Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтв
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Мистецтво етрусків і стародавнього Риму

Основні риси мистецтва Стародавнього Риму

Історія вивчення мистецтва Стародавнього Риму не мала великих труднощів. Майже всі пам'ятники давньоримського періоду дійшли до наших днів. Вічне місто Рим і сьогодні дбайливо зберігає свій початок, включивши стародавні пам'ятники в контекст сучасної цивілізації. Особливість нашого сучасного світу з його щільно спресованим часовим простором полягає в тому, що ми відмовляємося від археологічного погляду на минуле і намагаємося максимально наблизити далеке минуле, майже присвоїти сучасності. Це геніально вдалося, напевно, тому, що "XX століття співмірний з глибокої давнини у відчутті фатальний безкінечності світу, де щастя і гармонія можливі тільки як особистий вибір людини і всупереч могутнім силам, які правлять світом". Ми мимоволі дивимося на культуру античного світу через призму поезії, сучасного театру і літератури.

Римляни, схиляючись перед грецьким мистецтвом, яке вони дбайливо збирали, вивчали, копіювали (більшість пам'яток Греції дійшли до нас в римських копіях), все-таки створили абсолютно іншу картину світу. Головна особливість римського мистецтва полягала в іншій трактуванні образу людини. На відміну від грецького героя, досконалого фізично і духовно, зразкового громадянина світу, не обтяженого особистісними настроями, римський герой - це людина з ускладненим внутрішнім світом, особистими переживаннями, замкнутий на собі, на своїх інтересах. Приватне життя завжди передбачає конфлікти, колізії, яких так багато в повсякденній реальності.

У Стародавньому Римі, крім того, що висока грецька трагедія зазнала значної трансформації, з'явилася комедія з усіма побутовими подробицями. Римляни поклали початок "масових видовищ", будували величні театральні споруди, які й сьогодні вражають своєю грандіозністю і інженерною думкою. У римлян був культ будинку, вони любили розкіш. Цицерон (106-43 рр .. до н. е..) - яскрава постать того часу, філософ, теоретик, оратор, у трактаті "Про обов'язки" визначив кредо життя римлянина, стверджуючи, що життя духовно багатих людей повинна бути обставлена багато, пишно, протікати у вишуканості і достатку. Будинки патриціїв прикрашали мармурові скульптури-копії, виконані з грецьких зразків, вази з дорогоцінних каменів, мозаїчні підлоги (римська мозаїка виготовлялася з гірських порід каменю, гальки і смальти). Стіни були розписані фресками. До нас дійшли фрески помпейських будинків, за якими можна простежити чотири стилю декоративних розписів. Римському патрицію мистецтво потрібно було в практичних, приватних цілях, тоді як греки бачили призначення мистецтва в служінні ідеалу краси. Римляни, як і греки, були язичниками, вони запозичили грецькі міфи, наділивши іншими іменами богів: Юпітер, Венера, Мінерва, Юнона і т. д. Хоча богів в римському Пантеоні було більше, ніж у грецькому, римляни мало співвідносили себе з богами, у них виникає розуміння самостійності: людина сама обирає свої пріоритети, сам вибудовує свій життєвий шлях. Так змінилася свідомість, і, відповідно, світоглядні установки римлян стали орієнтованими на реальні потреби. Прагматики-римляни розробили римське право - кодекс законів, який став основою європейської юриспруденції, написали свою історію, залишили мемуарну літературу, тому про Рим ми знаємо так багато. Раціональність мислення римлян знайшла відображення в мистецтві, в цьому плані показовою є архітектура. Імперське світовідчуття втілилося в грандіозності розмірів споруд. Почуття міри, пропорційність, властиві грецькій архітектурі, поступилися місцем невідповідним за масштабами споруд. Римські храми будувалися двох типів: базиликальные і круглі (ротонди), оточені колонами коринфського ордера. Відбулися зміни у пропорції ордерів у бік збільшення висоти колони.

Найбільш повно художній талант римлян висловився у мистецтві портрета. Інтерес до людини реального, до його характеру, індивідуальним рисам знайшов вираження в скульптурному портреті. Використовуючи воскові маски, скульптори навчилися точно передавати риси людського обличчя. До нас дійшли скульптури численних мармурових голів, які лякають своїм натуралізмом, що безіменні автори яких завдяки художницької проникливості "угледіли" приховану сутність зображуваних людей. Римський портрет став культурним кодом епохи, і якби до нас не дійшли історичні літературні тексти того часу, про нього багато розповіли б ці портрети.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Мистецтво етрусків
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво стародавнього Єгипту та Месопотамії
Формування античної моделі соціальної допомоги в Стародавній Греції і Римі
Прикладне мистецтво
Основні риси постмодерністського мистецтва
Мистецтво Стародавньої Греції
Основні риси азіатського способу виробництва
Мистецтво стародавнього Єгипту та Месопотамії
Основні риси первісної економіки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси