Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Промисли і ремесла

Солеварний промисел - з підземних розсолів. Треба бурити свердловини, піднімати з них розсіл, виварювати його на величезних сковородах цренах, сушити сіль. Для промислу потрібні водоливы, дроворуби, дрововозы, копачі. У солеварении проста кооперація праці і наймана робоча сила. Це був дуже вигідний промисел. Їм займалися великі князі, феодали, монастирі. Такі промисли організовували навіть самі селяни за умови сплати оброку в казну. В середині XV ст. один црен для випарювання ропи як одиниця оподаткування прирівнювався до двох купецьким крамницях або до двох кузням.

Були об'єднання ремісників вулицями - Щитная в Новгороді, Ковальська в Пскові. Не було оформлених статутів, але була загальна скарбниця, патрональне храм, бенкети-братчина. "Ямчужное" справа - видобуток селітри. Залізоробне виробництво - особливо на Північно-заході (Водська, Деревська, Шелонская пятины Новгородської землі). Добували залізну руду, варили її у сиродутних горнах, в результаті отримували губчасті, ноздреватые шматки заліза "криці". Приміщення, де перебували горна, називалися домниць, а їх власники домниками (в Водской пятине 215 домниц і 503 домніка). Видобуванням руди і виплавкою заліза часто займалися оброчні селяни. Криці проковували, щоб отримати заготовки, з яких виплавляли різні вироби. Ковальство - виготовлення та ремонт кос, сокир, лемешів, сошників, сковорідок. Доменне і ковальське виробництво розділилися до кінця XV ст., але були випадки суміщення і пізніше. Селяни брали рудоносні землі в оренду і платили "бразгу" (грошима, крицами або готовими виробами) власнику - феодалу або з кінця XV ст. великому князю. У період ярма з'явилося масивне лиття (дзвони, гармати), карбування монет - на замовлення (потреби держави і церкви, а не на ринок). Розвинене селянське домашнє виробництво: обробка продукції сільського господарства та промислів - шкіри, хутра, виготовлення виробів з дерева, лубу, берести, прядіння і ткацтво, гончарне виробництво. Ці заняття виходили за домашні кордону, забезпечували сировиною городян і виконували загальнодержавні потреби (вози, збруя).

Панувало дрібне ремісниче виробництво. У 80-х роках XV ст. організовано державний Гарматний двір в Москві на річці Неглинній. В 1488 р. майстер Яків відлив гармату (найдавніша зі збережених, мідна пищаль).

Торгівля

Вона відроджувалася навіть швидше, ніж ремесло і промисли. На ринок надходила продукція домашнього селянського виробництва, коні, пшениця, м'ясо, яйця, льон і т. д. Часто згадуються в джерелах сіль, хутро, риба. В торгівлі брали участь і чорні. І приватновласницькі селяни. Є професіонали-перекупники: прасолы - сіль і м'ясо, хлебопродавцы. Торгували на місцевих ринках. Деякі міські ринки отримали обласне значення - Новгород, Нижній Новгород, Псков, Твер, Рязань, Москва, Білоозеро, Устюг. Зовнішньої торгівлі по Волзі заважала Золота Орда, але, з іншого боку, вона теж зацікавлена в розвитку торгівлі, т. к. отримувала від неї податки. Російські купці на відміну від західних не могли користуватися паперовими векселями та послугами банківських контор. Замість цього для отримання кредиту вони зверталися до лихварям, які брали величезний процент - на початку XII століття до 50%, до XVI століття - до 20%.

Московське купецтво XIV-XV ст. вже було диференційовано. Вища група "гості умисні" або "великі купці" (міжнародна торгівля). Серед них особливо виділялася привілейована корпорація гостей-сурожан, привозивших дорогий шовк, барвники, килими, прянощі з Сурожа - сучасний Судак, Кафи, Феодосії (Крим), з Константинополя і навіть з Італії. Вони виконували торгові доручення великих князів і родовитого боярства. Небезпечно - на Волзі пірати-ушкуйники, на степові дорогах - татари і козаки. Тому подорожували великими купецькими караванами з охороною (дорого). Караван складався з дрібних "котлів" (3-5 чоловік, часто родичі). В одному котлі складничество, об'єднували капітали і зусилля. Могли торгувати на взяті в кредит чужі гроші - наприклад, Афанасій Нікітін. Заможні купці

Бобынины, Онтоновы-Вепревы, Ховрины, Шиховы прагнули поріднитися з родовитими боярськими прізвищами і придбати вотчини. З середини XV ст. сурожане поряд з торгівлею і лихварством зайнялися кам'яним будівництвом. У забудові Москви активно брав участь Єрмолін (Дмитрієв) в 1462-1742 рр. (Єрмолінская літопис, очевидно, переписана за його замовленням). Будував церкви, ремонтував Кремль.

Ще одна група - суконники - вели торгівлю з Заходом. Вони відомі з 1382 р., але стояли трохи нижче сурожан в торговій ієрархії. До них не вживався термін гості, значить, не було великих пільг. Сукно (німецьке, англійське, бельгійське), закуповувалося на близьких ринках Новгорода і Пскова, в Лівонії, Литві та Польщі. Часто відвідували Риги - провідний центр Лівонії. У Ризькій боргової книзі 1286-1352 рр. записано 1175 німців і 100 російських купців (Василь, Іван, Кузьма, Максим і т. д.). Заважали високі мита, місцеві купці бажали бути посередниками в торгівлі.

У XIV-XV ст. торгівля Новгорода носила більш пасивний характер. Місцевих купців на Балтиці витісняли західноєвропейські посередники з міст Ганзейського союзу, в який увійшли центри Лівонії. Ганзейцы отримали монопольне право на посередницьку торгівлю між Новгородом і країнами Західної Європи. Провідним торговим партнером Новгорода з середини XIV ст. став Ревель (Таллінн), а для Пскова та Смоленська - Рига. Новгородський експорт: хутро, віск, льон, шкіра. Надходили сукна, сіль, вино, оселедець, срібло, кольорові метали. Частина привізних товарів везли в північно-східні землі, а звідти хліб ввозили навіть частіше, ніж з Прибалтики. У 1406 р. в Новгороді з'явився Псковський торговий двір (до цього Готський і Німецька). Все торгово-ремісниче населення Новгорода ділився на сотні. "Вульгарні" купці були членами привілейованого "Іванського ста", а решта входили в непривилегированное "Купецьке сто".

У цілому, торгово-ремісниче населення не користувалося міськими вольностями, як у сусідніх країнах (Німеччина, Чехія, Польща, Литва), немає магбедургского права, яка звільняла міщан від феодальної залежності (обирали органи самоврядування магістрати). Лише купецтво Новгорода і Пскова в більш виграшному положенні, брало участь у вічових зборах, обирало своїх старост. У Москві купці розглядалися як государеві слуги, зобов'язані виконувати будь-які доручення і підкорятися великокнязівським указам. Купецьку верхівку влади побоювалися як можливого оплоту опозиції, тому слідом за приєднанням до Москви важливих центрів насильно переселяли не тільки родовитих бояр, але і іменитих купців. Такий перетрушуванням купецтво (особливо заможне) було поставлено на службу російському централізованому державі, застосував його капітали і особистий досвід.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Промисли. Ремесло. Мануфактура
Ремесло та промисли
Ремесло
Місто, ремесло, торгівля
Середньовічне місто. Цехова організація ремесла. Комунальне рух
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси