Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва

Розрив, або перелом, що стався на рубежі XVIII - початку XIX ст. називають початком кризи "просвітницького розуму". Цього розриву сприяв цілий ряд подій з різних сфер культури - біології, промислового виробництва, історії мов, економіки. У сфері філософії тут слід віддати пріоритет В. Канту, оскільки кантівська "Критика чистого розуму" позначила "поріг сучасної епохи", відкрила "можливість іншої метафізики, мета якої - вопрошание всього того, що лежить за межами всякого уявлення і є його джерелом і первоначалом". Наслідком цього розриву стало одночасне співіснування двох типів мислення - раціонального і романтичного, виходять з двох джерел: один був охарактеризований нами у попередніх параграфах, і, по суті, це просвітницьке мислення, довіряє авторитету наук; для другого джерелом є філософія німецького ідеалізму і романтична поезія.

Романтизм - це явище не лише художнього порядку, а ціла епоха в культурі. Історично склалося так, що поняття "романтизм", "романтичні", що позначають творчий метод або напрям у мистецтві, використовують і для характеристики таких явищ в культурі як прагнення осягнути неосяжне, висловити невимовне, для позначення якогось пафосу (художнього, філософського), особливої емоційної спрямованості, притаманної духовної діяльності людини. Мабуть, справжня суть романтичного світовідчуття виражена словами Новаліса: "Ми мріємо про подорож у всесвіт: хіба не укладена всесвіт всередині нас? Ми не знаємо глибин нашого духу. Саме туди веде таємничий шлях". Вирішальну роль у здійсненні цієї мрії романтики відводили мистецтва, бо воно, на їх думку, розкриває скарби людського духу, спрямовує погляд людини всередину себе, за допомогою художніх образів показує незриме.

В розширювальному, світоглядному значенні поняття "романтизм" застосовно до багатьох явищ культури різних епох. Піднесені ідеї, тяга до опису, вираження, представлення незримого дало підставу називати "романтиками" багатьох філософів, художників, поетів, творчість яких відбувалося поза хронологічних рамок епохи романтизму. Наприклад, А. Білий, пише не тільки про романтизмі А. Шопенгауера, який був знайомий з багатьма романтиками, але і про романтизмі Ф. Ніцше. Відомо, що ідеї Ф. Ніцше про надлюдину стали живильним середовищем для становлення так званої революційної романтики в Росії, з чим безпосередньо пов'язують творчість раннього М. Гіркого.

Особливо слід відзначити існування романтичної філософії культури в Польщі, відчула на собі вплив філософії та естетичних ідей німецького філософського романизма.

Таким чином, явище, що виникло в культурі, яке стало домінантним па якийсь період часу, не зникає безслідно, а продовжує своє існування в різноманітних формах на наступних етапах її розвитку. Саме в силу його широкого поширення склалися поняття "неоромантизм", "постромантизм", "постнеоромантизм".

Суперечливі оцінки епохи романтизму

З настанням епохи романтизму відбулися значні зрушення в бік формування нового способу мислення, нового співвідношення філософії, павуки і мистецтва, почалося становлення іншої манери філософствування, вироблення інших цінностей в культурі. Епоху романтизму як якісно нову творчу епоху позитивно оцінювали філософи абсолютно різної орієнтації. Так, Н. Л. Бердяєв поява романтизму, як і багато інших, пов'язував з Великою французькою революцією. Однак, всупереч існуючим в свій час позитивним оцінкам революції, як духовного явища, він пише про ряд негативних моментів, властивих будь-якої революції, зокрема як раз про відсутність в її період "духовної творчості"; і тільки після революції, в період реакції починається внутрішній рух, духовне поглиблення, початок творчості. Термін "реакція" Н. А. Бердяєв використовує в позитивному сенсі, вважаючи, що в реакціях є інша глибина, що реакція може бути творчою, в ній може бути і справжнє внутрішнє рух до нових цінностей. У всякої духовної реакції на революцію відкривається щось нове, невідоме старого світу, народжуються творчі думки. Головне значення Великої французької революції він бачить у тому, що "вона викликала на початку XIX століття рух католицьке і рух романтичне, оплодотворившее всю думка XIX століття". Він підкреслює духовну близькість цих рухів сучасності, називає їх організаторів "нашими духовними дідами", вказує па спадкоємність ідей, яка виразилася в "духовної реакції проти французької революції і проти від'ємного просвіти". Після Великої французької революції почалася нова ера, внутрішньо відмінна від двох попередніх століть, у якої почалося поступове руйнування проекту Просвітництва.

Наведемо ще одне авторитетне думка про романтизм як про етапному момент у розвитку європейської культури. А. Н. Уайтхед, докладно описуючи тріумфальний хід науки у Новий час, охарактеризував розглянутий нами період як "романтичну реакцію", в якій він побачив свідомий протест проти настрою, властивого всьому XVIII ст. І цей протест як новий світогляд був здійснений насамперед "літературі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Розвиток культурологічної думки від епохи просвітництва до початку XX ст.
Культурологічні ідеї просвітництва в інтерпретації польських мислителів
Основні ідеї епохи Просвітництва
Новий час і епоха Просвітництва
Романтизм - епоха рояля
Романтизм - епоха рояля
Епоха та стилі музичного романтизму
Суперечливі оцінки психоаналізу
Романтизм
Епоха палеометалла
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси