Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІІ. РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ

Лекція 10. Росія в епоху реформ Петра Великого (перша чверть XVIII століття)

Перетворення Петра Великого, торкнулися фактично всіх сфер життя Росії, визначили на тривалу перспективу розвиток країни по шляху побудови імперії. Петровські реформи були спрямовані на максимальну централізацію управління державою при його вирішальний вплив на життя всіх верств суспільства.

Початок царювання Петра I.

Після повалення уряду царівни Софії в серпні 1689 р. влада перейшла до прихильників 17-річного царя Петра Олексійовича, формально поділяло престол зі своїм братом - "старшим царем Іваном V (сином Олексія Михайловича від Марії Милославської) аж до його смерті в 1696 р. Ставши самостійним правителем, Петро спочатку не виявляв цікавості до державних справ. Управління країною здійснювали родичі його матері Наталії Кирилівни Наришкіної - П. К. Наришкін і Т. Н. Стрешнев, а також першої дружини Петра Е. Ф. Лопухіної (весілля відбулося в січні 1689 р.).

У перші роки правління юний Петро оточив себе здатними помічниками і фахівцями, особливо у військовій галузі. Серед "служилих іноземців", що жили в Німецькій слободі (Кукуе), виділялися найближчий друг царя Франц Лефорт, досвідчений генерал Патрік Гордон, талановитий інженер Яков Брюс і ін З російських наближених сформувалася згуртована група сподвижників царя, що зробили згодом блискучу кар'єру: А. М. Ф. і А. Головины, Р. В. Головкін, П. М. і Ф. М. Апраксины, А. Д. Меншиков, А. А. Курбатов, А. В. Рєпнін. З їх допомогою Петро влаштовував маневри "потішних" військ (майбутніх Преображенського і Семенівського гвардійських полків). Особливу увагу Петро приділяв становленню вітчизняного флоту. У травні 1692 р. на Плещеевом озері був спущений на воду невеликий ботик, а вже в наступні два роки Петро двічі здійснять тривалі поїздки на Біле море. В Архангельську було покладено початок будівництва перших російських морських суден. У 1694 р. під час справжнього морського походу, влаштованого Петром, на одному з кораблів було піднято російський червоно-синьо-білий прапор.

Азовські походи і Велике посольство

Військові забави Петра не були просто грою, вони були націлені на здійснення далекосяжних планів: домогтися виходу Росії до моря. Зовнішня торгівля через Архангельський порт з-за короткою зимової навігації не була цілорічної. Петро зробив ставку на вихід до Чорного моря. Таким чином, він повернувся до ідеї Кримських походів, в яких зазнав невдачі Ст. Ст. Голіцин. Перший Азовський похід почався навесні 1695 р. Російські війська під керівництвом Петра вирушили на річкових кораблях по Дону і Волзі на південь. Підійшовши влітку до османської фортеці Азов, вони приступили до її облоги. Проте похід закінчився невдачею. Її причинами стали низька вишкіл російських військ і головним чином відсутність флоту, здатного ізолювати турецьку фортецю з моря, звідки гарнізон Азова безперешкодно отримував підкріплення. Підготовка до Другого Азовського походу розгорнулася взимку 1695/96 р. У Воронежі почалося будівництво першого російського флоту. До весни були готові два кораблі, 23 галери, чотири брандерів і 1300 стругов, на яких 40-тисячне російське військо у травні 1696 р. знову почало облогу Азова. Після блокади з моря 19 липня фортеця здалася. Флоту знайшли гавань біля мису Таганрог, де почали будувати порт. Головний результат Азовських походів полягав у тому, що Росія отримала можливість організувати напад на Кримський півострів з моря, а це послаблювало загрозу набігів кримських татар.

Однак вихід в інші моря був для Росії як і раніше закритий. Керченську протоку Босфор і Дарданелли перебували під контролем Туреччини, а сил для боротьби з нею у Росії було недостатньо. Для цього потрібно знайти союзників у Європі. У 1697 р. російської дипломатії вдалося укласти наступальний союз проти Туреччини з Австрією і Венецією. Крім того, вона мала намір зміцнити цей союз за рахунок залучення до нього інших європейських держав і насамперед морських держав - Голландії та Англії. Так народилася ідея Великого посольства (березень 1697 - серпень 1698), яке повинно було відвідати столиці ряду європейських держав. Офіційними послами були призначені Ф. Я. Лефорт, Ф. А. Головін, П. Б. Возніцин. Всього у Велике посольство увійшли 250 осіб, у тому числі 35 волонтерів (серед яких під ім'ям сотника Петра Михайлова перебував сам цар), що мали намір навчитися кораблебудування на закордонних верфях. За півтора року перебування за кордоном Петро з посольством відвідав Курляндію, Бранденбург, Голландію, Англію і Австрію, зустрічався з можновладними князями і монархами, вивчав корабельне справа та інші ремесла. Прийшло влітку 1698 р. з Москви звістка про чергове стрілецькому бунті змусило царя повернутися в Росію.

Міжнародні відносини в Європі складалися в цей час не на користь продовження війни з Туреччиною, і своєї головної мети Велике посольство не досягло. У січні 1699 р. Росії, як і іншим країнам - членам "Священної ліги", довелося піти на дворічне перемир'я з Османською імперією, укладення якого відбулось на конгресі в Карловицах (під Белградом). Однак Велике посольство стало для Петра справжньою академією, і отриманий досвід він використовував при проведенні реформ як у внутрішній, так і зовнішній політиці.

Північна війна 1700-1721 рр. Основним напрямком зовнішньої політики Росії в епоху Петра I стала боротьба за вихід до Балтійського моря, а її змістом - тривала, посіла майже всі роки петровського правління Північна війна зі Швецією. Петру вдалося залучити до війни в якості союзників річ Посполиту, а також Саксонії і Данії, оформивши у листопаді 1699 р. Північний союз. Для розгортання воєнних дій проти Швеції було потрібно домогтися миру з Туреччиною. З цією метою в Константинополь було направлено посольство дяка Е. І. Українцева, який уклав перемир'я з султаном на 30 років, відстоявши для Росії гирлі Дону з фортецею Азов. Як тільки повідомлення про перемир'я з Туреччиною досягла Москви, Петро оголосив 8 (19) серпня 1700 р. війну Швеції. Росія починала війну, не маючи ще сформованих і підготовлених збройних сил. Тільки в 1698 р. почалася реорганізація армії. Під Москвою в короткий термін було сформовано 27 полків піхоти, так як більша частина московських стрільців після придушення заколоту 1698 р. була розіслана по околичних містах. Вже в ході війни (протягом 1699-1705 рр.) склалася рекрутська система комплектування збройних сил Росії.

Північна війна в Європі почалася ще в лютому 1700 р. вторгненням саксонських військ у Ліфляндію, осадивших Ригу, а в березні Данія вторглася в Голштинию, яка перебувала під контролем Швеції. Франція, Англія і Нідерланди, готувалися до боротьби за іспанські колонії, сподівалися на шведську допомогу. Щоб погасити датсько-голштинский конфлікт, в серпні 1700 р. англо-голландська ескадра підтримала шведський десант на Копенгаген, змусивши данського короля Фредеріка IV припинити війну. Незабаром війська Августа II зняли облогу Риги і відступили з Ліфляндії, а шведський король Карл XII отримав свободу дій.

В цих умовах Петро I, вже не маючи союзників, рушив 35-тисячну армію в похід. У вересні 1700 р. була зроблена облога фортеці Нарва. Тим часом шведський король Карл XII висадила свої війська в р. Пернове (Пярну) і рушив на допомогу до Нарві. В середині листопада 1700 р. відбулася битва, однак погана погода (вітер і завірюха), прорахунки іноземних офіцерів, найнятих на російську службу, зрада командувача герцога Ш. де Кроа зумовили поразки російської армії. Позначилися й інші причини. Тільки три регулярні російські полки - Преображенський, Семенівський і Лефортовський - встояли перед натиском шведів, відійшовши без особливих втрат. Петро I дізнався про розгром у Нарви будучи в Новгороді, він проявив виняткову мужність і був націлений продовжувати війну. Щоб відновити загублену артилерію, він наказав знімати церковні дзвони і переливати їх на гармати. В лютому 1701 року Петро I уклав з Августом II договір р. Біржі про приєднання до антишведської коаліції Речі Посполитої, королем якої був обраний саксонський курфюрст. У жовтні 1702 р. російськими військами була взята біля витоку р .. Неви шведська фортеця Нотенбург (колишній російський р. Горішок), перейменована Петром I в Шліссельбург ("кпюч-місто"). У квітні 1703 р. впала інша шведська фортеця Нієншанц. 16 травня 1703 р. р. в гирлі Неви була закладена Петропавлівська фортеця - почалося будівництво Санкт-Петербурга. Для захисту міста з моря на о. Котлін була заснована фортеця Кроншлот (Кронштадт). Стали споруджувати військові кораблі для російського Балтійського флоту. У 1708 р. був спущений перший фрегат "Штандарт", а до кінця правління Петра Великого російський флот був самим потужним на Балтиці.

В 1704 р. російські взяли Нарву й Дерпт (Юр'єв), відтіснили шведів до Ревелю і Ризі. У результаті цих перемог Росія отримала доступ до моря і запропонувала Швеції світ, але отримала відмову. У 1705 р. основні сили російської армії увійшли в річ Посполиту, захоплені шведами. Спроби останніх блокувати війська Петра I в р. Гродно провалилися. У 1707 р. на військовій раді у ставкою р. Жовкві (Західна Україна) російське командування розробило план подальшої війни зі шведами, який передбачав активні дії на комунікаціях противника, при цьому ухиляючись від рішучої битви і нарощуючи свої сили. Влітку 1708 р. Карл ХІІ почав похід на Росію. Розбивши російські війська в липні 1708 р. при Головчині, він опанував переправою через Дніпро. Вступивши в змову з українським гетьманом Мазепою, Карл рушив основні шведські сили на південь для поповнення запасів. Проте загін А. Д. Меншикова захопив гетьманську ставку в Батурині. Взимку 1708/09 р. військо Карла ХІІ на Україні опинилося в скрутному становищі. Голод, хвороби, опір містечок і фортець шведам завдавали великої шкоди. З Риги на допомогу Карлу став спішно висуватися резервний корпус генерала Левенгаупта, який був розбитий летючим загоном під командуванням Петра I поблизу д. Лісовий. Тим самим шведське командування напередодні вирішального бою залишилося без резервів і спорядження. Навесні Карл XII почав облогу невеликий фортеці Полтава, яка тривала протягом трьох місяців. Протягом цього часу російські війська затягували кільце оточення. У цих сприятливо складаються для російської армії стратегічних умовах Петро вирішив дати бій шведам. 27 червня 1709 р. у Полтавській битві російські війська, керовані Петром, повністю розгромили армію Карла XII. Швеція була знищена як велика держава. Полтавська перемога змінила хід війни. Але так як Карл XII відповів відмовою мирним шляхом розв'язати питання про передачу Росії земель біля Фінської затоки, Петро повів бойові дії у Польщі та Прибалтиці. До кінця 1710 р. Росія зайняла найважливіші порти на Балтиці - Ригу, Пернов і Ревель, і придбала надійний вихід до моря. У 1714-1715 рр. були укладені союзи Росії з Пруссією і Ганновером, що істотно зміцнило антишведську коаліцію.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Становлення Державного банку Російської імперії та особливості його діяльності в 1860-1917 рр ..
Російська імперія у XVIII столітті
РОСІЙСЬКА ІМПЕРІЯ В 1725-1762 рр ..
Соціально-політичні рухи в епоху Петра Великого
Державно-політичні перетворення в епоху Петра Великого
Французький класицизм останньої чверті XVIII - першої третини XIX століття
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Реформи початку царювання Олександра I.
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Організація і компетенція посольств і консульських установ Російської Федерації
Прусський похід
Освіта - "великий зрівнювач"?
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси