Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Основи загальної психології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Інтерактивна функція спілкування

Вступаючи в процес спілкування, люди не тільки отримують і передають інформацію, але і прагнуть контролювати, регулювати, тобто організовувати за своїм бажанням поведінку партнерів по спілкуванню. Цю функцію спілкування прийнято називати інтерактивною.

Англійська психотерапевт Ф. Перлз виділяє дві основні позиції в розмові: господар становища і підпорядкована сторона. Господар становища веде себе більш авторитарно, він знає все краще за всіх. Він вимогливий, часто вдається до погроз. У позиції підлеглої сторони людина потребує захисту, він залежний, підпорядкований, позбавлений ініціативи влади. Ця позиція, незважаючи на свою видиму залежність і безпорадність, допускає набагато більше маневрів, ніж позиція господаря становища, і іноді буває більш вигідна.

Аналіз ситуації в залежності від позиції, займаної партнерами, розвивається в транзактному аналізі напрямку, яке в останні десятиліття завоювало величезну популярність у всьому світі. Засновник транзактного аналізу Е. Берн виділяє три типи поведінки людей в процесі спілкування, які він називає позиціями. Це позиція дорослого, дитини і батька.

Важливо, що батько, дитина і дорослий - це не абстрактні схеми поведінки, а цілком конкретні і важливі спогади, які є у кожної людини, які далеко не завжди можна довільно пригадати, але які все-таки є і справляють відчутний вплив на поведінку людини.

Почувши певні слова і інтонації від партнера, ми можемо приблизно оцінити ситуацію. Якщо нам чується роздратування чи невдоволення на нашу адресу, то ситуація загрозлива, якщо чути страшні, дидактичні інтонації, то ця ситуація настанови або виховання. Чи можемо ми, вживши який-небудь вираз, вплинути на ситуацію, змінити тон розмови, напрямок подальшого розвитку подій? Звичайно, так! Залежно від ситуації ми вибираємо ту чи іншу позицію спілкування, а якщо вона не дозволяє нам досягти бажаного результату, то ми міняємо позицію на іншу, більш прийнятну в даній ситуації.

Організовуючи взаємодію у спілкуванні, ми використовуємо не тільки позиції, але й стилі спілкування. Стиль спілкування - це схильність певним чином підходити до більшості ситуацій. Виділяють авторитарний, демократичний, ліберально-попустительский, альтруїстичний, маніпулятивний стилі спілкування.

Авторитарним називають стиль, при якому людина веде себе по відношенню до інших владно, директивно, жорстко розподіляючи ролі між членами групи, не дозволяючи виходити за їх межі, ретельно контролює і опікується оточуючих навіть у дрібницях. Авторитарний лідер майже всі основні функції управління зосереджує у своїх руках. Він не дозволяє членам групи обговорювати або оскаржувати його дії та прийняті ним рішення.

Таблиця 1. Основні характеристики позиції батька, дорослого і дитини

Основні характеристики позиції батька, дорослого і дитини

При демократичному стилі людина прагне враховувати не тільки свою точку зору та інтереси, але й думки інших людей. Він обговорює з оточуючими свої ідеї та рішення, може підтримати навіть ту думку, яка йде врозріз з його власним.

Ліберально-попустительский стиль - стиль при якому не простежується чіткої мети спілкування. Оцінка ситуації і думка людини може багато разів змінюватися під дією навіть самих незначних факторів.

При маніпулятивний спілкуванні до партнера ставляться як засобу досягнення тільки своїх цілей, за рахунок лестощів або применшення власних досягнень і здібностей. На відміну від авторитарного стилю спілкування між маніпулятором та його "жертвою" залишаються прекрасні відносини. У маніпулятивний спілкуванні партнеру "підсовують" стереотип, який вважають найбільш вигідним у даний момент. Маніпуляторами люди не народжуються, але починають маніпулювати іншими зазвичай дуже рано. Ледь навчившись ходити, дитина вже знає, що для того щоб домогтися свого, йому потрібно іноді "агукати", а іноді кричати. Не завжди сумували дітям хочеться плакати. Просто вони хочуть домогтися від батьків того чи іншого, і плач в даний момент - їхня зброя.

Маніпулятивне спілкування - це надзвичайно поширений вид спілкування. Величезна кількість професійних завдань передбачає саме маніпулятивне спілкування. Володіння технікою маніпуляції дозволяє у багатьох випадках максимально ефективно досягти результату. І навіть якщо у обох партнерів є свої цілі щодо зміни точки зору співрозмовника, переможе той, хто виявиться більш майстерним маніпулятором, тобто той, хто краще знає партнера, краще розуміє цілі, краще володіє технікою спілкування.

В силу частого професійного вживання маніпулятивного спілкування, хорошої техніки по його використанню і постійних успіхів людина іноді починає вважати його єдино правильним. В такому випадку все спілкування може зводитися до маніпуляції, що в корені невірно. У багатьох випадках маніпуляція абсолютно не виправдана.

Альтруїстичне спілкування іноді називають жертовним. Воно припускає, що людина безкорисливо приходить на допомогу іншим людям, часто при цьому жертвуючи своїми інтересами.

Враховуючи свій стиль і позицію спілкування, а також стиль і позицію співрозмовника, своєчасно змінюючи їх на більш адекватні, можна з великим успіхом організувати ефективну взаємодію в процесі спілкування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Інтерактивна сторона спілкування
Поняття і функції спілкування
Сутність, функції та структура спілкування
Функції та види спілкування
Функції ділового спілкування
Функції та структура спілкування
Перцептивна функція спілкування
Інтерактивні методи формування технологічної компетентності фахівців
Психологія професійного міжособистісного спілкування
Психологія ділового спілкування
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси