Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Земельне право Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Особливості використання земель, що зазнали радіоактивного і хімічного забруднення

Сучасна радіологічна обстановка в Брянської, Калузької, Орловської і Тульської областях, піддалися інтенсивному радіоактивному забрудненню внаслідок чорнобильської катастрофи, залишається несприятливою для проживання і життєдіяльності людей. Сільськогосподарське виробництво в цих областях ведеться на площі 6690 тис. га, з них 2160 тис. га сільськогосподарських угідь мають рівні забруднення цезієм-137 понад 1 Кі/км2; 324,9 тис. га - понад 5 Кі/км2.

Великомасштабне радіоактивне забруднення ґрунтів сільськогосподарських угідь, пов'язане з діяльністю виробничого об'єднання "Маяк" та радіаційними інцидентами на Південному Уралі, має місце в Челябінській, Свердловській і Курганської областях, в тому числі з щільністю забруднення стронцисм-90 від 0,1 до 1 Кі/км2 - понад 700 тис. га; понад 1 Кі/км2 - 38,2 тис. га. В даний час радіаційний вплив на населення, яке проживає на радіоактивно забруднених територіях, відбувається в основному за рахунок споживання продуктів харчування, забруднених понад встановлених санітарно-гігієнічних нормативів.

Зберігається високий рівень радіоактивного забруднення сільськогосподарських угідь та низькі темпи зниження вмісту радіонуклідів у продукції зумовлюють необхідність проведення комплексу реабілітаційних заходів в агропромисловому комплексі, спрямованих на зниження переходу радіонуклідів у ланцюгу: ґрунт - сільськогосподарська продукція - продукти харчування - людина.

Радіоактивне забруднення - забруднення поверхні Землі, атмосфери, води або продовольства, харчової сировини, кормів і різних предметів радіоактивними речовинами в кількостях, що перевищують рівень, установлений нормами радіаційної безпеки та правилами роботи з радіоактивними речовинами. Рівень радіоактивного забруднення грунтів визначається у відповідності з санітарними правилами і нормами, гігієнічними нормативами, правилами радіаційної безпеки і т. д.

Результатом радіоактивного забруднення може бути поява радіаційно забрудненої ділянки території, під яким розуміється ділянка території, що представляє небезпеку для здоров'я населення і навколишнього природного середовища, підлягає реабілітації після радіоактивного забруднення внаслідок техногенної діяльності або розміщення на ньому знятих з експлуатації особливо радіаційно небезпечних об'єктів (ст. 1 Федерального закону від 10.07.2001 № 92-ФЗ "ПРО спеціальних екологічних програмах реабілітації радіаційно забруднених ділянок території").

Щодо такої ділянки розробляються спеціальні екологічні програми, спрямовані на забезпечення радіаційної безпеки населення, загальне зниження ризику впливу радіації і поліпшення екологічної ситуації на радіаційно забруднених ділянках території шляхом проведення заходів з реабілітації таких ділянок, утилізації або ліквідації виведених з експлуатації радіаційно небезпечних об'єктів.

Чинним законодавством передбачені і заходи з реабілітації території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи. На ній здійснюється комплекс економічних, правових та інших заходів, спрямованих на оздоровлення природного середовища: наукові дослідження, контроль за станом природного середовища і потенційно небезпечних в екологічному відношенні об'єктів, державна екологічна експертиза господарської та іншої діяльності, зниження та компенсацію збитку, що завдається природі, в тому числі припинення впливу на неї екологічно небезпечних факторів, приведення радіаційно забруднених ділянок території в екологічно безпечний стан, придатний для господарського використання і життєдіяльності населення, повернення радіаційно забруднених територій за мірою їх екологічного оздоровлення в господарський оборот (ст. 12 Закону РФ від 15.05.1991 № 1244-1 "Про соціальний захист громадян, які зазнали впливу радіації внаслідок катастрофи на Чорнобильській АЕС").

Хімічне забруднення ґрунту - зміна хімічного складу ґрунту, яке виникло під прямим або непрямим впливом фактора землекористування (промислового, сільськогосподарського, комунального), що спричинюють зниження її якості і можливу небезпеку для здоров'я населення. Існують спеціальні екологічні вимоги, спрямовані на запобігання даного виду забруднень, включаючи обов'язковість державної реєстрації хімічних речовин, проведення експертиз, нормування і т. д. (ст. 47 Закону про охорону навколишнього середовища).

Особи, в результаті діяльності яких сталося радіоактивне і хімічне забруднення земель, що спричинило за собою неможливість їх використання за цільовим призначенням або погіршення їх якості, повністю відшкодовують збитки у відповідності з положеннями ст. 57 ЗК РФ, а також компенсують витрати на дезактивацію земель, що зазнали радіоактивного і хімічного забруднення, витрати на приведення їх у стан, придатний для використання за цільовим призначенням, або відшкодовують власникам земельних ділянок у таких межах земель їх вартість у разі переведення їх в землі запасу для консервації.

Забруднені землі в залежності від характеру і рівня забруднення або показників несприятливого впливу на здоров'я людини і навколишнє середовище, зумовленого забрудненням:

а) переводяться до земель запасу для консервації у разі неможливості забезпечення безпеки здоров'я людини та необхідної якості виробленої на цих землях продукції, а також при відсутності ефективних технологій відновлення забруднених земель. Підстави і порядок консервації земель визначені постановою Уряду РФ від 02.10.2002 № 830 "Про затвердження Положення про порядок консервації земель з вилученням їх з обігу", а питань зміни категорії земель, включаючи перелік органів влади, уповноважених приймати про це рішення, присвячена ст. 8 ЗК РФ і Закон про переведення земель з однієї категорії в іншу;

б) використовуються за цільовим призначенням з встановленням особливих умов їх використання та режиму господарської або іншої діяльності з метою забезпечення безпеки здоров'я людини та необхідної якості виробленої на цих землях продукції;

в) використовуються за цільовим призначенням без встановлення особливих умов їх використання та режиму господарської або іншої діяльності, якщо рівень забруднення і показники несприятливого впливу на здоров'я людини і навколишнє середовище, зумовленого забрудненням, не перевищують встановлені нормативи.

На забруднених землях, що переводяться до земель запасу для консервації або використовуються за цільовим призначенням з встановленням особливих умов їх використання та режиму господарської або іншої діяльності, з метою запобігання впливу несприятливих факторів на здоров'я людини і навколишнє середовище та збереження нерухомого майна встановлюються охоронні зони і визначаються органи, установи та організації, що забезпечують збереження перебувають на забруднених землях житлових будинків, об'єктів виробничого призначення, соціального та культурно-побутового обслуговування населення.

У разі якщо такі території становлять велику небезпеку для здоров'я населення, їм може бути надано особливий еколого-правовий режим зони екологічного лиха (ст. 57 Закону про охорону навколишнього середовища). Однак на сьогоднішній день така можливість носить чисто теоретичний характер.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правовий режим охорони та використання земель
Охорона лісів від радіоактивного забруднення
Визначення розмірів зон радіоактивного забруднення і опромінення щитовидної залози
Відповідальність за порушення законодавства про охорону та використання земель
ФІЗИКО-ХІМІЧНІ СПОСОБИ ОЧИСТКИ СТІЧНИХ ВОД
Захист людини від хімічних і біологічних негативних факторів
Зміст державного управління в сфері охорони та використання земель
Знищення ядерної, хімічної і бактеріологічної зброї
Особливості охорони земель водного фонду
Компенсації особам, які зазнали політичних репресій
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси