Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Комерційне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Ф'ючерсні контракти на індекси фондового ринку

Індекс фондового ринку, або фондовий індекс, є узагальнюючий показник зміни у часі певної сукупності курсів акцій компаній на фондових біржах цієї країни, що розраховується за встановленими правилами. Ф'ючерсний контракт на індекс фондового ринку, або індексний ф'ючерс - це стандартний біржовий договір, що має форму купівлі-продажу фондового індексу в конкретний день у майбутньому, за ціною, встановленою у момент укладання угоди.

Індекс - це просто число, яке, природно, не може продаватися або купуватися та ще з фізичною поставкою. Тому за ф'ючерсним контрактом на індекс здійснюється тільки розрахунок в грошовій формі на величину різниці між значеннями індексу при укладанні контракту і при його достроковому закритті або на дату виконання. Ф'ючерси на індекси відносяться до групи ф'ючерсних контрактів на різницю.

Стандартна конструкція ф'ючерсного контракту на індекс:

o ціна ф'ючерсного контракту - величина фондового індексу (зазвичай безрозмірна), наприклад 3000;

o вартість (розмір) ф'ючерсного контракту - добуток індексу на грошовий множник, що вказується в специфікації на контракт (100 дол., 25 фунтів стерлінгів, 100 євро і т. д.). Наприклад, 3000 х 100 дол. = 300 000 дол.;

o мінімальна зміна ціни контракту ("тік") - відповідає мінімальній зміні фондового індексу. Зазвичай це або 1 пункт, або 0,5 пункту;

o мінімальна зміна вартості контракту - твір одного тіка на грошовий множник. Наприклад, пункт 1 х 100 дол. = 100 дол.;

o період, на який укладається контракт, - зазвичай на три місяці, тобто з 12 місяців чотири є місяцями поставки;

o поставка за контрактом - фізична поставка відсутня. Якщо контракт не закривається офсетного угодою до закінчення терміну його дії, то в останній торговий день місяця постачання він закривається автоматично за розрахунковою ціною біржі цього дня. Розрахунок за контрактом проводиться в перший робочий день після останнього торгового дня шляхом виплати різниці в цінах стороні контракту і сплати цієї різниці переможеною стороною контракту;

o біржова розрахункова ціна поставки за контрактом приймається в розмірі рівня відповідного фондового індексу на останній торговий день за ф'ючерсним контрактом або ґрунтується на цьому рівні.

Найбільш масова операція - з ф'ючерсом на індекс. Інвестор прогнозує збільшення фондового індексу протягом найближчого місяця і хоче заробити на цьому. Для цього він купує ф'ючерсний контракт на індекс за ціною 3000. Якщо його прогноз справдився і індекс за місяць піднявся до 3020, то, продавши вже за новою ціною такий самий контракт, тобто з тією ж датою виконання, що і перший контракт, інвестор отримує прибуток у розмірі (3020 - 3000) х 100 дол. = 2000 дол.

Використання індексного ф'ючерсу:

o спекуляція на динаміці фондових індексів;

o хеджування портфелів акцій інвесторів від падіння курсів акцій, що входять в цей портфель.

Індекси фондового ринку

Найбільш відомі фондові індекси світу, за якими укладаються ф'ючерсні контракти:

o "Стандард енд Пурз 500" (Standard & Poors (S + Р) 500) - індекс акцій 500 компаній США, у тому числі: 400 - промислових, 20 - фінансових, 40 - комунальних (енергетичних), зважених за їх ринковою вартістю;

o "Футсі-100" (FT-SE-100) - індекс акцій 100 компаній Великобританії;

o "Дакс" (DAX) - фондовий індекс Німеччини;

o "САС-40" (САС-40) - фондовий індекс Франції;

o "НІККЕЙ-225" (NIKKEI-225) - фондовий індекс Японії.

У Росії найбільш відомими індексами фондового ринку є індекси "АК&М", " Інтерфаксу", журналу "Комерсант", компанії "Грант", Російської торговельної системи.

Будь-який фондовий індекс показує те, що в нього заклали його розробники шляхом визначення вибірки складових і методу розрахунку. Як правило, чим ширша вибірка, тим індекс ближчий до індикатора стану економіки чи окремої галузі. Більш мобільним і кон'юнктурним індикатором фондовий індекс стає при об'єднанні складових не за галузевою ознакою, а за критерієм капіталізації компанії, тобто сумарною ринковою вартістю всіх акцій, що перебувають в обігу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ф'ючерсний контракт на індекс фондового ринку
Фондові індекси
Фьючерси (ф'ючерсні договори, контракти)
Ф'ючерсні контракти
Ф'ючерсні контракти
Фондові індекси
Ф'ючерсний контракт на індекс фондового ринку
Фондові біржі
Індекси цін
Показники (індекси) ринкової влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси