Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Механічна безпека товарів

Механічна безпека - відсутність неприпустимого ризику для життя, здоров'я, майна споживачів, який може б ти викликаний механічними впливами.

Товари і їх упаковка можуть бути джерелом механічної небезпеки, яка, як правило, більшою мірою притаманна непродовольчих товарах і пов'язана з принципом роботи товару або з низькою якістю виготовлення деталей, вузлів, агрегатів.

Найбільший ризик травматизму створюють рухомі механічні агрегати, вузли і деталі, що знаходяться в русі; стискаючі і ударні механізми; деталі, що перебувають під великими статичними і динамічними навантаженнями; вібрації машин і приладів. Небезпеку представляють елементи упаковки і корпусів машин і приладів, що мають облой, гострі кути і незакриті кромки, що створюють ризик уколів, порізів та інших травм. Небезпечні елементи зі скла, металу і пластмас підвищеної крихкості, що створюють при руйнуванні гострі осколки.

Серед споживчих товарів найвищим рівнем механічної небезпеки мають транспортні засоби. Це пов'язано з великим числом факторів, і зробити автотранспорт безпечним поки не представляється можливим.

Однак для зниження ризику заподіяння шкоди життю і здоров'ю людей автотранспортні засоби оснащуються ременями і подушками безпеки, травмобезпечним і рульовим колесом і елементами форми салону, активними підголовниками сидінь та ін.

Основні цілі конструювання автомобілів високого рівня безпеки - забезпечити зниження навантажень на людину при різкому падінні швидкості внаслідок екстреного гальмування або зіткнення, створити з кузова автомобіля камеру безпеки, що запобігає нанесення травм зовнішнього середовища, забезпечити мінімальну кількість травм при контакті водія і пасажирів з деталями кузова і елементами салону. В даний час розробляються автомобілі, завдають менше травм при наїзді на пішохода за рахунок м'якого бампера, подушки безпеки капота та ін.

Механічну природу мають вібраційні навантаження, що створюють небезпеку для здоров'я людини. Товари, що генерують вібраційні навантаження, - це електричні і пневматичні інструменти, генератори електроенергії, побутові пральні машини та холодильники, транспортні засоби. Наприклад, у транспортних засобах генераторами вібрацій є двигуни внутрішнього згорання і процес взаємодії коліс з микропрофилем дороги. Загальна вібрація діє на людину через сидіння, а локальна - через органи управління і підніжки. Низькочастотна вібрація в діапазонах частот 4-12 і 20-30 Гц найбільш небезпечна для здоров'я людини. Ці частоти є резонансними для його тіла і викликають негативні реакції організму. Локальні вібрації небезпечні в діапазоні середніх частот - 63-125 Гц.

При виброускорениях 9,8 м/с2 і частоті 5-20 Гц у людини знижується гострота зору, швидкість і точність сприйняття зорової інформації, спостерігаються координаційні порушення, особливо при дії вертикальної вібрації.

Локальна вібрація викликає функціональні порушення кровообігу і нервово-м'язового апарату людини. Вібрації викликають порушення діяльності центральної нервової системи, високу стомлюваність людини. Для зниження вібрацій в конструкції транспортних засобів передбачається система амортизації.

Механічна небезпека посуду з фарфору, фаянсу, скла і інших крихких матеріалів, які руйнуються з утворенням гострих частин, що характеризується небезпекою колючих травм і порізів. Для зниження ризику цієї небезпеки виробники випускають ударостійку посуд з ситаллового скла і пластичних мас.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Техніка безпеки при експлуатації обладнання для механічного розділення
Радіаційна безпека товарів
Характеристика видів небезпеки і показників безпеки товарів
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Безпека як обмежувальний та оцінний критерій конкурентоспроможності товарів
Електромагнітна безпека товарів
Біологічна безпека товарів
Електрична безпека товарів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси