Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Види виконавчих органів державної влади та їх адміністративно-правові особливості

Підстави класифікації виконавчих органів державної влади. Адміністративно-правові особливості окремих видів виконавчих органів державної влади.

Зміст адміністративної правосуб'єктності органів виконавчої влади багато в чому визначається видовий їх приналежністю, тому є необхідність розглянути питання класифікації органів. В якості основних критеріїв зазвичай використовуються: 1) федеративний устрій держави і державно-територіальний масштаб діяльності; 2) порядок утворення; 3) характер компетенції; 4) порядок вирішення підвідомчих питань; 5) організаційно-правові форми діяльності.

У відповідності з критерієм "Федеративний устрій РФ і державно-територіальний масштаб діяльності" органи державної виконавчої влади поділяють на федеральні і регіональні (суб'єктів РФ). Природно, що компетенція федеральних виконавчих органів з предметів їх ведення поширюється на територію РФ, а регіональних - на територію відповідного її суб'єкта (республіки, краю, області, міста федерального значення, автономної області, автономного округу).

Існують федеральні органи виконавчої влади, компетенція яких має силу на всій території РФ, а лише на се частини, що включає території декількох суб'єктів РФ. Вони одержали найменування межтерриториальных, або міжрегіональних. До них належать органи управління військовими округами.

За критерієм "Порядок утворення органів" розрізняють два види виконавчих органів державної влади: а) формуються Російською Федерацією; б) формуються суб'єктами РФ. Систему виконавчої влади очолює Уряд РФ. Однак вирішення ряду питань формування федеральних органів виконавчої влади знаходиться в компетенції Президента РФ [27. Ст. 83, 111, 112, 116; 30. Ст. 7, 9, 12, 32].

За критерієм "Характер компетенції" виконавчі органи державної влади класифікують на три види: а) загальної компетенції; б) галузевої компетенції; в) спеціальної компетенції. Органом загальної компетенції є Уряд РФ. До цього виду органів належать також вищі органи виконавчої влади суб'єктів РФ (уряду). Термін "загальна компетенція" в даному контексті означає, що володіють такою компетенцією органи виконавчої влади очолюють державну виконавчу владу в Росії або суб'єкта РФ, здійснюють управління і регулювання в зазначених державних утвореннях з дуже широкого кола питань, несуть відповідальність за результати їх соціально-економічного розвитку в цілому.

Органи виконавчої влади галузевої компетенції зайняті адміністративним управлінням і адміністративно-правовим регулюванням у межах галузей економічної, гуманітарної та державно-політичної сфер. Зазвичай це федеральні і регіональні міністерства, але можуть бути й інші органи (наприклад, агентства).

Органи виконавчої влади спеціальної компетенції виконують певні вузько спеціалізовані види діяльності, функції дозвільного, контрольного та наглядового характеру. До них відносяться федеральні служби.

За критерієм "Порядок вирішення підвідомчих питань" виділяють два види виконавчих органів державної влади: колегіальні і єдиноначальні. Колегіальні органи виконавчої влади приймають свої рішення у формі письмових правових актів колегіально на засіданні відповідного органу за принципом більшості голосів. Тому досить часто на чолі органів подібного типу варто посадова особа, зване "голова" (Голова Уряду РФ, голова уряду суб'єкта РФ).

У единоначальных органах виконавчої влади рішення у формі письмових правових актів приймаються одноосібно керівниками таких органів, хоча їх підготовка ведеться структурними підрозділами та державними службовцями органів. Проте ця обставина не дає підстав для визнання тотожності між единоначальным органом виконавчої влади і його керівником (наприклад, федеральним міністерством та федеральним міністром). Міністерство є единоначальным органом виконавчої влади, а міністр - його керівником, посадовою особою. У них різний адміністративно-правовий статус. Міністерство відноситься до організованих суб'єктів адміністративного права - виконавчим органам. Воно є юридичною особою публічного права, що створені в організаційно-правовій формі установи. Міністр як посадова особа належить до індивідуальним суб'єктам, фізичним особам.

У единоначальных органах виконавчої влади, зазвичай створюються дорадчі, консультативні органи (наприклад, колегії в міністерствах). Однак їх наявність не перетворює єдиноначальні виконавчі органи колегіальні. Порядок прийняття рішень, що мають юридичне значення, як і раніше залишається единоначальным.

Виконавчі органи державної влади, як і всі інші органи державної влади, створюються в організаційно-правовій формі некомерційних юридичних осіб - установ. Вони мають і більш конкретизовані організаційно-правові форми: уряд; міністерство; федеральна служба; федеральне агентство; адміністрація; мерія; комітет; комісія; головне управління; управління; департамент; відділ.

Основними федеральними організаційними ланками сучасної системи адміністративного управління є міністерства, федеральні служби й федеральні агентства. У центральному апараті федеральних міністерств за основними напрямами їх діяльності створено департаменти, у федеральних служб і федеральних агентствах управління.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Нормативні правові акти державних органів законодавчої і виконавчої влади суб'єктів РФ.
Виконавчі органи державної влади: особливості їх організаційної системи, компетенції, регламентації та класифікації
Поняття та види адміністративних процедур у діяльності органів виконавчої влади
Державна реєстрація нормативних правових актів федеральних органів виконавчої влади
Державна адміністративна влада і її організаційна основа
Система органів державної влади в російській федерації
Адміністративне управління та адміністративно-правове регулювання в сфері іноземних справ
Технологія оцінки ефективності і результативності органів державної виконавчої влади
Визнання недійсним акта виконавчого органу державної влади або акта органу місцевого самоврядування
Посадові особи органів виконавчої влади як суб'єкти адміністративної юрисдикції у справах про адміністративні правопорушення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси