Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Пожежна сигналізація

Сучасні установки пожежної автоматики складаються з пожежних сповіщувачів (збудників), які розміщуються в пожежонебезпечних місцях захищуваного приміщення, приемноконтрольных приладів (пультів, концентраторів і т. п.), що забезпечують дистанційний контроль за станом сповіщувачів і сигналізацію про їх спрацювання, і виконавчих елементів, що запускають автоматичні установки пожежогасіння.

Вибір установок пожежної автоматики залежить від типу пожежних сповіщувачів, які застосовуються для виявлення пожежі в початковий період його розвитку. В установках пожежної сигналізації використовують сповіщувачі, що реагують на температуру, світлове випромінювання відкритого полум'я, дим та інші фактори горіння.

Сповіщувачі пожежні

Пожежні сповіщувачі є ключовим компонентом систем пожежної сигналізації, так як саме вони виконують функцію виявлення загоряння.

Під пожежним сповіщувачем (ПІ) розуміється пристрій для формування сигналу про пожежу. ПІ використовуються в системах пожежної сигналізації та пожежогасіння, встановлюються безпосередньо на об'єкті і служать для передачі тривожного сповіщення (або відображення інформації про виявлення загорянь) на приймально-контрольний пожежний прилад.

Як правило, всі серійно випускаються ПІ мають сертифікати відповідності пожежної безпеки.

Сповіщувачі пожежні тепло виє. Теплові ПІ використовуються для захисту приміщень, горюча навантаження яких забезпечує велике тепловиділення при пожежі, а також там, де застосування інших типів сповіщувачів буде неефективно (мале димоутворення горючого навантаження, високий рівень запиленості, наявність оптичних перешкод і ін.). Тепловий ПІ (рис. 14.2) реагує на певне значення температури та (чи) швидкість її наростання. Це найбільш поширений в Росії тип.

Сповіщувачі пожежні димові. Цей тип автоматичних сповіщувачів широко використовується в установках пожежної сигналізації як в Росії, так і за кордоном. До димових ПІ відносяться оптико-електронні та радіоізотопні (іонізаційні) сповіщувачі.

На відміну від теплових сповіщувачів димові сповіщувачі в більшості випадків дозволяють виявляти загоряння на значно більш ранньої стадії розвитку пожежі, так як освіта димових і аерозольних продуктів горіння для найбільш широкого класу горючих матеріалів передує виникненню відкритого вогню, супроводжується достатнім для спрацьовування теплових сповіщувачів підвищенням температури. Димові сповіщувачі практично незамінні для установки на сходових клітках і в коридорах будівель, де підвищення температури спостерігається тільки при сильному розвитку пожежі.

Рис. 14.2. Теплові автоматичні сповіщувачі: а - плавкий замикає; б - плавкий розмикальний; в - самовідновлюється: 1 - біметалева пластинка; 2, 3 - контакти; 4 - ізолююче основа; 5 - регулювальний гвинт

Сповіщувачі пожежні полум'я. Цей тип автоматичних сповіщувачів широко застосовується у тих галузях промисловості, де використовуються вибухові матеріали, легкозаймисті рідини, горючі гази.

Сповіщувач пожежний полум'я - прилад, що реагує на електромагнітне випромінювання полум'я або тліючого вогнища. Знаходиться в повідомлювачі чутливий елемент, що представляє собою перетворювач електромагнітного випромінювання в електричний сигнал, реагує на електромагнітне випромінювання полум'я. Залежно від діапазону довжин хвиль реєстрованого випромінювання розрізняються ІЧ-сповіщувачі, чутливим елементом в яких є напівпровідникові фотоприймачі, і УФ-сповіщувачі, які працюють на лічильниках фотонів. Є і багато діапазонні сповіщувачі, що реагують на електромагнітне випромінювання полум'я в двох або більше ділянках спектра.

Максимальне значення фонової освітленості чутливого елемента сповіщувача, створюваної люмінесцентними лампами, при якому сповіщувач зберігає працездатність, не видаючи помилкового повідомлення, повинна бути не менше 2500 лк. У разі ламп розжарювання - не менше 250 л к.

Щодо практичного використання сповіщувачів полум'я необхідно зазначити наступне. Ці сповіщувачі застосовують у тих випадках, коли використання теплових або димових сповіщувачів неможливо або недоцільно. Основні переваги сповіщувачів полум'я в порівнянні з тепловими та димовими: підвищену швидкодію, незалежність часу спрацьовування від напрямку повітряних потоків в закритому приміщенні, градієнтів температури, висоти стель і перекриттів, об'єму і конфігурації приміщень.

Сповіщувачі пожежні газові. Сповіщувач пожежний газовий являє собою прилад, що реагує на гази, що виділяються при тління або горіння матеріалів. Під чутливістю сповіщувача розуміється мінімальне значення концентрації газу, при якій відбувається спрацьовування сповіщувача.

В даний час серед горючих матеріалів широко представлені органічні сполуки, при згоранні яких утворюються вуглекислий газ (СО2) і чадний газ (СО).

Сповіщувачі пожежні автономні. Ці сповіщувачі призначені для застосування в якості автоматичних засобів виявлення пожежі та сигналізування про пожежу в приміщеннях будівель і споруд різного призначення (у тому числі житлових) самостійно або у складі автономної системи пожежної сигналізації.

Сповіщувачі пожежні ручні

Ручні сповіщувачі є обов'язковим компонентом будь-якої системи пожежної сигналізації. Їх призначення - подача сигналу про пожежу при його виявленні персоналом будівлі.

Сповіщувач пожежний ручний являє собою пристрій для ручного включення сигналу пожежної тривоги в системах пожежної сигналізації та пожежогасіння. Сповіщувач забезпечений приводним елементом (важіль, кнопка, крихкий елемент або інше пристосування), призначеним для перекладу сповіщувача за допомогою механічного впливу з чергового режиму в режим видачі тривожного сповіщення.

Сповіщувачі повинні забезпечувати передачу в шлейф пожежної сигналізації тривожного сповіщення при включенні приводного елемента. Включення має здійснюватися додатком зусиль до приводного елементу не менше 15 М або ударом по крихкому елементу з енергією не менше 0,29 Дж. Сповіщувачі повинні передавати тривожне повідомлення і після зняття зусилля з приводного елемента.

Сповіщувачі повинні перебувати в черговому режимі при вимкненому приводному елементі. Приводний елемент не повинен включатися при додатку зусилля до нього не більше 5 М. Крихкий елемент сповіщувачів повинен витримувати навантаження не більше 25 М без руйнування.

З метою найкращої доступності до приводного елементу сповіщувачі кріплять на висоті близько 1,5 м. Встановлюють ручні пожежні сповіщувачі на шляхах евакуації як всередині будівель, так і зовні.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Засоби пожежогасіння, пожежна сигналізація
Пожежна безпека
Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки
Пожежна безпека
Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
Пожежна безпека
Категорування приміщень і будівель по вибухопожежній і пожежної небезпеки
Вимоги пожежної безпеки до котелень установок
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси