Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Розповідь "Сонячний удар" (1925)

Розповідь, надрукований у "Сучасних записках" в 1926 р. став одним з найбільш примітних явищ прози Буніна 1920-х рр. Смисловим ядром оповідання, що зовні нагадує ескізну замальовку короткого любовного "пригоди", стає глибинне осягнення Буніним сутності еросу, його місця в світі душевних переживань особистості. Редукуючи експозицію і малюючи з перших же рядків раптову зустріч героїв (так і не названих пі разу по імені), автор замінює логіку подієвого ряду розсипом психологічно насичених деталей навколишнього природно-предметного буття - від тепла і запахів нічного річного повітового міста" до характерного "волзького франтівства" подплывающего до пристані пароплава. Взаємне тяжіння героїв виявляється тут поза сфери традиційної психологічної мотивації і уподібнюється "божевілля", "сонячного удару", втілюючи надличностную, ірраціональну стихію буття. На місце поступальної сюжетної динаміки висувається "мить", вирішальну мить життя героїв, зображення якого зумовлює дискретність оповідної тканини. У "мігу" любовної близькості поручика і його супутниці перекидається міст відразу між трьома часовими вимірами - миттю цього, пам'яттю про минуле і інтуїтивним провидінням майбутнього:

"...Обидва так несамовито задихнулися в поцілунку, що багато років згадували потім цю хвилину: ніколи нічого подібного не випробував за все життя ні той, ні інший".

Тут важливий акцент на суб'єктивно-ліричному переживанні часу. У прозі Буніна ущільнення хронотопических форм дозволяє з урахуванням психологічних відкриттів новітньої доби передати синхронність внутрішніх переживань (на відміну від толстовської "діалектики"), висвітити не виявлені, несвідомі пласти духовного життя. Цей "мить" тілесного зближення, одухотвореного і душевним почуттям, стає кульмінацією розповіді, від нього тягнеться нитка до внутрішнього самопізнання героя, його прозрінням про сутності любові.

Переосмислюючи реалістичні принципи психологізму, Бунін відмовляється від розгорнутих внутрішніх монологів персонажів і активно використовує непрямі прийоми розкриття душевних імпульсів через пунктир "зовнішньої зображальності". Сам образ "незнайомки" дан через уривчасті метонимические деталі: це перш за все засновані на синестезії портретні штрихи ("рука пахла засмагою", "запах її засмаги і холстинкового сукні"). Взагалі в культурі Срібного століття жіночий образ набуває особливу вагомість, стаючи втіленням таємних сплетень душевного життя, особливої чутливості до вселенським сил ероса (філософські ідеї В. С. Соловйова про Софію, контекст поезії символістів, загадкова аура, що оточує багатьох героїнь Буніна, Купріна та ін)-Однак у Буніна цей образ, як і живописання любові в цілому, далекий від символістських містичних "туманів" і проростає з конкретики чуттєвого буття, манливого своєю незбагненністю.

Від тілесного насолоди герой оповідання поступово приходить до "запізнілого" усвідомлення "того дивного, незрозумілого почуття, якого зовсім не було, поки вони були разом, якого він навіть припустити не міг..." Любовне переживання відкриває поручику справжню "ціну" всього прожитого і пережитого і переломлюється в новому баченні героєм зовнішнього світу. Це те "щасливе", нескінченно дороге, що починає розпізнавати він у звуках і запахах повітового волзького міста, то "безмірне щастя", яке його перетворена душа відчуває "навіть в цьому спеці і в усіх базарних запахи".

Однак "безмірність" любовного захвату, того, що "необхідніше життя", антиномично з'єднується в прозі Буніна з незабутньою відчуттям несумісності цієї онтологічної повноти з "буденними" проявами дійсності. А тому і враження від служби в соборі, "де співали вже голосно, весело і рішуче, з свідомістю виконаного боргу", і вглядування в звичайні зображення людей на фотографічній вітрині наповнюють душу героя болем:

"Як дико, страшно вага буденне, звичайне, коли серце вражене... цим страшним "сонячним ударом", занадто великою любов'ю, занадто великим щастям!"

В прозрінні персонажа і є серцевина трагедійної бунінської концепції любові почуття, приобщающего людини до вічності і катастрофічно виводить його за межі земного світовідчуття і просторово-часових орієнтирів. Художній час в оповіданні - від "міга" любовної близькості героїв до опису почуттів поручика у фіналі - глибоко нехронологично і підпорядкована загальній тенденції до субъективации предметно-зображальних форм: "І вчорашній день і нинішній ранок згадалися так, точно вони були десять років тому".

Оновлення оповідної структури проявляється в оповіданні не тільки в редукції експозиційної частини, але в значущості лейтмотивных композиційних принципів (наскрізні образи міста, дані очима героя), асоціативних ходів, що стоять над причинно-наслідковим детермінізмом. У книзі "Про Чехова" Бунін згадував про один з найцінніших для себе чеховських рад: "По-моєму, написавши оповідання, слід викреслювати його початок і кінець.

Фінальний волзький пейзаж в "Сонячному ударі" поєднує реалістичну достовірність з символічною узагальненістю образного ряду і, асоціюючись з "вогнями" кульмінаційних моментів особистісного буття персонажа, надає розповіді онтологічну перспективу:

"Темна літня зоря загасла далеко попереду, похмуро, сонно і різнобарвно відбиваючись в річці, ще подекуди светившейся тремтячою брижами далеко під нею, під цією зорею, і пливли і пливли назад вогні, розсіяні в темряві навколо".

Експресія пейзажних образів таємничого "волзького світу" в оповіданні посилюється в приховане ностальгічному почуття автора про втрачену назавжди Росії, що зберігається силою пам'яті та творчої уяви. В цілому образ Росії в емігрантській малій прозі Буніна ("Боже древо", "Косцы"), а також у романі "Життя Арсеньєва", не втрачаючи живий предметності, насичується гірко-проникливим ліричним почуттям.

Таким чином, в оповіданні "Сонячний удар" явлено художнє досконалість письменника в осмисленні ірраціональних глибин душі і таємниці кохання, що проявилося в характерному для російської та зарубіжної прози XX ст. оновленні форм психологізму, принципів сюжетно-композиційної організації. Стикаючись з багатьма модерністськими експериментами в даній сфері, Бунін з його інтересом до "земних" коріння людського характеру, конкретності повсякденному житті наслідував вершинні досягнення реалістичної класики.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Перша допомога при непритомності, отруєннях, теплових і сонячних ударах
Розповіді про босяках
Повість та оповідання
Поема "Ганна Снегина" (1925)
Готель "Сонячний берег"
Роман "Справа Артамонових" (1925)
Поема "Чорна людина" (1925)
СЕРГІЙ ЄСЕНІН (1895-1925)
Цикл "Перські мотиви" (1925)
Постімпресіонізм. Захоплення красою світу і початок кінця сонячної безтурботності людини, утрачивающего ілюзії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси