Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Збереження предметів під час розкопок

При проведенні розкопок археолог повинен бути винятково уважний до того, що він відкриває: до предметів, структурою та кольором ґрунту, до будівельних залишків, камінню, слідами дерева. Характер знахідок залежить від пам'ятника, його належності до тієї чи іншої епохи, культури. Можуть зустрічатися так звані неинвентарные матеріали - насіння, кістки тварин, луска і кістки риб, залишки споруд, ями, траншеї, вали. Якщо об'єкт виявлено (вогнище, яма, кам'яна кладка), його не можна руйнувати до тих пір, поки він не буде розкопаний. Розчищення потрібно проводити дуже обережно. Коли все буде відкрито, об'єкт повинен бути занесений на план. Необхідно встановити його зв'язок з іншими предметами культурного шару. Виявлені в шарі предмети і архітектурні залишки складають комплекс, який являє цінність для дослідника. Тому фіксація предметів під час розкопок повинна проводитися дуже ретельно, з урахуванням їх потенційної подальшої реконструкції. Виявлений предмет не можна зрушувати. Його необхідно прикрити та зберегти до моменту, коли весь пласт буде розчищено, потім обережно за допомогою ножа і кисті очистити все навколо. Предмет необхідно занести на план і описати. Якщо він руйнується, його потрібно обробити консервуючою речовиною в тому положенні, в якому він знаходиться, тому що від будь-якого руху він може зруйнуватися. Якщо об'єкт складний або швидко руйнується (тканина, килим, повсть, шкіра, вироби з дерева), то треба закріпити залишки предмета, запобігти його руйнування та в подальшому провести його первинну консервацію нолевых умовах або взяти разом з монолітом.

Рис. 108. Розкопки споруд XIII-XV ст. в Москві

(по Л. А. Бєляєву, Н. А. Макарову)

Всі знахідки повинні заноситися на план розкопу під номерами. Не варто поспішати з вилученням предметів з розкопу. Бажано при наявності можливості зберігати предмети на раскопочной площі: їх розташування може багато що підказати.

Виявлені в розкопі предмети вимагають особливого ставлення. Треба пам'ятати, що на них впливали тиск, погодні умови, грунтова ерозія і гризуни, часто переміщують предмети з їх первинного місцезнаходження в землі. Також треба враховувати, що розкопані, тобто витягнуті зі звичного середовища, вони під дією повітря і сонця можуть швидко змінювати колір, вологість, структуру, руйнуватися і навіть зникати. Такі предмети рекомендується негайно піддавати польовий консервації.

Залишки споруд, ями

Всі будівельні об'єкти (ями і заглиблення від жител, кладки з каменю, залишки стін, вогнища, траншеї) повинні бути розчищені, пронумеровані, нанесені на план.

У разі виявлення вогнища або залишків печі необхідно ретельно очистити землю навколо, поки об'єкт не позначиться повністю. Можна копати далі, поки піч або вогнище не будуть обмерены, занесені на план, сфотографовані і замальовані.

Ями в культурному шарі можуть бути виявлені але різниці кольору їх заповнення, що контрастує з навколишнім грунтом. Вони повинні расчищаться як окремі об'єкти. Після того як ями будуть розкопані, вони повинні бути виміряні та занесені на план розкопу. Знахідки всередині ями нумеруються, замальовуються. Крім того робиться окремий план в масштабі 1:10 з показом розрізів. З цією метою спочатку вибирається половина ями, зачищеною частині заповнення якої робиться креслення розрізу. Потім вибирається друга частина.

Дуже важливо дотримуватися певних правил при розкопках залишків стін, кладок. Ці об'єкти не так прості, як здається. Якщо виявлена стіна або кладка з каменю, то для того щоб визначити її устрій, необхідно викопати траншею з одного її боку, яка допоможе встановити як воно будувалося, як з'єднувалися камені, яким був фундамент. Опис стіни має бути конкретним і включати в себе інформацію про будівельному матеріалі, влаштуванні споруди. Корисно зібрати, по можливості, камені від стіни, розташовані навколо. За ним можна відновити приблизну висоту стіни.

При завершенні розкопок слід перевірити, чи всі нанесено на креслення, пронумерована, описано. Після цього можна приступати до упаковки археологічних предметів з розкопаного шару. Кожен знайдений предмет повинен бути забезпечений етикеткою, де проставляється номер предмета, його місце розташування в розкопі (квадрат) та інші необхідні дані. Ці дані повинні бути вказані на пакеті. Потім предмет і його опис заносяться в каталог або опис знахідок. Для кожної експедиції або пам'ятника розробляється свій шифр, який містить основні дані про експедиції, пам'ятнику, годе, розкопі, квадраті, шарі, назву предмета, його номері на кресленні і в описі.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Робота на археологічній пам'ятці під час розвідки
Предраскопочные дослідження та дотримання основних правил розкопок
Розкопки ґрунтових могильників
Розкопки могильників
Предмет міжнародної економіки
Оптимізація залишку грошових коштів
Оренда будівлі або споруди
Ударні впливи на будівлі і споруди
Розбирання будівель і споруд при їх реконструкції та знесення
Евакуація людей з будівель і споруд при пожежі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси