Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Функціонування і розвиток

Стратегічний менеджмент значною мірою являє собою менеджмент розвитку. Управління будь-яким об'єктом можна представити як управління функціонуванням та управління розвитком. Щоб виділити особливості менеджменту розвитку, необхідно уточнити, що таке розвиток і що таке функціонування.

Розвиток - це рух вперед, формування нових рис розглянутого об'єкта, становлення його нових структурних характеристик. Розвиток означає еволюцію, поліпшення, удосконалення, прогрес розглянутого об'єкта, а також може означати його зростання і розширення. Стосовно до організації розвиток означає стійкі зміни спрямованості діяльності, виконуваних функцій, структури організації, рівня ефективності і якості роботи і життя організації.

Функціонування - це поточна робота, виконання традиційних функцій, обов'язкових для продовження життєдіяльності організму, механізму, установи). Функціонувати - значить діяти, бути в дії, виконувати обов'язки. Функціонування - це виконання стандартних операцій у відносно незмінних умовах.

Функціонування і розвиток - дві сторони одного процесу. Іноді важко провести межу між ними, в той же час вони представляють відносно самостійні сторони одного процесу.

Управління розвитком будь-якого об'єкта виділяється у відносно самостійні дії і відрізняється від управління функціонуванням цього ж об'єкта. Наприклад, за своїм змістом розрізняються:

o управління функціонуванням фірми й управління розвитком фірми;

o управління функціонуванням університету та управління розвитком університету;

o управління функціонуванням регіону та управління розвитком регіону.

Більш того, в рамках управління кожним із згаданих об'єктів можна виділити більш дрібні об'єкти, управління якими знову розділяється на управління функціонуванням і розвитком:

o в рамках фірми: управління функціонуванням виробництва (диспетчеризація, управління запасами, матеріальними потоками, технологічний контроль тощо) і управління розвитком виробництва (технічне переозброєння, впровадження нових технологій, освоєння виробництва нових виробів);

o в рамках університету: управління функціонуванням навчального процесу (розклад, управління аудиторним фондом, контроль відвідуваності) та управління розвитком навчального процесу (створення нових навчальних курсів, підвищення кваліфікації викладачів, впровадження нових технічних засобів навчання);

o в рамках регіону: управління функціонуванням регіональних служб, житлово-комунального господарства, податкових служб регіону, системи соціального захисту населення та управління розвитком регіону (залучення нових видів бізнесу, розширення транспортної інфраструктури, розвиток телекомунікацій, підтримка малого бізнесу, розвиток закладів охорони здоров'я та освіти, розвиток регіональних фінансових установ тощо).

Спрямованість розвитку має свою визначеність тільки в тій або іншій системі координат, тобто по відношенню до того чи іншого критерію. Якщо ця позитивна спрямованість, то говорять про прогрес, якщо негативна - про регрес або деградації. Зокрема, але динаміці тривалості життя в країні, регіоні та місті можна визначити спрямованість розвитку: якщо динаміка позитивна, то має місце прогрес. Якщо тривалість життя падає, то можна констатувати регрес у розвитку даної спільноти людей. Будь-який розвиток може бути позитивним (прогресивним) щодо одних цілей і критеріїв і негативним (регресивним) щодо інших цілей і критеріїв. Яскравим прикладом такої теорії відносності розвитку може служити економічний розвиток, пов'язане з розширенням, наприклад, металургійного комбінату в тому чи іншому місті. З точки зору економічних параметрів відбувається позитивний розвиток, зокрема збільшується валовий внутрішній регіональний продукт. В той же час з точки екологічних критеріїв може спостерігатися регрес, обумовлений тим, що при збільшенні обсягів виробництва збільшується кількість шкідливих викидів.

Менеджмент розвитку на відміну від менеджменту функціонування носить менш рутинний характер і в більшій мірі ґрунтується на творчості. Менеджмент розвитку в обов'язковому порядку враховує мінливі зовнішні умови, що постійно орієнтується на цілі розвитку і має стратегічний характер. Менеджмент розвитку - органічна і невід'ємна частина управління будь-яким об'єктом, у той же час відокремлена і відносно самостійна.

У менеджменті будь-якого об'єкта завжди поєднуються менеджмент функціонування і менеджмент розвитку. При цьому, у міру того, як зовнішнє середовище стає все більш динамічною, мінливою, в менеджменті починає домінувати менеджмент розвитку. Це у свою чергу робить стратегічний менеджмент все більш затребуваним і актуальним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Підвищення стійкості та надійності функціонування житлових і виробничих об'єктів в умовах виникнення надзвичайних ситуацій
ПІДТРИМАННЯ СТІЙКОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ОБ'ЄКТІВ ЕКОНОМІКИ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
Навчально-виховний колектив як форма функціонування цілісного педагогічного процесу
Функціонування культури
Умови формування й функціонування ринку
Досвід функціонування малих підприємств за кордоном
Стійкість функціонування об'єктів економіки в НС
Види банків та організаційно-економічні засади їх функціонування
РИНОК І МЕХАНІЗМ ЙОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ
Правові основи функціонування спільного ринку Європейського Союзу
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси