Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Роман "Справа Артамонових" (1925)

Оповідь у романі організується за принципом сімейно-біографічного і портретно-характерологическому. Це гніздо, група характерів, розташованих навколо єдиного, але мінливого центру - головного діючої особи, глави роду: спочатку Іллі-старшого, потім Петра, нарешті, відбулася перспективі Іллі-молодшого і Якова. Першою особою роду, його засновником стає Ілля Артамонов, "вчорашній мужик", що вирвався на волю, сповнений гарячого азарту життя, спраги справи по плечу собі, талановитий, сильний і неприборканий у всьому: у любові, у гріхах, в роботі - тип завжди надзвичайно колоритний у зображенні Горького (згадаймо Гната Гордєєва, старшого Кожем'якіна, Єгора Буличова та ін). Це тип "користолюбця-будівельника" (за формулою автора), в якому творить, "будівельне" початок ще не придушене "користолюбством" і навіть над ним переважає. У другому поколінні центральне місце в "ділі" успадковує Петро. Займає серединне положення в романі, він і людина серединний, посередній, механічний, живе за інерцією, служитель "справі", його господар-бранець.

Вже у другому поколінні в індивідуальних долях намічаються, а в третьому повністю визначаються ухилення від шляху батьків: у красеня й чепуруна Олексія - загравання з аристократією, спокуса панства (завершився його шлюбом з дворянкою, "чужий" в артамоновской сім'ї), искусы властивого йому артистизму, ігри з життям; у Микити горбаня - відхід у монастир, від світу, від справи взагалі; нарешті, в Іллі-молодшого - повна відмова від "спадщини", розрив з часткою батьків і можливий шлях у революцію. Осторонь від них - їх слуга, а по суті суддя, Тихон В'ялов. Така система образів у композиції роману.

Цілісність композиційної структури створюється рухом героїв за загальним колам життя (від народження до смерті), через випробування їх в подібних для усіх ситуаціях та освітлення наскрізними лейтмотивами оповідання. Це дає можливість читачеві порівнювати всіх Артамонових між собою, зіставляти різних представників роду в його історії, у часі, у русі поколінь. В якості таких наскрізних мотивів виступає ставлення героїв до "справи", до жінки, до злочину і гріха, до смерті.

Головним у романі, що підкреслено в самому його назві, є мотив "справи", що зв'язує воєдино всі інші. Він розкривається в самих різноманітних значеннях і планах. Справа - це сенс і виправдання життя (Ілля каже про князя Ратском: мудрий був, а "виправдати" себе, справу робити не зміг, звик жити па "селянське хліб"). Справа - "вузда", що людину тримає, не дає йому балувати багато, і опора, "перила людині", і радість (особливо яскраво це проявляється в Іллі-старшому), і порятунок від нудьги життя (Петру холодно і нудно у брата в монастирі, бо "турботи" немає). Але справа виявляє в романі і свою фатальну діалектику: "За справою людей не видно", "просто людей немає - всі працівники", "справа - людині барі".

У характеристиці героїв роману, в русі його художнього часу дуже важливий "вічний" мотив любові. Так у Іллі у ставленні до жінки (Уляні Баймаковой, його сватье і коханці) проявляються і його безоглядність, безбоязненность перед людським судом, і чарівність сильною, життєлюбної натури, здатної дарувати людям радість. В образі Петра відкривається щось зовсім інше. Це і нудьга швидко потьмянілих шлюбних відносин, і неутоленные пориви, і нереализовавшиеся припущення про можливість чистого, без плотського бажання, ставлення до жінки (незрозумілої і недоступної Вірі Миколаївні Попової). Або потрясла його одного разу захоплення і страх перед владою жінки, владою її прекрасного тіла (епізод з Пауліною в публічному будинку). Недарма саме жінка, дружина Наталя, у фіналі роману представляється Петру в нападі старечого безумства головним його ворогом". Нещасного горбаня Микиту неміч любові, її німота і боязнь спокуси (він любить дружину брата Наталю) майже доводять до загибелі, до спроби самогубства.

Дуже місткий і виразну роль виконує в романі інша вічна ситуація - герой у ставленні до смерті, спосіб його смерті, і тут теж виявляється деградація поколінь. Варто порівняти дві смерті: загибель Іллі - від захоплення роботою, від нерасчетливого азарту, бажання допомогти у важкій справі, а може, й похвалятися молодечою силою, - і жалюгідний, нікчемний катастрофу, в яку потрапляє Яків, мріє лише про спокій і солодкого життя, але так і не зумів втекти від напастей неспокійного часу (і врешті-решт обкрадений коханкою і скинутий за її намовою з поїзда).

Між цими смертями - третя, ще, правда, не відбулася, але впритул наблизилася і, мабуть, найхарактерніша й страшна. Це напівбожевільне старече згасання Петра, трагікомічний фарс кінця одного з сильних світу цього, з мотивами задушливих його почуттів образи, агресії і знесиленою владності, тим більше злиднів, що вони приходять в повне протиріччя з втраченими можливостями і новою реальністю світу (голоси революції, поява нових господарів життя).

Наскрізний сюжетний мотив роману - мотив людської злочину - один із значних у творчості Горького і співзвучний традицій російських класиків, особливо Достоєвського. У зображенні скоєних дійовими особами оповідання злочинів, їх мотивів, обставин і масштабів позначається загальна для всього художнього цілого роману авторська думка про занепад людських характерів, про фатальним чином наростаючою знеособленості людини. Ілля-старший вбиває, захищаючись. Петро вчиняє злочин випадкове, мимовільне, але страшне: вбиває хлопчика Павлушку, втративши душевну рівновагу з-за свого роздратованого самолюбства і образи на "небезпечного" товариша сина, який посягнув (дитина-то!) на "добре ім'я" Артамонових. У цьому сюжеті у трансформованому вигляді ми дізнаємося відгуки мотиву Достоєвського: заперечення справи, замішаного на "сльозу" дитини. Мотиви таємницею помсти рухають і багато в чому визначають долю Олексія (підпал будинку Барського). Грунт для злочинів, у поданні автора роману, становить людська "самість", яка - якщо вона не освячена правом на самозахист і жизнеустроительную ініціативу - стає небезпечною і агресивною і яка заохочується в людині владою капіталу, сутністю накопичення. В цьому останньому, за логікою романа, і укладено головне злочин капіталізму перед історією, і тому нею ж, історією, і каране - відплатою революції.

У романі є не тільки суд історичний і соціальний, але і етичний, спільну. Як мовчазне, вічне і пророче свідчення він виражений в особі Тихона Вялова, двірника Артамонових. Він - єдиний у творі особа, яка знає, живучи пліч-о-пліч з ними півстоліття, всі гріхи і приховані пружини поведінки Артамонових, на відміну від них самих, далеко не всі усвідомлюють те, що відбувається (наприклад, Петро не здогадується про муки любові Микити до Наталі). За задумом Горького, про що він не раз пояснював у листах, цей образ повинен був стати його, горьківської, трактуванням образу Платона Каратаєва, полемікою з філософією неделанья, з позиції якої Тихон судить всіх Артамонових. Треба сказати, що каратаевский тип зазнає у Горького дуже значне, навіть кардинальна видозміна (Лев Толстой, як вважав Гіркий, прокляв би фактора "Справи Артамонових" за цей образ). У самому справі, Тихон - не "цілий", не добрий, аж ніяк не утішитель (згадаймо його негативне ставлення до утішителю Серафиму: "морочить" людей), не чистий спочатку (про давнє смертному гріху своєму - замах разом з братом на життя людини, Іллі Артамонова, - В'ялов визнається Петру у фінальній сцені). Малюнок толстовського прообразу в романі Горького різко ускладнюється і навмисно затьмарюється. Грішник-суддя-праведник-відлюдник - таким малюється Тихон, російський мужик, недавній кріпак, провідний ревнивий і довічний рахунок гріхів своїх нових, з мужиків ж, господарів. Але помсти, прямого опору Артамоновим, як і у Каратаєва, у Тихона ні, є лише очікування розплати за все через долю, - очікування, оправдавшееся у фіналі, де розв'язкою подій прояснюється зміст пророчого символу: "кибитка втратила колесо". Вина "справи" Артамонових, а в авторській оцінці і справи буржуазії взагалі, - запущений ним внутрішній механізм людської ворожнечі, і тому цей механізм рано чи пізно повинен піти на злам. Такий загальний підсумок роману.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Біржова справа - основа ринкової економіки
У напрямку до "нового роману"
Митна справа. Митні органи Російської Федерації
Поема "Ганна Снегина" (1925)
Розповідь "Сонячний удар" (1925)
Поема "Чорна людина" (1925)
СЕРГІЙ ЄСЕНІН (1895-1925)
Аналіз окремих творів С. А. Єсеніна
Страхова справа і його організація
Справа патріарха Никона
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси