Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Колоніальний промисловий капітал у Тропічній Африці

У чому саме полягала в першу чергу трансформує функція колоніального промислового капіталу і супутніх йому інститутів в Африці? Наївно було б очікувати, що вторгнення капіталу і створення умов для його функціонування, включаючи спорудження розвиненої інфраструктури, налагодження плантаційного господарства, будівництво промислових підприємств, рудників і міст для обслуговуючого їх робочого населення, швидко підірве засади африканської громади і тим самим змінить глибинні основи традиційної структури Тропічної Африки. Як відомо, такого не сталося скільки-небудь серйозною мірою навіть в наші дні, півтора століття тому, хоча Африка XX століття з її величезними, побудованими європейцями, перенаселеним містами як би демонструвала, що розвиток все-таки йде. Питання в тому, чиїми зусиллями, що саме і як розвивалося і розвивається. І в цьому сенсі все не так просто.

Так, в Африці до її деколонізації дещо, навіть багато, причому з величезною допомогою метрополій, змінилося. Одержували освіту, а це в основному діти общинноплеменной верхівки, вже далеко не ті, що тисячоліттями жили тут раніше. Деякі з них навіть непогано влаштовані, в першу чергу в системі політичної адміністрації. Але це дуже невелика частина населення, тоді як основна його маса залишається якщо і не незмінною, то дуже близькою до традиційного стандарту. В містах (про село, де живе переважна частина населення, і мови немає) люди вимушено тримаються своїх і звично об'єднані в земляцькі асоціації. Суть цих утворень у колоніальної та постколоніальної Африці зводиться не стільки до об'єднання мігрантів з певної населеної переважно даними племенем місцевості, скільки до збереження в нових умовах традиційної, нехай часом і кілька модифікованої, общинної структури. Без цього вийшов з села африканець не просто відчуває себе незатишно і гірше адаптується, він навряд чи взагалі в стані вижити, нормально жити.

Про те, як це позначається на всьому способі життя міського населення, зокрема про політичні функції такого роду спілок, мову можна вести особливо. Тут багато спільного з тим, як політично ведуть себе аналогічні земляцькі асоціації у великих містах на всьому Сході XIX-XX ст., чи то, скажімо, Індія або Китай. Але, усвідомлюючи і різницю, важливо виділити та зафіксувати головне. Воно полягає в тому, що земляцтва в містах - це не що інше, як варіант традиційної громади, дуже близький до вихідного, хоча і відмінний від нього. Словом, общинну структуру як таку колоніалізм аж ніяк не підірвав скільки-небудь помітно. Вона трансформувалася, але збереглася. Мало того, придбала у своїх нових варіантах (міські земляцькі асоціації) стійкі й адаптовані до нових умов форми існування, в цілому відповідають традиційним принципам життя. Це і є, якщо завгодно, то саме пристосування, яке поряд з прямим і непрямим опором - демонструють традиційні структури в колоніальну епоху практично всюди. Але до чого ж, у світлі сказаного, зводиться трансформує, модернизирующая, вестернизирующая функція колоніалізму в Африці?

Якщо абстрагуватися від крайнощів апартеїду і залишити в стороні всю непривабливість колоніалізму і колоніального вторгнення в чужі землі як таку, то головна його функція, особливо в Тропічній Африці, зведеться до насильницького впровадження цивилизующего початку, цивілізації в її європейсько-капіталістичного варіанті. Мається на увазі цивілізація, принципово чужа як з працею приспосабливавшемуся до неї традиційного Сходу, так і особливо полупервобытной Африці. На цілком цивілізованому Сході привчання населення до розвиненої буржуазної приватної власності, вільного ринку і необхідною для цього цивільним правам, свободам, нормам і процедурам тривало століттями. Африканські тропіки, за небагатьма винятками колонизованные в кінці XIX ст., лише за півстоліття до деколонізації почали пристосовуватися до нового, включаючи швидко зростаючі міста. Судіть самі, чи можна було очікувати швидких позитивних результатів. Практично справа звелося до того, що на первісний або полупервобытный фундамент, в кращому разі з дуже слабким релігійно-цивілізаційним пластом ісламу, був накладений потужний пласт вестернизованного капіталу в його промислової модифікації.

приклад

Дуже важливо підкреслити, що цей пласт - не чета полусредневековому католицизму, який був привнесений у свій час португальцями в Конго або іспанцями на Філіппіни. Той куди легше і простіше взаємодіяв з місцевою полупервобытностью, бо сам був досить далекий від постреформаційного протестантизму як ідеології промислового капіталізму. У всякому разі філіппінці зуміли адаптуватися без особливих труднощів, щоправда, протягом ряду століть. Тут же, в Тропічній Африці останнього століття, ситуація виявилася набагато складніше.

Для вирощеного первісної спільністю середнього африканця адаптуватися в обстановці приватновласницького буржуазного ринку було справою далеко не простим, навіть якщо взяти до уваги наявність численних посередників в особі місіонерських або колоніальних шкіл, які готували кадри з місцевих племен для потреб адміністрації. Безумовно, життя надавала певний вплив: і школи навчальні, і більш сувора школа життя на руднику або на заводі робили свою справу. У країнах Тропічної Африки в XX ст., десь раніше, десь пізніше, сформувалися свої загони робітників, з'явилася навіть тонкий прошарок освіченої інтелігенції. Де-не-де почали виникати і кадри підприємців сучасного буржуазного типу, хоча тут завжди потрібні застереження. Адже не можна, звичайно, уявляти собі справу таким чином, ніби стоїть тільки вчорашньому общиннику всерйоз зайнятися підприємництвом, як він тут же, майже автоматично стане буржуа західного типу. На жаль, все далеко не так просто. Досить нагадати хоча б про норми трибализма, згідно з яким твоє - це не лише твоє, але частково і загальне, що належить твоїй родині, громаді, твоєму племені, нарешті.

Тим не менш, незважаючи на всі труднощі, цивилизующее почало активно впроваджувалося в Тропічну Африку, майже позбавлену його в минулому. Проникаючи грубо, силовими методами, воно несло з собою чималі випробування для людей, не звиклих до цього і дуже не бажали нововведень. Але несло і нову, небачену раніше техніку, інший характер господарства, інші форми виробництва, умови праці тощо, словом, зовсім інше життя. Природно, що африканці не відразу звикали до цього нового життя, як далеко не відразу навіть найбільш грамотні з них усвідомлювали, скажімо, істота виборів в умовах розробленої демократичної процедури, принципи партійно-політичної боротьби, специфіку профспілкових організацій. Мабуть, вся перша половина XX ст. пішла на адаптацію в цьому сенсі хоча б деякої частини міського населення (згадаймо Сенегал). Але не можна не помітити, що на момент деколонізації майже всі країни Тропічної Африки були хоч і дуже слабо, верхівкові, але все-таки готові до того, щоб на основі демократичної процедури, партійно-політичної боротьби, республіканської найчастіше організації та різних форм законодавчих інститутів управляти своїми державами самостійно.

Іншими словами, час дарма не пройшло. За 50-100 років Африка знайшла те, чого була позбавлена і без чого говорити про політичну самостійність і самоврядування на рівні хоч скільки-небудь прийнятних стандартів і достатньої внутрішньої стійкості політичних утворень було б просто нереально. Звичайно, переоцінювати цивилизаторскую місію колоніалізму, особливо в таких надзвичайних обставинах, не варто. Досить згадати, що дуже мало де в Африці демократичні процедури щепилися, про що переконливо свідчать численні, з дивовижною легкістю свершаемые військові перевороти і укрепляющиеся диктаторські режими. Але безсумнівно, що колоніальний капітал, вторгшись в Тропічну Африку, експлуатуючи природні ресурси, разом з тим сприяв її економічному розвитку, вкладав у це розвиток чималі кошти і формував необхідні для функціонування капіталу адміністративно-політичне середовище й культурно-освітню систему, здатну створювати, нехай навіть у вкрай незначних розмірах, грамотні й освічені верстви населення, кадри для промислових підприємств і всієї інфраструктури, включаючи органи управління. Щоправда, це стосувалося лише дуже невеликої меншини в основному міського населення, тоді як основна сільська частина Африки була порушена нововведеннями дуже мало і жила раніше примітивними громадами, чисельно швидко більшими (ефект демографічного вибуху в XX ст.). Але ситуація в цілому цілком очевидна.

Можна нагадати і ще одна важлива обставина. Колонізатори принесли з собою не тільки систему капіталістичного підприємництва, але і європейську культуру, долучатися до якої стали африканці (багато з них навчалися в Парижі або в Оксфорді та Кембриджі). Європа принесла з собою свої мови, на яких століттями публікувалися шедеври світової літератури, філософії, науки, стали видаватися газети, журнали та книги в Африці. На західноєвропейських мовах - мови метрополій - велася вся ділова і адміністративна листування в тій чи іншій колонії, на них же звично спілкувалися між собою представники різних мовних груп з числа насамперед освіченого меншини мешканців тієї чи іншої колонії, особливо в містах. Причетність до європейським мовам та європейської культури позначилася і на розвитку місцевої африканської культури, від філософії негритюда Л. Сенгора до поезії та прози сучасних африканських письменників, які пишуть найчастіше теж тільки на європейських мовах.

Але на цьому порівняно райдужному фоні, що свідчить про безсумнівних зрушення в способі життя і вигляді традиційних африканських суспільств, особливо в містах континенту, залишається й чимало темних плям. Одним з найбільш помітних слід вважати низьку культуру і дисципліну праці, відсталість у сфері виробництва, технології і якості праці, що з особливою гостротою відчули держави Африки після деколонізації і занадто раннього набуття ними політичної самостійності. Тяга до минулого, проявлявшаяся в схильності до марксистскому соціалізму з такою знайомою примітивної модифікацією структури влади-власності, що, зокрема, проявилося в поспішної націоналізації економіки, теж завдавала шкоди. Це і не дивно. Сторіччя, а то й неповна, - занадто малий термін для стрибка від первісності до сучасності. Багато чого, включаючи тотальну общинність з її цупкими традиціями, тягне Африку тому. Структура пристосовується, відчайдушно пручаючись. І це вельми суворо позначається, створює дисбаланс, різкий розрив між бажаним і реальністю, між постійно зростаючими потребами чисельно різко зростаючого населення і неможливістю задовольнити ці потреби за власний рахунок, тобто за рахунок відповідно зростаючого виробництва, продуктивності праці, кількості та якості виготовленого продукту. Звичайно, такого роду небажаний ефект в тій чи іншій мірі можна виявити у всьому світі, що розвивається, але в Африці, особливо в Тропічній Африці, він чи не найбільш помітний і драматичним.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури
Геополітична нестабільність Африки
АФРИКА
Промисловий капіталізм Японії
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
СТАНОВЛЕННЯ ІНДУСТРІАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ. ВАРІАНТИ РОЗВИТКУ ПРОМИСЛОВОГО КАПІТАЛІЗМУ
РИНОК КАПІТАЛУ. ПРИБУТОК. СТАВКА ВІДСОТКА
А. Корсак про стадіях промислової еволюції
"Переселенський" промисловий капіталізм США
Завершення промислової революції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси