Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. САМОКОНТРОЛЬ ЗАЙМАЮТЬСЯ ФІЗИЧНИМИ ВПРАВАМИ І СПОРТОМ

Лікарський контроль: поняття, мета, завдання

Ефективність впливу фізичних вправ на організм людини залежить в першу чергу від правильно організованих навчально-тренувальних занять. Такі заняття передбачають виконання фізичних вправ з урахуванням статі, віку, стану здоров'я, рівня фізичного розвитку і фізичної підготовленості.

Неправильна організація занять, зневага методичними принципами, планування фізичного навантаження без урахування стану здоров'я та індивідуальних особливостей що займаються, відсутність регулярних медичних спостережень не дадуть бажаних результатів і можуть завдати шкоди здоров'ю.

Знання основ лікарського і педагогічного контролю допоможуть зробити об'єктивні висновки про стан здоров'я, рівень підготовленості і безпечно підібрати тренувальні навантаження індивідуального рухового режиму.

Лікарський контроль - це комплексне медичне обстеження, проведене спільно лікарем і викладачем фізичного виховання з метою оцінки впливу на організм фізичних навантажень, встановлення рівня функціональної готовності і на підставі цього вдосконалення навчально-тренувального процесу. Всі займаються фізичними вправами і спортом за навчальним розкладом, у навчальних групах або самостійно повинні проходити медичні обстеження: первинні - перед початком занять; повторні - один раз на рік для навчаються за державним навчальним програмам та у фізкультурно-оздоровчих групах.

Програмою медичного обстеження передбачається наступне.

1. Загальний і спортивний анамнез (опитування) для отримання анкетних даних, відомостей про особливості фізичного розвитку, про перенесених захворюваннях і травмах, житлово-побутових умовах, режим харчування, шкідливі звички, спосіб життя, заняття тими чи іншими формами фізичної культури, спортом, ступеня рухової активності, наявності спортивних розрядів, режимі тренування і т. д.

2. Зовнішній огляд.

3. Антропометричні вимірювання.

4. Обстеження нервової, серцево-судинної і дихальної систем, органів черевної порожнини та ін.

5. Проведення функціональних проб з дозованим фізичним навантаженням і дослідженням зміни частоти серцевих скорочень, дихання (частота і обсяг), тиску крові у вихідному стані, на піку фізичної навантаження і у відновлювальному періоді після виконання вправ та ін.

На основі цих показників обстеження кожен студент розподіляється в один з навчальних відділень (основна, підготовча, спеціальна, лікувального, спортивного вдосконалення) для проходження обов'язкового курсу фізичного виховання.

Повторне лікарське обстеження призначається, щоб переконатися, наскільки відповідають обсяг і інтенсивність навантаження станом здоров'я, а також для того, щоб коригувати навчально-тренувальний процес.

Додаткові лікарські обстеження проводяться для того, щоб вирішити питання про можливість приступити до навчально-тренувальних занять після перенесених захворювань і травм.

Контроль з боку лікарів за станом здоров'я студентів, що займаються вибраним видом спорту в групах курсу спортивного вдосконалення (КСС), значно суворіше і частіше (не менше 3-4 разів на рік). Студенти, які мають I спортивний розряд або спортивну кваліфікацію КМС, МС, МСМК, ЗМС, обов'язково перебувають на обліку в лікарсько-фізкультурному диспансері, де регулярно піддаються поглибленого медичного обстеження з метою контролю за внутрішнім середовищем організму, станом серцево-судинної системи в косовицю і се реакцією на навантаження різної інтенсивності та тривалості.

Основна мета лікарського контролю в процесі фізичного виховання студентів вузів - сприяти максимальному використанню засобів фізичної культури і спорту для зміцнення їх здоров'я, підвищення функціональних можливостей та досягнення ними високих спортивних результатів. Головні завдання лікарського контролю - забезпечення правильності та високої ефективності всіх фізкультурних і спортивних заходів, широке використання фізичної культури і спорту в інтересах всебічного розвитку, збереження і зміцнення здоров'я студентів, активний вплив на планування обсягу та інтенсивності тренувальних навантажень для студентів, що займаються фізичними вправами і спортом.

Лікарський контроль за фізичним вихованням студентів вищих навчальних закладів країни здійснюється лікарями, які працюють в лікарсько-фізкультурних кабінетах поліклінік вузів, під організаційно-методичним керівництвом фахівців лікарсько-фізкультурних диспансерів.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
Методи регулювання психоемоційного стану на заняттях фізичними вправами і спортом
Самоконтроль за фізичною підготовленістю
Фізична культура і спорт у вільний час
Поняття, види, цілі і задачі екологічного контролю
Поняття, цілі, завдання та принципи фінансового контролю
Лікарсько-педагогічні спостереження під час занять
Сутність, цілі і завдання оперативного судового контролю в сучасному кримінальному процесі
Завдання, форми і методи фінансового контролю
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси