Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Засоби захисту ніг

Травми ніг дуже поширені в багатьох галузях виробництва. До пошкодження ступні, особливо пальців, часто призводить падіння важких предметів. Частіше, ніж на інших виробництвах, нещасні випадки такого роду відбуваються на підприємствах важкої, гірської, металообробній промисловості, в машинобудуванні, промисловому і цивільному будівництві. Ступню можна пошкодити, вдарившись об твердий предмет або наступивши на гострий предмет, що, наприклад, характерно для будівництва.

Поліпшення умов праці призвело до зниження частоти випадків колотих і рваних ран ступень, завданих стирчать з підлоги цвяхами або іншими гострими предметами; вологий або мокрий підлогу також часто є причиною нещасних випадків, особливо при використанні не відповідає взуття.

Вид захисту залежить від характеру існуючої на виробництві небезпеки. На деяких виробництвах, де ступінь небезпеки невисока, досить зобов'язати робочих носити звичайну добротне взуття. Причиною нещасних випадків можуть бути занадто високі або сношенные підбори, а ще взуття без задників.

Іноді досить використовувати захисні черевики, в інших випадках необхідні захисні чоботи або краги. Вибір висоти халяви чобота (до щиколотки, коліна або стегна) залежить від виду виробничої небезпеки, однак при цьому важливо брати до уваги зручність взуття та забезпечення потрібної свободи руху. Захисні черевики і чоботи виготовляють з шкіри, натурального або синтетичного каучуку, а також із пластмаси прошивним способом, методом вулканізації або формування. Оскільки травмує удар найчастіше припадає на носок, останній часто роблять металевим. Носок повинен бути зручним, досить тонким і легким, тому його виготовляють з вуглецевої інструментальної сталі. Такі захисні шкарпетки можуть використовуватися в різних видах чобіт і черевиків. На роботах, де існує небезпека падіння предметів з висоти, поверх черевика зміцнюють захищають підйом металеві пластини.

Для попередження ковзання, особливо на мокрих і слизьких підлогах, використовують взуття з гумовою або синтетичної підошвою з різними малюнками рифлення. Матеріал підошви має більш важливе значення порівняно з типом рифлення, оскільки він визначає коефіцієнт тертя з підлогою. Для роботи на будівельних майданчиках необхідна взуття з армованої, стійкої до проколів підошвою; можна використовувати будь-які інші види спеціального взуття, якщо всередині неї знаходиться металева устілка.

При потенційної небезпеки ураження електричним струмом використовують взуття, виготовлену прошивним або клейовим способом, без застосування цвяхів або інших проводять електрику кріплень. Для захисту від статичної електрики носять захисну взуття на підошві з електропровідної гуми, в результаті чого досягається запобігання накопичення електричного заряду. В даний час набула поширення взуття, забезпечує подвійний захист: така взуття або черевики мають властивості, що запобігають накопичення електростатичного заряду, і не допускають електричного розряду в умовах контакту з джерелами електричного струму низької напруги. В останньому випадку для захисту від електричного струму слід контролювати електричне опір між внутрішньою поверхнею устілки і зовнішньої підошви.

До теперішнього часу якість взуття оцінювали з точки зору безпеки і довговічності". Зараз беруть до уваги зручність, наприклад, взуття повинна бути легкої, причому привабливий зовнішній вигляд захисного взуття стоїть на другому місці після якості.

Для захисту від дії хімічних речовин застосовують чоботи з синтетичного каучуку. При випробуваннях цього матеріалу на розрив і розтягнення зниження міцності не повинна перевищувати 10% після 48-годинного занурення в 20%-ний розчин соляної кислоти при кімнатній температурі.

Там, де існує небезпека опіків від бризок розплавленого металу або хімічних речовин, слід використовувати моделі взуття без язичків з зручними, простими в обігу застібками, розташованими зверху, а не всередині.

Захисне взуття потрібно зберігати в сухому і чистому вигляді і при необхідності замінювати. Якщо одні і ті ж гумові чоботи використовують кілька людей, для попередження інфекційних захворювань ніг проводять обов'язкову дезінфекцію взуття після кожного використання. Застосування тісних і важких моделей черевиків і чобіт може призвести до грибкових захворювань ніг - микозу.

Ефективність використання захисного взуття багато в чому залежить від ставлення до цього питання робочого персоналу, тому останнім часом велика увага приділяється зовнішньому вигляду взуття. Зручність засобів індивідуального захисту є обов'язковою умовою. Взуття має бути максимально полегшеною, наскільки це дозволяє її пряме призначення: слід уникати використання взуття масою понад 2 кг пари.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби індивідуального захисту
Інші засоби захисту
Засоби захисту голови
Засоби захисту від ураження струмом
Використання засобів колективного захисту
Засоби індивідуального захисту
Засоби захисту атмосфери
ЗАСОБИ ЗАХИСТУ ПЕРСОНАЛУ ОГ ЕМП РЧ
Засоби захисту гідросфери
Методи і засоби захисту від шуму і вібрації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси