Меню
Головна
 
Головна arrow Психологія arrow Конфліктологія в соціальній роботі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості роботи з непрацездатними людьми, інвалідами

Згідно з Федеральним законом "Про соціальний захист інвалідів у Російської Федерації" інвалід - це особа, яка має порушення здоров'я зі стійким розладом функцій організму, обумовлене захворюванням, наслідками травм або дефектами, що призводить до обмеженої життєдіяльності та викликає необхідність її соціального захисту.

Обмеження життєдіяльності - це повна або часткова втрата особою здатності або можливості здійснювати самообслуговування, самостійно пересуватися, орієнтуватися, спілкуватися, контролювати свою поведінку, навчатися і займатися трудовою діяльністю.

Каліки, сліпі, глухі, німі люди, люди з порушеною координацією руху, які повністю або частково паралізовані, і тому подібні визнаються інвалідами в силу очевидних відхилень від нормального фізичного стану людини. Інвалідами визнаються також особи, які не мають зовнішніх відмінностей від звичайних людей, але страждають захворюваннями, що не дозволяють їм працювати так, як це роблять здорові люди. Наприклад, людина, що страждає ішемічною хворобою серця, не здатний виконувати важку фізичну роботу, але розумова діяльність йому цілком по силам.

Всі інваліди по різних підставах поділяються на такі групи:

- за віком - діти-інваліди, інваліди-дорослі;

- походженням інвалідності інваліди з дитинства, інваліди війни, інваліди праці, інваліди загального захворювання;

- ступеня працездатності - інваліди I групи (непрацездатні), інваліди II групи (тимчасово непрацездатні або працездатні в обмежених сферах), інваліди III групи (працездатні у сприятливих умовах праці);

- характером захворювання - мобільні, маломобільні, нерухомі інваліди.

В залежності від приналежності до тієї чи іншої групи вирішуються питання працевлаштування та організації побуту інвалідів. Маломобільні інваліди (здатні пересуватися тільки за допомогою візків або на милицях) можуть працювати вдома або на підприємствах (за умови доставки їх до місця роботи). Ця обставина обумовлює багато додаткових проблем, в числі яких: обладнання робочого місця вдома або на підприємстві, доставка замовлень додому і готових виробів на склад або споживача, матеріально-сировинне та технічне постачання, ремонт, профілактика обладнання вдома, виділення транспорту для доставки інваліда на роботу і з роботи і т. д.

Ще складніше ситуація з нерухомими інвалідами, прикутими до ліжка. Вони не можуть без сторонньої допомоги пересуватися, але здатні працювати розумово.

Якщо такий інвалід живе в сім'ї, багато проблем вирішуються відносно просто. А якщо він самотній? Необхідні спеціальні працівники, які знаходили б таких інвалідів, виявляли їх здібності, допомагали отримувати замовлення, укладати договори, набувати необхідні матеріали та інструменти, організовувати збут продукції і т. п. Зрозуміло, що такий інвалід потребує і в повсякденному догляді, починаючи з ранкового туалету і закінчуючи забезпеченням продуктами. У всіх цих випадках інвалідам допомагають спеціальні соціальні працівники, які отримують заробітну плату.

Головне завдання - не допустити подальшого зубожіння цих, найбільш уразливих верств суспільства в умовах переходу до ринкових відносин. У зв'язку з цим на перший план висувається необхідність реформування системи пенсійного забезпечення і соціального обслуговування; здійснення медико-соціальної експертизи, системи реабілітації інвалідів, протезно-ортопедичної допомоги, стаціонарного і нестаціонарного обслуговування пенсіонерів та інвалідів і ін.

Важливе значення набувають система надання термінової соціальної допомоги престарілим та інвалідам в екстремальних умовах переходу до ринку і їх адаптації до умов ринкової економіки, адресна соціальна підтримка життєдіяльності цих категорій громадян.

Все більша роль відводиться вдосконаленню системи державного соціального страхування, медичного соціального страхування з встановленням додаткових гарантій для літніх людей та інвалідів, а також формування недержавних пенсійних фондів.

Необхідно вдосконалення правової основи системи соціального захисту літніх людей та інвалідів.

Створення системи соціального захисту та соціальної підтримки людей похилого віку та інвалідів у сучасних умовах - необхідна гарантія їх соціальної реабілітації та забезпечення нормальної життєдіяльності.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості роботи з людьми із соматичними та психічними розладами
Вимоги до соціальним працівникам при роботі з людьми без певного місця проживання
Тренінг в психосоціальної роботи з людьми похилого віку
Напрямок та форми соціальної роботи з сім'єю інваліда
Особливості сприйняття людьми один одного
Особливості життєвого циклу, функції та структури сім'ї дитини-інваліда
Соціально-психологічна робота з хворими та інвалідами
Технології соціальної роботи з літніми людьми
Особливості трудового договору з працівниками, зайнятими на підземних роботах
СПЕЦИФІКА ПСИХОЛОГІЧНОЇ РОБОТИ З ЛЮДЬМИ РІЗНОГО ВІКУ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси