Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Світова економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 13. ЕКОНОМІКА СПОЛУЧЕНИХ ШТАТІВ АМЕРИКИ

Державне, адміністративне та місцеве пристрій

Державне пристрій

Сполучені Штати Америки - республіка з федеративним пристроєм, що складається з 50 штатів та одного федерального (столичного) округу Колумбія. Система державного управління, передбачена Конституцією країни, фактично заснована на суперництво політичних партій (зауважимо, що про партії нічого у Конституції не сказано і теоретично можна допустити, що будь-який громадянин може звернутися у Верховний Суд Америки і зажадати скасування діяльності політичних партій в тій частині, в якій вони формують органи влади і управління). Республіканська і Демократична партії ще з XIX ст. періодично змінюють один одного у влади в Білому домі (резиденції президентів) і парламенті (Сенаті і Конгресі - палаті представників), а також у штатах (губернаторів) і парламентах цих штатів (законодавчих зборах). Президент (глава держави і уряду) обирається на загальних виборах строком на чотири роки; сенатори - на шість років, конгресмени - на чотири роки. Штати мають свої конституції, своє законодавство, свої бюджети і податкові системи, системи місцевого самоврядування (графства, тауншипы, муніципалітети, поради). В них обидві гілки влади - і представницькі (легіслатури), і виконавчі (губернатори, мери) володіють великими повноваженнями і реальними фінансовими ресурсами для виконання своїх функцій і завдань розвитку міст і сільських територій. Податкові системи також розділені на всіх трьох рівнях влади. Президентом країни з 2009 р. є Барак Обама, представник Демократичної партії.

Політичні та економічні чинники, які справили істотний вплив на розвиток США

В порівнянні з будь-якою європейською країною США, як нація і держава, мають порівняно недовгу історію. Як і сусідня Канада (а також Австралія і Нова Зеландія), США - продукт еволюції переселенської колонії починаючи з епохи завоювання обох Америк, її заселення білими колоністами переважно з Великобританії, частково - Франції та інших країн. Іммігранти з Європи хвилями прибували в Америку і створили умови, в яких, як у гігантському плавильному котлі, в кінцевому рахунку сформувався американський народ. Боротьба колоністів з Великобританією за самостійність колоній призвела до визвольної війни, в ході якої намітився Союз колоній (тобто створення нової держави). Цей процес надзвичайно прискорився в Громадянській війні між Північчю і Півднем, завершення якої і ознаменувало процес створення північноамериканської держави - США. Зазначимо і те обставина, що ці війни були першими й останніми, які велися на території самих США. На формування політичної системи держави, зокрема, на її "батьків-засновників" величезний вплив справили Французька революція, у ході якої була повалена монархія, безсмертні ідеї Вольтера, Руссо, Монтеск'є, а також британських філософів Гоббса і Локка, інших просвітителів тієї епохи. Ідейні керівники американської незалежності були людьми виключно освіченими, і тому вони змогли дати країні таку Конституцію, яка, з рядом суттєвих поправок, блискуче забезпечує функціонування гігантського механізму влади і управління цією найбільшою державою в умовах ХХІ ст.

Американський капіталізм - це продукт не тільки і не стільки природного розвитку місцевих спільнот, скільки результат перенесених із Західної Європи суспільно-економічних відносин на територіях, де ці відносини (зокрема, економічні) були на зародковому рівні традиційного суспільства. Первинні капіталістичні відносини "перетнули" Атлантичний океан разом з сотнями тисяч європейських поселенців, які переносили в Америку не тільки свої біди, такі як загибель тисяч гугенотів від "ночі довгих ножів" у Франції, утиски католиків від протестантів в Англії і Голландії. Іммігранти, залишаючи чвари в Старому світі, переносили в Америку знання, досвід, технології; вони будували школи, університети, лікарні, дороги, пов'язуючи з Новим світлом свої нові надії. Вони створювали судові інститути і поліцейські системи, вони покладалися тільки на себе і свої сили (держави не було, вони його створили самі, "знизу - вгору"). Спочатку йшов процес простого перенесення відносин раннього капіталізму на американський ґрунт. З часом, особливо з періоду боротьби колоній за незалежність від британської корони, по мірі включення в технологічний процес нових факторів (у тому числі пов'язаних з майже повним "відсутність присутності" держави, а також війною на винищення корінного індіанського населення), формувалися специфічні особливості американського капіталізму з його стрижневий базою - опорою на індивідуальність, ініціативність, відсутність яких-небудь зв'язків між особистим успіхом та державою, підвищеним значенням судової влади як єдиного арбітра між громадянином і державою.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Особливості адміністративного права Сполучених Штатів Америки і Великобританії як держав з англосаксонською правовою системою
Сполучені штати Америки в 1776-1871 рр.
Сполучені Штати Америки в 1917-1947 рр ..
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
Державне, адміністративне та місцеве пристрій
Державний устрій Російської Федерації
Державний устрій та нормотворчість
Політичні та економічні чинники, які справили істотний вплив на розвиток Канади
Політичні, економічні та інші фактори, що зробили істотний вплив на розвиток Японії
Політичні та економічні чинники, які справили істотний вплив на сучасний розвиток Китаю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси