Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Цивільне та торгове право зарубіжних країн
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Суб'єкти та види зобов'язань. Множинність і зміна осіб у зобов'язаннях. Цесія і суброгація

Суб'єктами зобов'язання є як фізичні, так і юридичні особи, а також структурні підрозділи останніх, не користуються правами юридичних осіб. Приватному праву відома категорія множинності осіб у зобов'язаннях - на стороні кредитора чи боржника або того й іншого одночасно.

Найбільш часто застосовуються в практиці підставами зміни осіб у зобов'язанні служать уступка вимоги (цесія) і переведення боргу. У першому випадку кредитор (цедент) передає третій особі (цесіонарію) свої права вимоги до боржника. Згоди боржника на це не потрібно. Спеціальною формою передачі всіх прав і гарантій кредитора третій особі є суброгація. Страхова компанія, виплативши повне страхове відшкодування, стає кредитором по відношенню до боржника (тобто причинителю шкоди). На відміну від цесії (суброгації) переведення боргу здійснюється лише за згодою кредитора.

Види зобов'язань

Короткий аналіз підстав виникнення та суб'єктів зобов'язань дозволяє класифікувати їх як договірні і введений опорні. Разом з тим можливо розмежування зобов'язань та з інших підстав. Так, за своїм економічним змістом особливу групу складають грошові зобов'язання, передусім позикові. В силу ст. 1895 ФГК "зобов'язання, що випливає з позики грошей, завжди зводиться до номінальній сумі, вказаній в договорі. Якщо до терміну платежу грошова одиниця збільшилася або зменшилася, то боржник зобов'язаний повернути цю позику номінальну суму і зобов'язаний віддати цю суму в грошових одиницях, що мають ходіння в момент платежу".

До числа специфічних видів відносяться, зокрема, так звані зобов'язання совісті (наприклад, зобов'язання, засновані на правилах гри або парі, а також деякі натуральні зобов'язання, скажімо, зобов'язання батьків дати придане дітям).

Множинність осіб на стороні боржника або кредитора породжує поділ зобов'язань на часткові та солідарні, а також категорію регресних зобов'язань: один із солідарних боржників, повністю виконав зобов'язання, отримує право регресу до інших боржників.

З усіх видів зобов'язань найбільший практичний інтерес представляє грошове зобов'язання, за яким боржник передає кредитору грошові знаки у певній або определимой сумі. Будучи специфічним об'єктом цивільних і торгових правовідносин, гроші дозволяють здійснювати товарообмін в широких масштабах. Поряд з грошовими зобов'язаннями у "чистому вигляді" (скажімо, згадуваними позиковими) існують численні грошові зобов'язання як "платіжна частина" інших зобов'язань (купівлі-продажу, перевезення, підряду тощо) або універсальна форма виконання останніх при неможливості їх виконання у натурі. В епоху промислового капіталізму і аж до початку XX ст. будь-яке зобов'язання досить вільно трансформувалося в грошову. Невипадково право і судова практика Великобританії та США не визнають неможливість виконання зобов'язань, посилаючись на те, що будь-яке зобов'язання може бути перетворена в грошову, а гроші завжди сплачуються боржником.

Однак у сучасних умовах процеси інфляції, нестійкість валют, коливання їх курсів (девальвацію та ревальвацію), валютні кризи роблять грошову компенсацію не завжди прийнятною для кредитора. Останній зацікавлений в тому, щоб негативні валютні зміни не відбивалися негативно на його майновій сфері. Тому, наприклад, у грошових зобов'язаннях в іноземній валюті стали розрізняти і використовувати валюту боргу і валюту платежу. Валюта боргу - це грошова одиниця, в якій обчислюється сума грошового зобов'язання. Валюта платежу - валюта, якою зобов'язання повинно бути виконано'.

Прагнучи убезпечити себе від валютних негараздів, ділові люди стали вдаватися до різних форм "золотих застережень". Зокрема, суму грошового зобов'язання встановлювали шляхом вказівки на відповідну кількість золотих монет певного стандарту, ваги і проби, у яких повинен бути проведений платіж. В даний час ця форма "золоте застереження" не застосовується, оскільки в обігу немає золотих монет. Іншою формою "золоте застереження" була вказівка на те, що боржник зобов'язаний сплатити кредитору у даній валюті еквівалент певної кількості золотих монет.

В даний час положення про "золотий застереженні" втрачає своє значення, оскільки жодна валюта зараз не ґрунтується на курс золота. Тому в діловій практиці створюються нові форми гарантійних застережень. Зокрема, широко застосовуються умови, що зв'язують суму зобов'язання з купівельною спроможністю валют шляхом визначення її на основі передбаченого у зобов'язанні індексу цін (общетоварный індекс, індекс цін промислових товарів, товарів певного набору). Вводяться також застереження, що встановлюють право кредитора відмовитися від договору в разі перевищення обумовленого межі змін співвідношення золота і валюти, зазначеної в договорі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЦЕСІЯ І ПРИЙНЯТТЯ НА СЕБЕ ЧУЖОГО БОРГУ
Множинність осіб у зобов'язанні
Зміна осіб у зобов'язанні
Використання інституту когнитора і прокуратора для здійснення цесії
Складні форми стипуляции. Корреальные зобов'язання.
Зобов'язання, які користувалися позовним захистом, і натуральні зобов'язання
Термін виконання зобов'язання
Джерела виникнення зобов'язань
Множинність осіб у зобов'язанні
Зобов'язання у комерційних правовідносинах
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси