Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Методи прийняття управлінських рішень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз альтернатив при розробці групових рішень

Колективна творчість при розробці та виборі рішень має ряд переваг:

o зменшується ймовірність помилок, так як беруть участь особи можуть оперативно поправити один одного; посилюється інтерес до проблеми і роботи в цілому;

o підвищується ступінь довірливості у міжособистісних відносинах;

o поліпшується обґрунтованість прийнятих рішень за рахунок використання, як правило, перевіреній інформації, яка стає більш повною, а пропозиції - більш чіткими.

Складні завдання, позбавлені визначеності, тобто достатньої інформації для їх вирішення, тим не менш, вирішуються, і нерідко груповим методом. Проте думки учасників процесу розробки рішення можуть не збігтися. Як в цьому випадку вибрати варіант вирішення? У подібній ситуації використовується ряд стратегій вироблення групового рішення. Серед них найбільш проста - стратегія простої більшості голосів. Наприклад, на науково-виробничих нарадах приймається рішення, що відповідає уподобанням більшості членів групи. Метод простий, але не позбавлений похибок, так як не враховується думка меншості, в якому можуть міститися раціональні ідеї, і крім того, мотиви прийнятого рішення у різних членів групи можуть бути різні.

Крім того, до методу вибору групового рішення відноситься стратегія підсумовування рангів. Суть методу розглянемо на прикладі. Уявімо, що рішення приймаються групою з трьох чоловік і розроблені чотири альтернативних варіанти вирішення проблеми (ЬьЬл). Яку з альтернатив взяти? Методика виходу з даної ситуації об'єднує наступні дії.

1. Кожен з учасників ранжирує наявні альтернативи з 1 (вищий ранг) до 4.

2. По кожній альтернативі визначається сума рангів.

3. Вибирається варіант, сума рангів у якого найменша.

У табличній формі вибір рішення методом підсумовування рангів виглядає наступним чином (табл. 6.2).

Таблиця 6.2. Таблична форма вибору рішення методом підсумовування рангів

Таблична форма вибору рішення методом підсумовування рангів></p>

<p><img src=

Отже, розроблених альтернатив другий варіант (Ь^) буде використаний для практичного впровадження як набрав найменшу суму рангів (маючи на увазі, що 1 - означає вибір альтернативи в першу чергу).

Існує і так зване комп'ютерне обговорення. Суть його полягає в передачі від однієї ЕОМ до іншої необхідної інформації. При цьому вона коригується з урахуванням корисності попереднього адресата і з дотриманням анонімності передається наступному. Особи, які беруть участь в оцінках (респонденти), можуть бути невідомі один одному. Такий варіант вибору рішення складається з п'яти стадій: дослідження, інтерпретація, примирення, оцінка, підведення підсумків.

На першій стадії користувачам ЕОМ пропонується підключитися до колективного обговорення. Далі в комп'ютерну мережу вводиться інформація-пропозицію (наприклад, про відкриття кафе, зміні асортименту в магазині і т. д.). Пропонується вказати на три позитивних і негативних доводу щодо висловленої ідеї.

На другій стадії фахівці аналізують думки користувачів з приводу пропозиції.

На третій стадії виключаються вкрай різкі відповіді (беззастережно приймають або відкидають) і робиться спроба "примирення" решти респондентів шляхом з'ясування у них ставлення до пропонованих альтернатив розв'язання задачі. Наприклад, у зв'язку зі зміною асортименту ставляться питання типу "Як ви поставитеся до того, якщо... (годинник торгівлі конкретними товарами в межах трьох годин вранці або ввечері? Щодо надання додаткових послуг та ін)".

На четвертій стадії оцінюються всі наявні пропозиції і на цій основі складається попередній звіт.

На п'ятій стадії інформація з переконливою аргументацією обраного рішення знову направляється користувачам ЕОМ. Завдяки розгорнутої інформації з'являється можливість змінити думку тих, хто відкидав початкове пропозицію, і утвердитися в думці особам з позитивним ставленням до розглянутого питання. Переваги комп'ютерного варіанту прийняття колективного рішення полягають у тому, що:

o збільшується кількість залучених у процес вироблення рішення;

o робота по прийняттю обходиться дешевше, ніж в умовах, коли воно приймається спільно явочним шляхом, легше знімаються протиріччя в думках за рахунок анонімності осіб, які обговорюють проблему;

o виключається можливість впливу па вирішення управлінських працівників підприємства.

Нагадаємо, що чисельність групи розробників спільних (колегіальних) рішень залежить від їх типу. Для попереднього обговорення (осмислення) конкретних проблем доцільно невелика кількість учасників; для проблем перспективного значення кількість збільшується. Однак при значній кількості людей важче прийняти рішення, зростає кількість людино-годин, у тому числі на організацію цих заходів. Якщо у обговоренні беруть участь більше восьми осіб, можливе формування угруповань, що ускладнюють вибір рішення.

У технології розробки управлінських рішень та організації їх виконання важливе місце відводиться мережевого моделювання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз альтернатив дій
Прийоми розробки і виборів управлінських рішень в умовах невизначеності і ризику
Моделі, методологія і організація процесу розробки управлінського рішення
Аналіз ризиків при прийнятті управлінських рішень
Групове ухвалення рішення
Умови безпеки при розробці об'ємно-планувальних і конструктивних рішень будівельного об'єкта
РОЗРОБКА УПРАВЛІНСЬКОГО РІШЕННЯ
Порівняння альтернатив і вибір рішення
Психологія особистості в системі розробки управлінських рішень
Стратегічний груповий аналіз
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси