Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Державна громадянська служба
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 5. Місце і роль військової служби

Державна служба, як вже говорилося, утворює основний механізм діяльності держави. Вона забезпечує населення не тільки управлінським апаратом, але і здатна оберігати його від будь-яких інших загроз. Силові структури в останні роки зайняті модернізацією своїх систем. В тій чи іншій мірі процес оновлення торкнувся практично майже всі відомства, але найбільш кардинально він йде в Збройних силах і Міністерстві внутрішніх справ РФ. У них змінилася організаційно-штатна структура, здійснюється поступовий перехід на комплектування підрозділів і частин контрактниками, вдосконалюється матеріальне забезпечення підрозділів. З'єднання і частини оперативного призначення придбали здатність у найкоротші терміни висунутися в зазначені райони і діяти самостійно.

Становлення нового вигляду Збройних сил

Військова служба - вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на військових посадах у Збройних силах Російської Федерації, інших військах, які здійснюють функції але забезпечення оборони і безпеки держави. Таким громадянам присвоюються військові звання.

Поділ на військову і правоохоронну служби в російському законодавстві поки що не має усталених рішень. В державі є близько восьми міністерств і відомств, у яких є війська, але військову службу, в основному, пов'язують лише з одним Міністерством оборони РФ. Тут останнім часом проходить масштабна реформа, здійснюються такі круті зміни, яких військові не бачили з початку минулого століття. 2009 р. був вирішальним у становленні нового вигляду Збройних сил, була сформована нова організаційна структура, створена триланкова система управління, всі з'єднання і військові частини переведені в категорію постійної готовності. Що дозволило здійснити такі перетворення?

Визначальна роль у перетворенні Збройних сил країни належить Військовій доктрині. Вперше її основні положення були прийняті в 1993 р., а в 2001 р. вироби повноцінний документ, у якому знайшли відображення нові геополітичні реалії, що склалися у світі після розпаду СРСР. За минуле десятиліття міжнародне становище Російської Федерації значно зміцнилося, і тому виникла потреба у прийнятті нової Військової доктрини, яка була сформульована в Указі Президента РФ від 5 лютого 2010 року № 146.

Воєнна доктрина - це один з основних документів стратегічного планування, що представляє собою систему офіційно прийнятих у державі поглядів на підготовку до збройного захисту та збройний захист держави. У ній використані такі поняття, як військова безпека, воєнна небезпека, військова загроза, військовий конфлікт, збройний конфлікт, локальна війна, регіональна війна, великомасштабна війна та інші.

Військові небезпеки поділяються на зовнішні і внутрішні. Всього названо 11 видів зовнішніх військових небезпек. Це, насамперед, прагнення наділити силовий потенціал НАТО глобальними функціями, наблизити військову інфраструктуру цього блоку до кордонів Росії. Представляє загрозу і нарощування військових контингентів іноземних держав на територіях суміжних з Російською Федерацією і її союзниками. До внутрішнім небезпекам віднесені: спроби насильницького зміни конституційного ладу РФ, порушення єдності й територіальної цілісності країни, дезорганізація функціонування органів державної влади, важливих військових об'єктів та інформаційної інфраструктури держави.

У Доктрині вперше сказано, що правомірно застосування Збройних сил та інших військ не тільки для відбиття агресії, але і для забезпечення захисту своїх громадян, які перебувають за межами країни. Російська Федерація залишає за собою право застосувати ядерну зброю у відповідь на застосування проти неї та (або) її союзників ядерної та інших видів зброї масового ураження, а також у разі агресії проти нашої країни із застосуванням звичайної зброї, коли під загрозу поставлене саме існування держави. В даному документі позначені і головні союзники Росії, розвиток відносин з якими віднесено до пріоритетних. В першу чергу-це Білорусь, а також держави - члени Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) і Шанхайської організації співробітництва (ШОС).

Таблиця 4. Який нинішній стан Російської армії?

Який нинішній стан Російської армії?

Армія зазвичай починається з методів її комплектування. У минулому, а саме з травня 1918 р., Червона армія, потім радянська армія, а пізніше російська армія будувалися на принципах обов'язкового військового призову. Кожен громадянин країни, починаючи з 18-річного віку, повинен був прослужити 3-4 роки в піхоті, льотний склад або на флоті.

Як сьогодні комплектуються Збройні сили? В даний час комплектування армії відбувається за змішаною формою, тобто вона формується на двох принципах: обов'язкового військового призову і контрактно-професійного найму. Солдати-призовники становлять поки що основну частину Збройних сил, їх все ще 73%. Контрактники зазвичай служать на тих спеціальностях, де потрібна серйозна фізична і технічна підготовка, зараз на них припадає всього 27% нинішнього рядового і сержантського складу. Крім того, слід мати на увазі, що створення повністю професійної армії породжує цілий ряд проблем. Зокрема, потрібно серйозно займатися мобілізаційною підготовкою населення. Крім того, контрактники вимагають значних матеріальних коштів, яких ще немає у російського держави. До 2017 р. перейде на контракт 65% російської армії.

Очевидно, контрактниками повинні комплектуватися з'єднання, дислоковані в складних регіонах, плавсклад Військово-морського флоту (ВМФ), посади, які визначають бойову готовність, посади сержантів, а також посади, пов'язані з обслуговуванням і експлуатацією складного озброєння і військової техніки. В даний час найбільший відсоток контрактників в ВМФ і ВПС.

Зараз в армії за контрактом служать 220 тис. офіцерів і 186 тис. солдатів і сержантів. Планується, що протягом найближчих 5 років щорічно буде набиратися ще по 50 тис. контрактників, які будуть призначатися на посади сержантів, старшин, а також фахівців, що працюють з бойовою технікою. До 2020 р. 700 тис. будуть складати "професіонали", а число службовців за призовом скоротиться до 145 тис.

У зарубіжних країнах у другій половині XX століття було захоплення професійною армією, але досить швидко виявилося, що цього робити не слід. Тому багато країн тепер починають "експериментувати" з різними формами призову, наприклад, це роблять США, Німеччина. В останній співвідношення призовників і професіоналів зараз приблизно 30 до 70.

Яка структура російської армії? Як і в радянський час, у ній зберігаються три види військ: сухопутні війська, військово-морський флот і військово-повітряні сили, а також три роди військ: повітряно-десантні, ракетні та космічні. Однак, на зміну четырехзвенным рівнями управління: військовий округ - армія - дивізія - полк, до 2012 р. армію перевели на трирівневу систему: військовий округ - оперативне командування - бригада, які вже зараз мають категорію постійної готовності".

При цьому, військові округи залишаються в колишніх кордонах, але їм нададуть статус оперативно-стратегічного командування. Це означає, що в розпорядженні командуючих округами виявляться всі регіональні сили і засоби незалежно від їх видової приналежності. Це спростить управління частинами постійної готовності і позбавить від командирів погоджень з московськими штабами.

З метою підвищення мобільності та керованості військових з'єднань вирішено перейти від дивізійного па бригадний принцип формування військ. Викликано це тим, що дивізії і армії ефективні при фронтових операціях в умовах великої війни. А оскільки глобальних загроз для Росії в найближчому майбутньому Генеральним штабом не прогнозується, то потреби у збереженні структур, що з'явилися ще в роки Великої Вітчизняної війни, не буде. Досвід бойових дій в Афганістані та Чечні дуже переконливо показав, що найбільш боєздатними і результативними там були не мотострілкові і десантні дивізії, а саме бригади. До 2012 р. у Збройних силах було сформовано 100 загальновійськових і спеціальних бригад, створені оперативно-стратегічні та оперативні командування. Кожна бригада формується за модульним принципом, тобто включає стільки батальйонів, скільки потрібно для виконання конкретної задачі.

Якщо раніше (при четырехзвенке) офіцерський склад, зазвичай, був повністю укомплектований, то чисельності солдатів ледь вистачало на два, максимум три взводу. Офіцери навіть ходили за них у караули. Щоб застосувати (в разі потреби) таку частину, потрібно було спочатку закликати туди людей з мобілізаційного резерву і провести злагодження підрозділів. А в деяких випадках ще й отримати зі складів і баз зберігання бойову техніку і привести її в порядок. На підготовчі заходи іноді потрібен був цілий рік. Зараз абсолютно інший підхід. У кожній бригаді є повний комплект офіцерів і солдатів. Вони укомплектовані технікою, в яку вже завантажені боєприпаси. Тому термін готовності будь-якої частини складає завжди одну годину.

По суті, у штабах та військах з'явилася нова система бойової готовності. Після оголошення тривоги кожну роту, батальйон або бригаду можна зі штатною технікою та озброєнням перекидати протягом доби в будь-російський регіон (точку планети) і відразу відправляти в бій. Бойову ефективність нових частин вже перевірили на великих стратегічних навчаннях, які були проведені в 2009 р. Планується, що найближчим часом у військах і на флотах з'являться новітні автоматизовані пункти управління та інформаційні комплекси. Армія перейде на цифрові засоби зв'язку.

У керівництві Міністерства оборони РФ і військових округів велася досить тривала дискусія про співвідношення офіцерського і рядового складу у Збройних силах. Стан даної проблеми на початок XXI ст. було просто нелогічним, оскільки офіцерам доводилося заступати в наряд, нести службу замість солдатів. Тому страждала офіцерська навчання, командирська практика, застосування знань в оперативному командуванні. До цього додалося й те, що в армії до теперішнього часу з'явилися тисячі баз, складів, всіляких автопарків, дрібних військових частин, якими практично ніхто не керував, вони жили самі по собі.

Міністерство оборони РФ в останні роки намагався оточити подібний "функціонал" і вибудувати жорстку вертикаль управління, подивитися, що є зайвим, непотрібним, дублюючим. До теперішнього часу визначено, що співвідношення офіцерів і солдатів, у принципі, повинно відповідати приблизно 15 до 85, тобто офіцерський склад повинен бути близько 15%, а військовослужбовці за призовом і солдати, сержанти за контрактом - 85%. Таке співвідношення на даний момент вважається оптимальним. Але воно залишається предметом подальшого досить серйозного обговорення.

Якщо говорити в цілому, то зараз у сухопутних військах налічується 1890 військових частин. Після того, як армія перейде на нову стратегію, тут залишиться 172 частини і з'єднання. У військово-повітряних силах з 340 частин зберігається 180. Військово-морський флот скоротиться з 240 частин до 123. Ракетні війська стратегічного призначення "схуднуть" з 12 до 8 частин. "Космонавти" і десантники скоротяться ще менше - с7до6ис6до5 військових частин відповідно. Найбільше реорганізація торкнеться вищі штабні кабінети.

В цьому ж класі вирішується і проблема "демілітаризація" різних посад в армії, тобто переведення їх у статус цивільних. Дійсно, чому юристи, фінансисти, економісти, метеорологи та ін. повинні бути обов'язково військовими? До прикладу, в Міністерстві оборони РФ створені організаційно-інспекторське управління, інспекція по особовому складу, фінансова інспекція та ін., для яких не потрібно військової освіти. В даний час для них були введені посади "із зірочками", тобто їх можуть займати як військові, так і цивільні. Якщо офіцер відповідає всім пропонованим вимогам, то буде служити й далі. Якщо ні, йому на зміну може прийти цивільний фахівець.

Безсумнівно, в армії є посади, які при будь-яких обставин будуть заміщатися виключно військовослужбовцями. Начальник Генерального штабу, керівники багатьох інших структур були і залишаться військовими. А ті спеціальності і посади, які не носять суто військового характеру, тепер супроводжуються "зірочками". Їх у міністерстві не дуже багато, але всі вони строго перераховані. Чи буде ця система поширюватися на війська? У військовому ланці такого не буде. Те, що прийнятно для управлінського апарату, не обов'язково підходить до стройовим частинах, оскільки там інші завдання. Одним словом, все, що пов'язане з виконанням військових функцій, повинні виконувати військовослужбовці, а все, що спрямоване на забезпечення армії, може здійснюватися і цивільними людьми.

Керівництво країни на розвиток Збройних сил і оборонно-промислового комплексу (ОПК) має намір за 10 років витратити близько 23 трлн руб. з тим, щоб створити таку армію і такий ОПК, які здатні забезпечити суверенітет Росії, повагу міжнародних партнерів і міцний мир.

Які зміни відбудуться у військових частинах?

Найзначнішою розбудови та модернізації піддадуться сухопутні війська. Військовослужбовці, як і раніше, будуть служити в п'яти військових округах, але їх замкнутий на сім оперативних командувань. Організаційне перестроювання армії буде супроводжуватися її переозброєнням. Випуск оборонної продукції жорстко контролює армійське керівництво. Передбачається, що до війська надійдуть 2,3 тис. сучасних танків, близько 2 тис. самохідних артилерійських комплексів і знарядь, а також понад 17 тис. одиниць військової автомобільної техніки. До 2020 р. частка нових зразків озброєнь в армії має становити не менше 70%. Що стосується систем, що залишаються на озброєнні, то вони будуть піддані глибокій модернізації. Батальйони і бригади утворюють головна тактична ланка в сухопутних військах.

Оскільки солдати-строковики тепер служать один рік, то дуже велика увага приділяється підвищенню інтенсивності і якості бойової підготовки. У війська все активніше впроваджуються найсучасніші методики навчання особового складу різним військовим професіям. Зокрема, передбачається значна закупівля сучасних тренажерів, що створюють повний ефект керування танками, іншими бойовими машинами, вертольотами, літаками і бойовими катерами. Це здешевлює процес навчання, робить його більш безпечним, але в той же час дуже ефективним. Поряд з віртуальної підготовкою значна увага приділяється польової виучки. Збільшується кількість навчань, в тому числі великих із залученням військ деяких країн СНД.

Військово-морський флот протягом 10 років поповниться 400 сучасними міжконтинентальними балістичними ракетами наземного і морського базування, 8 ракетні підводні крейсера стратегічного призначення, приблизно 20 багатоцільовими підводними човнами, більш ніж 50 бойовими надводними кораблями. На чергування заступлять стратегічні підводні ракетоносці нового проекту "Борей". Човни такого класу - "Юрій Долгорукий" і "Олександр Невський" - вже проходять державні випробування. Наш військовий флот відновив свою присутність в стратегічних районах Світового океану, в тому числі в Середземному морі.

Що стосується військово-повітряних сил, то місце нинішніх армій військово-повітряних сил (ВПС) і протиповітряної оборони (ППО) займуть чотири авіаційних командування на стратегічних напрямках. Їх "розсадять" за географічним принципом: на Південно-Заході, в Сибіру, на Далекому Сході і Півдні країни. Регіональні штаби будуть перебувати у Санкт-Петербурзі (1-е командування), Новосибірську (2-е командування), в Хабаровську (3-е командування) і в Ростові-на-Дону (4-е командування). На ці командування замкнутий авіаційні бази, які замінять звичні дивізії. До складу кожної бази увійде кілька ескадрилій. Таким чином, від четырехзвенной структури: армія - дивізія - полк - ескадрилья - ВПС перейдуть на трирівневу: армія - бригада - ескадрилья.

Кожній базі залежно від кількості ескадрилій і обсягу виконуваних ними функцій присвоєні розряди. Всього їх три. Бази 1-го розряду будуть брати участь у масштабних військових операціях і вирішувати найбільш складні бойові завдання. На базі 2-го розряду покладені функції, які можна порівняти з тими, що раніше виконували авіаційні полки. В базі 3-го розряду увійшли окремі ескадрильї.

У ВПС створено 7 великих авіаційних баз, куди надійшло понад 600 сучасних літаків і 1000 вертольотів. За останні 4 роки було капітально відремонтовано 28 аеродромів. У 2012 р. плануються роботи ще на 12 військових аеродромах.

Командування спеціального призначення, який відповідав раніше за прикриття від повітряних атак найважливіших військових, адміністративних і промислових об'єктів, перетворено в оперативно-стратегічне командування повітряно-космічної оборони. Воно візьме на себе функції протиповітряної оборони і завдання регіональних комплексів протиракетної оборони (ПРО). Крім цього статусу самостійних командувань повернули Дальньої та Військово-транспортної авіації (раніше вони були повітряними арміями).

Повітряно-десантним військам (ВДВ) уготована набагато більш значну роль, ніж було раніше. Тут збережеться така військова одиниця як дивізія. "Крилату піхоту" мають намір зробити структурою, яка буде першою реагувати на виниклі загрози. Для цього крім штатних дивізій у військових округах розмістять додаткові десантно-штурмові бригади, які підпорядковуються регіональним оперативним командуванням.

Сьогодні у складі повітряно-десантних військ (ВДВ) 30-35% військовослужбовців за призовом. Кожен третій солдат і сержант мають диплом вузу, середня спеціальна або незакінчена вища освіта. Тобто і частини ВДВ теж складаються з контрактників і призовників. На думку військових керівників, їх оптимальне процентне співвідношення - 70 до 30. При нинішньому терміні призовної служби двічі на рік в армії відбувається 15-процснтная зміна особового складу. При цьому є науково встановлений критерій - підрозділ або військова частина боєздатні, якщо укомплектовані не менше, ніж на 70%. Існуюча ротація дозволяє у будь-якому випадку не опускатися нижче цього відсотка. Навіть при тому, що якась кількість військовослужбовців хворіють, відсутні в розташуванні з різних причин, частина все одно залишається боєздатною.

Ракетні війська все ще в стадії становлення. Їх чекають нові поповнення, розроблювані у військах. Частка сучасних ракетних комплексів наземного базування за останні 4 року вже зросла з 13% до 25%. Буде продовжено переоснащення ще 10 ракетних полків стратегічними комплексами "Тополя-М" і "Яр". У Дальньої авіації (ТАК) повністю збережений парк стратегічних ракетоносців Ту-160 і Ту-95МС, йдуть роботи по їх модернізації. Також тут прийнята на озброєння нова крилата ракета повітряного базування великої дальності.

В даний десятиліття у війська надійде 28 полкових комплектів зенітних ракетних систем С-400, 38 дивізійних комплектів зенітно-ракетних комплексів "Витязь", 10 бригадних комплектів ракетного комплексу "Іскандер".

Повітряно-космічні війська як і раніше будуть відповідати за стратегічну ракетну оборону, противоспутниковую боротьбу, а у разі розміщення іноземними державами бойового арсеналу в космосі, за знищення елементів такої зброї. Зенітно-ракетні полки і радіотехнічні частини протиповітряної оборони перетворені в 13 бригад повітряно-космічної оборони.

Введені і лад станції стеження і Ленінградської і Калінінградської областях, а також в Армавірі. Розпочато випробування аналогічного об'єкта в Іркутську. Всі бригади військово-космічної оборони оснащені сучасним комплексом засобів автоматизації "Універсал-1С". Розгорнута повна космічна групування системи "ГЛОНАСС". З часом повітряно-космічним щитом прикриють всю територію країни. Її безпеку повинні забезпечити нові та перспективні види озброєння. Зокрема, такі як зенітно-ракетні системи С-400 "Тріумф" і розробляються зараз З-500.

Нову армійську структуру і новий арсенал озброєнь чекає постійна перевірка на полігонах та навчальних полях. За рішенням міністра оборони все вчення від батальйону і вище вирішено організовувати на незнайомій місцевості і поза округів, де дислокуються залучаються до маневрів підрозділу. Мова, зокрема, йде про навчальні баталіях і поза Росії.

У Збройних силах скоро з'явиться нова структура - військова поліція, яка займеться зміцненням законності і правопорядку у військах. Її чисельність становитиме близько 5 тис. осіб. Головним завданням нового відомства стане боротьба з дідівщиною і розкраданням військового майна, включаючи зброю та боєприпаси. Па неї покладається підтримання порядку в частинах, патрулювання в гарнізонах і містах, охорона військових об'єктів і вантажів, а також військові комендатури і гауптвахти.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
Пенсія з нагоди втрати годувальника непрацездатним членам сім'ї загиблого (померлого) військовослужбовця, який проходив військову службу за призовом: умови її призначення та розмір
Фізичні особи військової та правоохоронної служби
Поняття та історичне місце державної служби
Правове регулювання виконання покарання у виді обмеження по військовій службі
А. Переговори з лідерами незаконних збройних формуванні
Збройні сили
Збройні сили
Технології соціальної роботи в Збройних Силах
Реформування політичної системи Росії у процесі становлення правової держави
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси