Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Бюджетне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 7. Міжбюджетні правовідносини

Поняття і принципи міжбюджетних правовідносин

Міжбюджетні правовідносини - врегульовані нормами бюджетного законодавства взаємовідносини між федеральними органами державної влади, органами державної влади суб'єктів РФ, органами місцевого самоврядування з питань регулювання бюджетних правовідносин, організації та здійснення бюджетного процесу.

Дані правовідносини охоплюють не лише питання перерозподілу коштів між бюджетами різних рівнів, але і відносини з приводу організації та здійснення бюджетного процесу між органами влади та самоврядування різних рівнів.

В основі міжбюджетних правовідносин лежить жорсткий поділ між суб'єктами бюджетного права коштів, що виділяються на фінансове вирівнювання та на виконання переданих державних повноважень. При виділенні міжбюджетних трансфертів органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані використовувати методики розподілу відповідних фондів грошових коштів, які закріплені законодавчо. У міжбюджетних правовідносинах механізми фінансового вирівнювання полягають у збалансованості бюджетної забезпеченості (з урахуванням індексу бюджетних витрат), а також у міжбюджетних трансфертах. При цьому в БК жорстко регулюються сфери використання кожного з цих механізмів.

Одним з основних принципів міжбюджетних правовідносин є бюджетний федералізм.

Бюджетний федералізм - це вихідне начало (принцип) бюджетної діяльності держави, що виражається в поєднанні загальнодержавних фінансових інтересів з інтересами суб'єктів РФ і полягає в розподілі бюджетних доходів і витрат, а також у розмежуванні бюджетної компетенції між Російською Федерацією і її суб'єктами.

Значимість бюджетного федералізму обумовлена особливостями державного устрою Росії, її розвитком в умовах ринкового механізму, наявністю різних типів суб'єктів РФ і складними взаємозв'язками федерального центру з регіонами. Принцип федералізму проявляється в різних сферах фінансової діяльності держави, але саме в бюджетній сфері він виражається як сукупності всіх складових даний принцип елементів. Федералізм як основа конституційного ладу Росії, знаходячи своє концентроване вираження у бюджетній діяльності держави і в силу особливого, важливого значення державного бюджету, істотно впливає на всі фінансові відносини.

Принцип федералізму у бюджетному праві являє собою заломлення в бюджетній сфері державного устрою Російської Федерації, встановленого Конституцією і отримав розвиток в федеральних конституційних і поточних законах, а також конституціях (статутах) і законах суб'єктів РФ.

У сфері бюджетної діяльності у віданні Російської Федерації перебувають: встановлення правових основ єдиного ринку; фінансове і кредитне регулювання; федеральні економічні служби, включаючи федеральні банки (п. "ж" ст. 71 Конституції); федеральний бюджет; федеральні податки та збори; федеральні фонди регіонального розвитку (п. "з" ст. 71 Конституції).

Що стосується бюджетно-правових предметів ведення суб'єктів РФ, то необхідно мати на увазі, що їх повноваження конституційно обмежені тільки межами ведення Російської Федерації і повноважень центру з предметів спільного (конкуруючого) ведення Російської Федерації і її суб'єктів (ст. 73 Конституції); поза межами ведення Російської Федерації і конкуруючих питань суб'єкти РФ мають усю повноту влади (ч. 4 ст. 76 Конституції). Постановою Конституційного Суду РФ від 10.12.1997 № 19-П "У справі про перевірку конституційності ряду положень Статуту (Основного Закону) Тамбовської області" встановлено, що "віднесення фінансового, валютного, кредитного регулювання до ведення Російської Федерації не перешкоджає органам державної влади суб'єкта РФ в межах своїх повноважень здійснювати заходи щодо мобілізації і витрачання власних фінансових ресурсів". Таким чином, у коло предметів ведення суб'єкта РФ входить здійснення власного бюджетного регулювання в межах повноважень, передбачених ст. 73 Конституції, що узгоджується з федеративної природою держави і конституційним статусом суб'єкта РФ.

Предмети спільного ведення визначаються ч. 1 ст. 72 Конституції та згідно з ч. 2 ст. 72 Конституції однаковою мірою поширюються на всі суб'єкти РФ. Загальним питанням ведення Російської Федерації і її суб'єктів є встановлення загальних принципів бюджетної діяльності муніципальних утворень (п. "н" ч. 1 ст. 72 Конституції).

Бюджетний федералізм обумовлює такі особливості розмежування компетенції Російської Федерації і суб'єктів РФ у міжбюджетних правовідносинах:

1) повноваження, що виникають у зазначеній сфері суспільних відносин, являють собою нерозривну єдність закріплених законодавством бюджетних прав і обов'язків; невикористання яким-небудь державним органом наданих йому прав фактично означає відмову від виконання своїх функцій, перекладання їх на інші органи держави; бездіяльність державного органу при здійсненні відповідного кола предметів ведення може призвести до збою в функціонуванні всієї бюджетної системи;

2) бюджетні повноваження Російської Федерації і її суб'єктів закріплюються у відповідних нормативних правових актах;

3) бюджетні повноваження держави або державно-територіального утворення реалізуються ними через здійснення владних дій нормоустановительного або розпорядчого характеру. У бюджетній діяльності кожен державний орган має власними владними повноваженнями у вирішенні питань, віднесених до його відання.

Конституція передбачає можливість зміни кола предметів ведення Російської Федерації в бюджетній сфері шляхом наділення додатковими повноваженнями суб'єктів РФ з числа предметів спільного ведення. Розмежування предметів ведення у сфері бюджетної діяльності здійснюється на основі принципу субсидіарність: Російська Федерація приймає до реалізації ті функції, які не можуть самостійно виконуватися суб'єктами РФ; у свою чергу, останні передають на більш високий рівень тільки ті функції, які не можуть реалізувати власними силами. Згідно з цим правилом предмети ведення суб'єктів РФ у бюджетній сфері містять області громадських відносин, які забезпечують централізоване (у межах суб'єкта РФ) фінансове вирішення внутрішніх завдань. Найбільш значущою сферою ведення суб'єкта РФ є відповідний бюджет.

Принцип федералізму у бюджетному праві істотно впливає на бюджетну діяльність муніципальних утворень, що обумовлено порядком розмежування доходів і видатків державних і муніципальних бюджетів, наявністю власної бюджетної компетенції у Російської Федерації, її суб'єктів і муніципальних утворень, а також віднесенням Конституцією встановлення загальних принципів організації місцевого самоврядування до предмета спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів.

Муніципальні освіти діють у рамках єдиної загальнодержавної фінансової політики, беруть участь у здійсненні різних державних програм, включені в загальну правову систему держави. В умовах федеративного державного устрою муніципальні освіти здійснюють бюджетну діяльність самостійно, з урахуванням розмежування бюджетної компетенції між Російською Федерацією і її суб'єктами.

Одним з основних напрямків дії принципу бюджетного федералізму є правотворчість у сфері бюджетної діяльності держави. Розмежування предметів ведення і повноважень між Російською Федерацією, її суб'єктами і органами місцевого самоврядування наділяє Росію компетенцією щодо правового регулювання тих сфер бюджетної діяльності, які належать до виключного відання або до предмету спільного ведення Російської Федерації і її суб'єктів.

Бюджетний федералізм зумовив розмежування компетенції Російської Федерації і її суб'єктів щодо місцевих бюджетів. Російська Федерація має право приймати рамкові закони, визначати загальні принципи і підходи до бюджетної діяльності муніципальних утворень, встановлювати межі бюджетно-правового регулювання. Правову конкретизацію з урахуванням місцевих особливостей муніципальна бюджетна діяльність повинна одержувати у фінансово-правових актах суб'єктів РФ.

Таким чином, принцип федералізму у бюджетному праві носить комплексний, багатогранний характер. Комплексне зміст принципу федералізму у бюджетному праві пронизує всі його інститути, визначає сутність складаються бюджетних правовідносин і гарантує Російської Федерації, її суб'єктів і муніципальних утворень встановлений законодавством бюджетно-правовий статус. Будучи загальногалузевим вихідним початком фінансового права і маючи конституційне встановлення, бюджетний федералізм служить орієнтиром для всіх нормативних правових актів, які регулюють різні аспекти бюджетної діяльності держави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Об'єкти екологічних правовідносин
Передумови виникнення правовідносин. Взаємозв'язок норми права і правовідносини
Визначення та основні ознаки правовідносин
Правовідносини подружжя
Суб'єктивне право і юридична обов'язок як зміст правовідносин
Правовідносини: поняття, ознаки, структура
Поняття і склад подружнього правовідносини
Поняття правовідносин по соціальному забезпеченню та їх види
Поняття та зміст екологічних правовідносин
Об'єкти екологічних правовідносин
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси