Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Художня культура XX століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Парнасцианизм. Мистецтво для мистецтва, антиромантизм і антисубъективизм

Що таке парнасцианизм

Складова літературного процесу другої половини XIX ст.; літературне (поетичне) художній напрям у французькій, а пізніше і в англійській поезії, розвивалося в поле натуралістичних загальнолітературних тенденцій як реакція на романтизм Віктора Гюго, де Віньї і Ламартина. Засновниками цього напряму були Теофіль Готьє (1811 - 1872) і Леконт де Ліль (1818-1894), які зробили великий вплив на весь художній процес даного періоду.

Художня концепція і теоретичні підстави

Парнасцианизм концептуально спрямований проти суб'єктивізму і "художнього соціалізму". Парнасцы (parnassians) - французькі шістдесятники XIX ст. Більшість з них народилися на початку 40-х років і дотримувалися єдиного ставлення до світу та особистості.

У свій час Лессінг прагнув розвести поезію і образотворчі мистецтва. Готьє у передмові до "Мадемуазель де Мопэн" (1835) навпроти стверджував, що поет подібно скульпторові обробляє свій вірш так, щоб воно стало відчутним як скульптура, бо поезія схожа з пластичними мистецтвами; з неї в ім'я об'єктивності повинна бути вилучена особистість поета.

Перебуваючи в руслі головної тенденції даного художнього періоду, яку найповніше висловив натуралізм, парнасцы дотримувалися ідеї об'єктивної поезії, з якої вилучена особистість поета. Пізніше Еліот скаже з цього приводу: "...розвиток художника полягає в постійному самопожертву, в постійному умертвіння своєї власної особистості".

Один з головних гасел парнасцев: "Мистецтво для мистецтва"; поезія має статус релігії. Парнасцы вважали, що мистецтво - мета, а не засіб.

Творча діяльність

Діяльність парнасцев стала бурхливо розвиватися у Франції в 1860-ті роки. Вона протікала як в області теоретичного обґрунтування їх поглядів на мистецтво, так і в області поетичної творчості. Головні мистецькі події парнасцев почалися з робіт Катулла Мендеса і Л. де Рікарда (початок 1860-х років). На їх творчих вечорах провідними фігурами були Леконт де Ліль і Готьє. У цих зборах брали участь Теодор де Бенвиль, Сюллі-Прюдом, Франсуаза Коппе, Леон Дьеркс, Жан Лахор.

До початку 70-х рр. XIX ст. теорії парнасцев проникли в Англію. Велику роль у цьому відіграла книга де Бенвиля (1823-1891) "Маленький трактат французької поезії". Цей французький автор листувався з англійськими парнасцами Остіном Добсоном, Свинбурном, Едмундом Госсом і Ендрю Ленгом. Вони взяли французьку естетику парнасцев і зокрема стали прихильниками художнього освоєння старовинних французьких жанрів балади, рондо, вилланеля. Але одна з головних ідей естетики французьких парнасцев - мистецтво заради мистецтва - у англійських парнасцев не стала значущою, не прищепилася на англійському ґрунті.

Прерафаэлитизм. Сучасність недосконале, життя далеко від ідеалу, золотий вік лицарства в минулому

Що таке прерафаэлитизм

Прерафаэлиты - попередники символістів, нерідко ототожнюються з ними. На виставці "Символізм в Європі" (1975-1976) за дату виникнення символізму прийнятий 1848 рік - рік заснування Братства прерафаелітів в Англії. Однак символізм і прерафаэлитизм - два близьких, споріднених один одному, але різних художніх напрямів.

Головні учасники Братства прерафаелітів - Вільям Холман Хант, Джон Еверетт Миллес, Данте Габріель Россетті, а також Вільям Майкл Россетті (брат Данте Габріеля Россетті), Джеймс Коллинсон, Джордж Фредерік Стивене і скульптор Томас Вулнер - всього сім чоловік. Всі вони були молодими людьми, найстаршому з них, Ханту, виповнився всього двадцять один рік. На чолі братства стояли художники, студенти Королівської Академії - Джон Еверетт Миллес, Вільям Холман Хант і Данте Габріель Россетті. Згодом у братства з'явилося багато послідовників і тих, на кого їх ідеї справили сильний вплив.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
Теоретичні ідеї і місце в мистецькому процесі
Художня концепція. Теоретична основа та особливості гіперреалізму
Художня концепція і філософська основа
Робота творчого відділу
Особливості творчого мислення
Тренінг розвитку креативності і творчих здібностей
Методика розслідування нерозкритих злочинів минулих років
Досконала та недосконала конкуренція.
Підприємство в умовах недосконалої конкуренції
Прерафаэлитизм в літературі та мистецтві
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси