Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Маркетинг: теорія і практика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Організація і контроль маркетингу

Організація маркетингу

Ефективність маркетингу на підприємстві в повному обсязі неможлива без функціонування відповідної служби. Оскільки до її складу входять підрозділи підприємства, що займаються якістю і сервісом продукції, конкурентоспроможність товару, а в кінцевому підсумку і конкурентоспроможність підприємства знаходяться в прямій залежності від ступеня розвиненості і повноважень цієї служби.

Служба маркетингу повинна мати статус координуючого, планує і контролюючого органу, а її діяльність покликана задовольняти наступним основним вимогам:

o компетентність;

o ініціатива;

o мобільність;

o контактність;

o адаптивність;

o відносна простота;

o відповідність масштабами реалізації та асортиментом, кількістю і характером ринків збуту.

Маркетингова діяльність вимагає особливої організації служби на підприємстві. Існують різні види організації служби маркетингу: функціональна, товарна, товарно-функціональна, ринкова, ринково-функціональна (сегментна) і товарно-ринкова (матрична)1.

Функціональна організація служби маркетингу представлена на рис. 4.10. В даному випадку відповідальність за виконання кожної функціональної задачі покладається на окрему особу чи групу осіб

Функціональна організація служби маркетингу

Рис. 4.10. Функціональна організація служби маркетингу

Функціональна організація ефективна, якщо виробнича і збутова діяльність підприємства постійна й одноманітна. Вона непридатна для вирішення принципово нових проблем, швидкої реакції на мінливу ринкову ситуацію.

Товарна організація служби маркетингу відрізняється від функціональної тим, що при товарній організації та кожному товару (товарної групи) є свій керуючі з підрозділом співробітників, що виконують всі функціональні завдання маркетингу по даному товару. Товарна організація служби маркетингу представлена на рис. 4.11.

Товарна організація служби маркетингу

Рис. 4.11. Товарна організація служби маркетингу

Товарна група організації служби маркетингу ефективна для підприємств з широкою номенклатурою товарів і їх реалізацією на великій кількості однорідних ринків.

Недолік товарної організації маркетингу, пов'язаної з великим набором обов'язків, виконуваних одним працівником, можна усунути, використовуючи поєднання товарної та функціональної організації.

Товарно-функціональна організація служби маркетингу являє собою поєднання функціонального і товарного підходу, де працівники спеціалізуються на виконанні окремих функцій по кожному товару і координують свої дії. Структура товарно-функціональної організації служби маркетингу на підприємстві представлена на рис. 4.12.

Застосування організації служби маркетингу за географічним ринкам ефективно, якщо підприємство випускає обмежену номенклатуру товарів, реалізує їх на досить великій кількості ринків, що відрізняються один від одного за умовами реалізації.

Товарно-функціональна організація служби маркетингу

Рис. 4.12. Товарно-функціональна організація служби маркетингу

В даному випадку маркетинг розділений по окремих ринків (у тому числі географічним або за окремими сегментами ринку). У реальної маркетингової практиці частіше застосовують ринково-функціональну організацію маркетингової діяльності (сегментна організація). Сегментна організація служби маркетингу представлена на рис. 4.13.

Товарно-ринкова (матрична) організація служби маркетингу - поєднання товарного і ринкового підходів

Сегментна організація служби маркетингу

Рис. 4.13. Сегментна організація служби маркетингу

дов з використанням принципу матриці: керуючі по товарах відповідають за планування збуту та прибутки від продажу своїх товарів, а керуючі з ринків-за розвиток вигідних ринків для наявних і потенційно можливих товарів. Товарно-ринкова структура організації служби маркетингу представлена на рис. 4.14.

Метою функціонування маркетингових служб є підпорядкування всієї господарської і комерційної діяльності підприємства законам існування і розвитку ринку. У цьому зацікавлені як виробники, так і споживачі продукції.

Товарно-ринкова організація служби маркетингу

Рис. 4.14. Товарно-ринкова організація служби маркетингу

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Контроль маркетингу
Організація бюджетного контролю
Контроль у маркетингу. Маркетинговий аудит
Види контролю та форми його організації
Маркетингова діяльність на підприємстві
Маркетингова діяльність на підприємстві
МАРКЕТИНГ ЯК СУЧАСНА КОНЦЕПЦІЯ ПІДПРИЄМНИЦТВА
Реклама в системі маркетингу
Поняття маркетингу
Організація маркетингу консультаційних послуг
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси