Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Правознавство
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Індуське право

Це система норм індуської общини, яка сповідує індуїзм. Воно поширене в Індії, Пакистані, Бірмі. Сінгапурі, Малайзії, Танзанії. Уганді, Кенії та ін Одним з постулатів індуїзму є розуміння людини як певної абстракції. Люди з народження розділені на соціальні категорії (варпы і касти), кожна з яких наділена системою прав і обов'язків. При цьому кожна людина повинна вести себе так, як це вказано соціальної касти, до якої він належить. Система права є незмінною, в ній розписана вся життя людини.

Норми індуського права формально закріплені в книгах, званих шастрами. Згідно індуїзму світ спочиває на трьох засадах, трьох рушійних силах в поведінці людей: чесноти, інтерес, задоволення. Існують шастри, що регулюють ці рушійні сили: дхарма (чеснота), артха (інтерес), кама (задоволення).

Дхарма - набір приписів, встановлених богами для кожної касти. Дхарму розуміють як закон боргу і благочестя. Вона являє собою просту модель поведінки, яка допускає відхилення і вимагає гнучкості в дусі реалізму і терпимості. Ідея суб'єктивних прав чужа дхарми, її стрижень становить комплекс обов'язків. Дхарми викладені в спеціальних трактатах - дхарма шастрах.

Позитивне індуське право є звичайним правом, в якому домінує релігійна доктрина. Кожна каста слід своїм певним звичаєм, керуючись фактором свідомості і справедливості. Уряду дозволяється законодательствовать, а судді надано широке розсуд всіма можливими способами примиряти справедливість і владу. Судове рішення, емпіричне по природі, ні в якому разі не може розглядатися як обов'язковий прецедент.

Після завоювання Індії англійцями в XVII ст. і перетворення її в колонію індійське право випробувало вплив загального права справедливості. Це породило биюридизм. Індуське право застосовувалося судами у суворо обмежених рамках, а тлумачили норми на англійський манер. Вестернізація індуського права, тобто перенесення західних ліберальних цінностей в Індії, була зумовлена необхідністю пристосувати право до нових умов розвитку країни, її модернізації. Кодекси і закони Індії епохи британського панування базувалися на концепції англійського права.

Після проголошення Індією незалежності в 1947 р. не залишилося ні одного важливого принципу права, який не був би модифікований новим законодавством.

Важливим кроком було прийняття Конституції 1950 р.. стала однією з найбільш об'ємних у світі і в той же час однією з найбільш нестабільних і легко змінюваних процедур прийняття звичайних законів. Наявність цього самого документа відрізняє правову систему Індії від англійської.

Особливість Конституції полягає в тому, що вона застосовується тільки до індусів. Її творці намагалися примирити традиції і новації. Так, у Конституції Індії інакше розуміється формула "перед законом усі рівні". З одного боку, ст. 15 Конституції україни забороняє дискримінацію за мотивами кастової приналежності, що стало величезним кроком вперед у индусском праві. З іншого - Конституція визнає спеціальний статус для деяких малозабезпечених категорій громадян.

Поєднання національних традицій і загального права виразилося в тому, що, наприклад, публічне право побудоване за західним зразком, а приватна більше підпорядковується релігійним канонам. З цієї причини індуське право залишається однією з фундаментальних основ існуючого соціального устрою в Індії. У зв'язку з цим розвиток права, економіки, політики значною мірою гальмується кастовою структурою, віруваннями і поведінкою, викуваними загальноприйнятими традиціями з незапам'ятних часів.

В паші дні простежується тенденція замінити індуське право національним, яка виражається в прагненні модернізувати традиційні концепції релігійного права, витіснити їх західною концепцією світського права.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суб'єкти адміністративного права: поняття і види. Адміністративно-правовий статус громадянина, іноземця, особи без громадянства
Загальні поняття про право
Право: походження та сутність
Відчуження оригіналу твору та виключне право на твір
Технічні засоби захисту авторських прав
Розвиток права
Адміністративне право
Права неповнолітніх дітей
Основи цивільного права
Основи трудового права
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси