Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія культурології
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Різноманітність еволюціонізму. Синергетична модель еволюції

У статті "Концепція еволюції в культурній антропології" Л. Уайт звертається до теми однолинейности/багатолінійні еволюції. Два великі першовідкривача еволюціонізму в області культури - Р. Спенсер і Е. Тайлор - підкреслювали багатолінійність: Л. Уайт цитує Е. Тайлора, який на перших сторінках "Первісної культури" писав, що "бажано виробити настільки систематично, наскільки можливо, схему еволюції цієї культури по багатьох лініях". Тут же він пояснює, що єдиним еволюціоністів, хто відстоював ідею однолинейное™, був Л. Р. Морган, але й він визнавав "відхилення від однаковості в окремих випадках, викликані особливими обставинами". Однолинейность еволюції виражається в послідовності стадій: дикість (полювання і збиральництво), варварство (натуральне господарство), цивілізованість (письмова культура), яку визнавали і Е. Тайлор, і Л. Р. Морган. Як пояснює Л. Уайт, немає ніякого протиріччя між однолинейностью і многолинейностью еволюції: одна доповнює іншу; культуру можна розглядати як щось одиничне і як щось множинне; автор порівнює спрямованість у розвитку культури з симфонічними композиціями, оскільки вона нескінченно різноманітна у своїх конкретних проявах.

Є й інша систематизація концепцій еволюції. Вона була висунута американським представником еволюціонізму в області культури Джуліаном Хейнсом Стюардом (1902-1972): однолінійна, універсальна і многолинейная. Універсальна версія є дещо зміненою версією однолінійної еволюції. Головним адептом як однолінійної, так і універсальної еволюції цей дослідник називає Л. Уайта, який першим застосував системний підхід для опису та інтерпретації культури як самоорганізуючої системи. Нездійсненим задумом Л. Уайта залишилося продовження книги "Еволюція культури", в якій він збирався розглянути розвиток сучасної культури. Остання його "Концепція культурних систем" повинна була стати завершальною частиною задуманої роботи. Відкрито захищаючи непопулярну до середини XX ст. еволюційну теорію, Л. Уайт поставив свої статті та книги під гостру критику колег і прирік себе на якусь наукову ізоляцію. Лише в 1960-е рр. концепція вченого отримала широке визнання як основоположника неоэволюционизма.

В даний час неоэволюционистское напрямок включає в себе весь спектр теоретичних орієнтації, пов'язаних з вивченням незворотних соціокультурних змін, хоча загальноприйнятої точки зору щодо напрямки еволюції досі не існує ні в неорганічній, ні в органічній, ні в соціальній еволюції.

Плідним у трактуванні й розумінні природи еволюційних процесів виявився синергетичний підхід. Синергетика (теорія самоорганізації) - міждисциплінарна наука, оскільки вона орієнтована па пошук універсальних патернів. Поняття самоорганізації, хаосу і порядку, нелінійності починають широко використовуватися не тільки природних, але і в гуманітарних павуків. У синергетиці вивчаються механізми локалізації швидких еволюційних процесів в складних системах (на відкритих нелінійних середовищах). Відкрита нелінійна середовище покриває себе плямами організації і тим самим виступає в якості носія різних форм майбутньої організації, як поле можливих шляхів еволюції. Тому майбутнє не однозначно, воно відкрито у вигляді спектра преддетерминированных можливостей. Парадоксальність цього полягає в тому, що майбутнє впливає на сьогоднішній день, в певному сенсі воно існує в сьогоденні. Процеси в соціокультурному середовищі - це поєднання порядку і хаосу, останній так само необхідний, як і порядок, бо в ньому визрівають інновації, закладається майбутнє.

Крах Грецької і Римської імперій, крах кайзерівської Німеччини в 1918 р. після закінчення Першої світової війни, розпад колоніальних систем Великобританії, Франції та Іспанії після Другої світової війни, розпад СРСР після періоду холодної війни - всі ці локальні катастрофи являють собою, ймовірно, прояви загальної історичної закономірності краху імперій. З-за загального прискорення цивілізаційного розвитку періоди існування і розпаду імперій стають все коротшими. Ці та інші приклади зі сфери застосування синергетичного підходу до соціокультурних феноменів роблять зрозумілим перехід від найпростішої моделі циклу як метафори якогось очевидного кругообігу до подання про еволюційному циклі як про диссипативной структурі, що являє собою динамічне упорядкування інтенсивних ресурсних потоків.

Еволюція відкритих нелінійних систем схильна до впливу так званих резонансних впливів, яке, будучи навіть мізерно малим, здатне виявитися надзвичайно ефективним. У цьому контексті синергетика може розглядатися як позитивна евристика. Можливість вибору і невизначеність опосередкована ситуацією біфуркації шляхів еволюції.

Синергетичне бачення історичного розвитку науки і культури складається з уявлень про принципову нелінійності і циклічний характер розвитку, нерівномірності темпів розвитку і чергування періодів "згущення інновацій" ("сплеску талановитості") і "розрідження інновацій" у науці і культурі. В області соціальної історії концепція фрактальної еволюції поступово витісняє концепцію лінійного прогресу. Саме помітне прояв фрактальності еволюції - її мутовочный ("віяловий") характер, тобто те, що вона відбувається через каскад точок розгалуження: "Не знаючи" наперед, в якому саме напрямку пролягає шлях еволюції, спостережуваний світ еволюціонує наосліп, як би обстукивая дорогу попереду себе в різних напрямках. Тому, власне, еволюція і відбувається колотівками - еволюціонує система напрацьовує ціле гроно (мутовку) варіантів розвитку, з яких більшість закінчується тупиками і лише один-два ведуть в еволюційний завтра. Еволюція працює з запасом. В одних умовах оптимальної виявляється одна гілка мутовки, в інших - інша, в майбутнє прориваються еволюційно найбільш виграшні з них, тобто забезпечують найбільш інтенсивні метаболизмы па можливо більш віддалену перспективу. Чим більше дана еволюціонує система, тим більше гілок еволюційної мутовки вона може породити". Уявлення про мутовочном характер соціальної еволюції лежать в основі концепції А. Дж. Тойнбі, виклад якої буде в наступному розділі.

Синергетичний підхід дозволяє по-новому осмислити проблеми не тільки культурології, але й антропології, соціальної та історичної психології, етики, освіти та багатьох інших наук, виявляючи, що стійкість функціонування і розвитку складних систем зростає в міру сходження з еволюційної сходах. Соціальні системи більш стійкі, ніж біологічні. Їх стійкість - це стійкість руху, динамічна стійкість. Стійкість досягається через постійні порушення рівноваги, за допомогою слідування законам ритму, періодичної зміни станів і режимів еволюції, причому з менш різкими піками коливань, ніж у біологічних системах. Характер сучасної стадії цивілізаційного розвитку визначається багато в чому наближенням демографічного зростання до "моменту загострення". Це - прискорення світових процесів, зростаюча нестабільність, безліч можливих, які загрожують миру глобальних небезпек (падіння астероїдів, екологічна катастрофа, розгул тероризму, ядерний катаклізм), перед обличчям яких світ перетворюється в єдине ціле. Важливо зрозуміти, що проблема еволюційних криз носить загальнолюдський характер. Еволюційні кризи і нестійкість загрожують не тільки Росії, але і всьому світу.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Еволюціонізм та маржиналізм
ЕВОЛЮЦІЙНА ЕКОНОМІКА І ПОШУКИ НОВОЇ ТЕОРІЇ ЕКОНОМІЧНИХ ЗМІН
Синергетична модель розвитку культури
Еволюціонізм як концепція в культурології. Неоэволюционизм
Основні моделі та еволюція інноваційних процесів
Економічне зростання і синергетичний ефект
Характеристики різноманітності відповідей
Еволюція європейського розвитку
Різноманітність, елементи та значення організаційних культур
Багатофакторний підхід до господарської еволюції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси