Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії до кінця XVII століття
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Зовнішня політика в ХVІ ст

Посольський наказ був створений в 1549 р. або навіть раніше. У 1565 р. була побудована особлива Посольська палата. Відав дипломатичними справами, іноземними купцями та ремісниками, які оселилися в Росії татарами, московськими слободами, населеними іноземцями, дворами для прийому послів, викупом полонених. Організовував посольства за кордон. Готував подарунки. В Європу посилали хутра (соболь, куниця, горностай, білка). Риб'ячий зуб (моржовая кістка), ловчі птахи - кречеты, соколи, яструби. Зарубіжні дари також бралися в наказі на облік. Посуд, кубки, Єлизавета I подарувала Івану IV мисливських собак (але не гроші). До 1570 р. наказ очолював Іван Висковатый. Фактично міністр закордонних справ. У 1570-1594 рр. наказ очолював Андрій Якович і в 1594-1601 рр. Василь Якович Щелкалов, брати.

З 20-х роках XVI століття головне завдання російської дипломатії - забезпечення умов для боротьби за Середнє Поволжя. У 1523 р. відбувся перший похід на Казань. Казанські загони руйнували прикордонні повіти, підходили аж до Володимира, Костромі і Вологді. Вивозили в рабство. Під владою Казані знаходилися народи Поволжя - чуваші, мордва, марі, удмурти, башкири. У 1540-х роках московські публіцисти часто писали про необхідність завоювання "подрайской земельки" на Волзі, щоб забезпечити землями російських воїнів. Церква надавала війні характер священної боротьби проти невірних. Походи на Казань в 1530,1545 рр. В 1546 р. Москва намагалася посадити в Казані свого ставленика Шах-Алі.

Відбувся перелом у політиці Москви: від ідеї збереження ханства на чолі з промосковським правителем перейшли до планів його повної ліквідації. Двічі зроблено невдалий наступ на Казань в 1548-1550 рр. В перший раз армія не змогла переправитися через Волгу під Нижнім Новгородом із-за раннього танення льоду на річці. У другий раз брали в облогу Казані протягом 11-ти днів. Почали поступово захоплювати всі річкові шляхи ханства.

Напередодні третього походу в 1551 р. збудували на правому березі Волги навпроти Казані фортеця Свіяжск (її сплавили з верхів'їв Волги від Углича). Жителі Казані били чолом цареві і взяли його васала Шах-Алі, але не надовго. У 1552 р. до Казані рушила армія Олександра Горбатого. Кримські татари в цей час напали на Тулу. Після їх вигнання з південних повітів російські сили рушили на схід. 23 серпня обклали Казань і почали бомбардування її дерев'яних стін. Навпроти головних Царських воріт збудували облогову 15-метрову вежу (дяк Іван Виродків). Встановлені на ній гармати обстрілювали місто поверх фортечних стін. Під фортечні стіни вели мінні підкопи (всього 4, їх влаштував німецький інженер). Вибух порохового заряду зруйнував колодязі. 2 жовтня почався загальний штурм фортеці. В ніч перед вирішальним штурмом цар після багатогодинної молитви почув дзвін дзвонів Симонова монастиря в Москві (вплив Сильвестра). Іван зі своїм полком стояв у версті від фортеці, його двічі закликали виступити, але він не перервав молитву. Коли підійшов до фортеці, вона вже взята. У штурмі брав участь князь Андрій Курбський. Герой штурму Казані - воєвода князь Олександр Горбатий. Остаточно підкорили Казанське ханство за чотири роки. Казанське ханство існувало 112 років в 1438-1552 роках. Це був вже 13 військовий конфлікт Москви і Казанського ханства і 5 облога Казані російськими військами.

Башкири оголосили про добровільне приєднання до Росії. В березні 1556 р. війська виступили в похід на Астрахань. Рать Івана Черемисова взяла місто. З завоюванням Казанського і Астраханського ханств Середнє і Нижнє Поволжя увійшли до складу Московської держави. Тепер для торгівлі було менше перешкод (по Волзі в Каспій, а там в Хиву, Бухару, в Персію, Індію). Почалася активна колонізація селянством земель Поволжя. В 1555 р. було утворено Казанське архиєпископство, яке розпочало християнізацію краю. З 1557 р. почалося наділення казанскими землями російських дітей боярських і служивих людей.

Встановилися постійні торгові зв'язки Росії з Європою через Біле море. У 1553 р. англійський мореплавець Річард Ченслер розшукував короткий шлях в Індію, увійшов в Біле море і в гирлі Північної Двіни. Звідти він потрапив в Москву, так було відкрито шлях для торгівлі з Заходом через Біле море. Після пишного прийому у царя Ченслеру вручили грамоту до короля Едуарда VI. У 1555 р. Річард Ченслер знову приїхав у Росію з двома агентами торгової компанії. Переговори з ними вели Висковатый з кращими купцями. У 1556 р. московський уряд дозволив англійцям влаштувати пристань на Білому морі і дозволив їм торгівлю по всій державі. У 1584 р. в гирлі Північної Двіни був побудований порт Архангельськ, який став великим торговим пунктом Півночі.

Після підкорення Казані активізація на Балтиці і майже 20 років безперервно військові дії. Російське держава мала частина Балтійського узбережжя і все протягом Неви, але не було морського флоту і гаваней. У 1554-1557 рр. відбулася коротка війна зі шведами. До війни Густава 1 підштовхувала дипломатія Лівонського ордена, але створити антиросійську коаліцію не вдалося. Конфлікт носив обмежений характер. Потім плани підкорення Лівонії та затвердження в Прибалтиці. У Ливонском державі суперечності - національні і соціальні: німецьке лицарство і орден - корінне населення: ливы, латиші, естонці. Члени лівонської конфедерації - орден, єпископства, міста ворогували. Реформація посилила роз'єднаність. Орден і єпископства - традиційна католицька церква, дворяни і бюргери переходили в протестантство. Орден і німецьке купецтво заважали російської торгівлі. Основні проблеми - свобода торгівлі російських купців через Лівонію і Юр'ївська данину, що стягується руськими князями за договором 1503 року. У 1553 р. закінчилася 30-річне перемир'я з Лівонським орденом. Готувалося нове перемир'я на 15 років, ратифікований орденом 1555 р., але не виконувався.

Напередодні Лівонської війни Росія мала ділянку узбережжя Фінської затоки, все протягом Неви, правий берег Наровы, в гирлі якої заходили європейські кораблі. Після війни зі шведами вирішено заснувати порт в гирлі Наровы. У липні 1557 р. дяк Іван Виродків (дяк Розрядного наказу) збудував на Нарове перший російський порт на Балтиці. Царський указ заборонив новгородським мі львівським купцям торгувати в лівонських містах Нарві і Ревелі, але іноземні купці не приставали в цьому порту, а продовжували плавати в німецьку Нарву.

В уряді йшли суперечки. Олексій Адашев виступав за активізацію східної політики. Він та Іван Висковатый закликали царя вирішувати конфлікт у Лівонії дипломатичним шляхом. Іван IV завжди поспішав і вимагав рішучих військових успіхів. В умовах військової загрози з боку Криму було складно вести військові дії на два фронти. Криза в російсько-лівонських відносинах наступив у 1557 р. Ливонское посольство наполягало на відстрочку у виплаті Юр'ївської данини, а російська сторона (переговори вів Адашев) відповіла відмовою. Цар навіть не зустрівся з посольством. Іван IV переконався, що Орден не буде виконувати умови перемир'я 1554 р. і платити данину. В листопаді 1557 р. були зібрані війська і відправлені до лівонської кордоні. У листопаді-грудні 1557 р. переговори з новим лівонським посольством. У січні 1558 р. посли поїхали, так і не домігшись відстрочки данини.

Взимку 1558 р. військові дії вели не активно, не захоплювали міста. Але лівонська сторона не йшла на переговори, розраховуючи на втягування у конфлікт Швеції та польсько-Литовської держави. На початку червня 1558 р. у Москві почалися переговори з новим лівонським посольством. Адашев і Висковатый вели переговори: строго за сплату данини і збереження Нарви за російською стороною. Лівонська сторона не прийняла ці вимоги. Влітку російські війська почали більш активні дії. В Івангород прибув боярин Олексій Басманов, прихильник рішучої війни з ливонцами, обстріляв Нарву і захопив фортецю. Зайняли Дерпт (Юр'єв) в 1558 р. і почали розгром Південної Лівонії. До кінця року взяли 20 міст і замків, але Орден не йшов на переговори. Німецьких купців переселили з Юр'єва у Володимир, Кострому, Нижній Новгород і Углич.

За наполяганням Олексія Адашева ордену було надано перемир'я з травня по листопад 1559 р., і споряджена нова експедиція проти татар. Час втрачено і немає результатів. Перемир'я 1559 р. було покликане зберегти Орден як єдину державу і не допустити перехід окремих частин під протекторат суміжних держав. Російське держава розраховувала встановити над

Орденом протекторат. До цього конфлікт тільки з Орденом, тепер втягуються сусідні держави. Магістр Кетлер підписав договір з литовцями. Орден перейшов під протекторат Литви і Польщі. Це була поразка царської дипломатії. Загони ордена завдали поразки розрізненим руським силам в околицях Юр'єва.

Про невдачі в Лівонії Іван дізнався, коли перебував на прощу в Можайську. Він наказав головному воєводі князю Мстиславскому рушити в Лівонію. Але осіннє бездоріжжя не дала просунутися в Новгород з Москви. У цей час на півдні знову вдерлися татари. Адашев і Сильвестр наполягали на терміновому поверненні царя в Москву, хоча цариця важко хвора. Виявилося, що паніка передчасна: гарнізон Юр'єва відбив напад ливонцев, татари пішли в степи. Привід для конфлікту царя з Адашевим та Сильвестром. Проти ливонцев великі сили на чолі з князем Курбським в армію виїхав Адашев. Лицарі розбиті під Эрмесом, зайнята резиденція магістра замок Феллин, захопили майже всю артилерію ордена. Адашев не використовував вигідною ситуації, побоюючись удару литовських військ з-під Риги. Після невдалої облоги замку Пайды (Вейсенштейна) наступ російських військ зупинилося.

Активні військові дії поновилися в 1560 р. Литовське ополчення в 1560 р. у військові дії не набула, і восени було розпущено. Сигізмунд II Август був ще не готовий розпочати війну. В період кампанії 1560 р. Іван IV проявляв нетерпіння. Відповідальність за зволікання поклав на Адашева, якого разом із Сильвестром чекала відставка. У цей час у Прибалтиці активізувалися Данія і Швеція, розділ лівонського спадщини. У квітні 1560 р. брат датського короля підпорядкував острів Езель. Орден фактично розпався. 4 червня 1561 р. Ревель і Північна Естонія перейшли під владу Швеції. Похід Миколи Радзивілла Чорного до Ризі завершився її підпорядкуванням восени 1561 р. В листопаді 1561 р. у Вільно відкрився сейм для остаточного затвердження умов підпорядкування. Магістр Кетлер приніс присягу королю в присутності представників лівонського лицарства і міст. 28 листопада 1561 р. був підписаний акт про приєднання Лівонії до Польсько-Литовській державі.

Щоб зірвати антиросійську коаліцію у Прибалтиці, московське уряд уклав союзний в 1562 р. договір з Данією, дало шведам 20-річне перемир'я і вдарило проти Литви. 30 листопада 1562 р. Іван Грозний відправився з Москви в похід на Полоцьк. Полоцьк - ключова прикордонна фортеця, що закривала шлях на литовську столицю Вільну. У наступі на Полоцьк брали участь майже всі збройні сили країни - 18105 дворян (з ними до 20-30 тис. озброєних холопів), 7219 стрільців і козаків, понад 6 тис. служилих татар. Всього до 50-60 тис.

У січні 1563 р. виступили до Полоцку з Великих Лук. На вузькій дорозі втратили бойовий порядок, рух повільний. Сам цар "розбирав" затори, активно допомагав воєвода князь Афанасій Вяземський. На початку лютого почали облогу. Артилерія зруйнувала стіни, литовці сховалися у верхньому замку. У місті виникли пожежі від бомбардувань. 15 лютого гарнізон Полоцька здався. Взяття Полоцька - найбільший успіх в Лівонській війні. Потім період військових невдач і безрезультатний переговорів. Іван Грозний написав грубі листи шведського і датському королям (данський посол навіть не передав). Не тверезий розрахунок, а зарозумілість. До полоцької армії на з'єднання йшла армія з Смоленська, щоб разом наступати на Мінськ. У 1564 р. литовці розгромили полоцьку армію на річці Уле, не допустивши об'єднання двох армій. Це зірвало план російського походу на Литву. Смоленська армія змушена піти з Литви. Кримський хан відмовився від союзу з Москвою.

Восени 1564 р. король спробував підійти до Полоцку, але не дійшов кілька верст і повернувся за Двіну. В цей час вторгся кримський хан Девлет-Гірей, правда, взяти Рязань він не зміг. Обороною Рязані керував Басманов, який відпочивав у своєму маєтку. Стала неминучою війна на два фронти. 1565 рік пройшов в дрібних сутичках. Грозний розраховував завершити підкорення Лівонії. Але Росія продовжувала війну без союзників. Польща і Литва об'єдналися в річ Посполиту. На початку 1569 р. литовський загін захопив Изборскую фортеця, потім звільнили. У 1570 р. Росія і річ Посполита уклали 3-річне перемир'я.

Туреччина влітку 1569 р. разом із кримською ордою і ногайцями рушила на Астрахань. Не ризикнули штурмувати місто і відступили до Азова. У 1570 р. стався набіги кримців на рязанські землі. У 1571 р. кримська орда, ногайці і черкаси напали на Москву. Цар покинув армію і поїхав у Ростов. Хан розбив табір під Коломенським, татари грабували слободи і підпалили передмістя. За 3 години вигорів весь місто, татари пішли по рязанської дорозі в степу. Нове вторгнення татар 23 липня 1572, біля села Молоди в 45 верстах від Москви хан розбитий воєводою Лозин іншим. До 2 серпня битва закінчилася перемогою росіян. Перемогу здобула об'єднана опрично-земська армія. Потім на південних кордонах ситуація дещо покращилася. В 1577 р. помер хан Девлет-Гірей, і в Криму почалася міжусобна війна.

В кінці 1572 р. цар разом з армією вторгся в шведську Лівонію і захопив замок Пайда, при штурмі міста загинув Малюта Скуратов. В 1575-1576 рр. росіяни зайняли приморські фортеці Пернов і Апсаль, т. е. зайняли майже все узбережжя між Ревелем і Ригою. Однак у 1577 р. після 6-недельнгой облоги Ревель взяти не змогли. У Речі Посполитій період безкоролів'я закінчився обранням енергійного трансільванського князя Стефана Баторія. Сам Іван Грозний очолив армію, що напала на Південну Лівонію. Вдалося зібрати для походу всього 16 тис. осіб. Зайняли багато дрібних фортець і майже всю Лівонію від Наровы до Північної Двіни, але не підкорили Ригу, Ревель і Курляндське герцогство за Двіною. Без Риги не можна досягти панування в Південній Лівонії. Коли Іван Грозний повернувся в Москву, головні з захоплених фортець Дінабург і Венден впали. У 1578 р. спроби повернути Венден без результату.

Баторій зміг добре підготуватися до нової кампанії. Річ Посполита об'єднувала Польщу, Литву, Україну, Білорусію і Курляндію. Основний удар він направив на Полоцьк. Після 4-тижневої облоги місто взято 31 серпня 1579 р. Цар з основними силами перебував у Пскові. Його армія налічувала 23641 людина, а з бойовими холопами до 30-35 тис. В 1580 р. в літню мобілізацію до Пскову вдалося привести тільки 7 тис., а з татарами і бойовими холопами 12-15 тис. (інші сили треба було тримати на півдні і для оборони численних фортець). У Баторія було 41814 осіб, у наступі також брали участь 8 тис. шведських солдатів і морський флот. Другий удар Баторій завдав за Великим Луку. Облога почалася 27 серпня 1580 р. Пожежа змусила здати фортецю 5 вересня. 19 вересня воєвода Хилков був розбитий під Торопцем. Шведи в листопаді 1580 р. захопили фортецю Корела в Карелії.

Іван був згоден на поступки для закінчення війни. Його посли повідомили Баторію, що Росія згодні віддати Лівонію, крім місцевості з Нарвою. Але Баторій зажадав і Нарву і контрибуцію в 400 тис. злотих. Третій удар він направив на Псков - сильна фортеця, стіни 9 км, висотою 8-9 м, товщиною 5 м. Обороною Пскова керував боярин князь П. П. Шуйський. Гарнізон і збройні городяни склали 12 тис. У Баторія було 47 тис. На початку вересня 1581 р. армія Баторія почала бомбардування Пскова, через проломи у стінах прорвалася піхота, але змусили відступити. Облога і 2 листопада новий штурм відбили. Шведи 9 вересня 1581 взяли Нарву, що створювало додаткову загрозу Новгороду і Пскову. Тільки польсько-шведські протиріччя врятували російських від подвійного удару, Баторій став вимагати Нарву. В укладенні миру активно брав участь папський легат Антоніо Поссевино.

15 січня 1582 р. переговори в Ямі Запольського завершилися підписанням договору про 10-річного перемир'я. Росія поступилася Польщі всі свої володіння в Лівонії (включаючи Юр'єв і порт Пернов). Пункту про Нарві не було в договорі, т. к. не змогли домовитися. Стефан Баторій повернув Росії Великі Луки, Холм Невель, Веліж, псковские передмістя, але утримала Полоцьк.

В 1580 р. шведський король сформулював "Велику східну програму" завоювання російського узбережжя Фінської затоки, Баренцового та Білого морів. Він прагнув установити контроль над Новгородом, Псковом, ливонскими містами. Новий кордон Швеції хотів провести з Онеге, Ладозі, через Нарову. Шведський король Юхан (Іоанн) III схилявся до проведення нових наступальних операцій. 8 вересня 1582 р. шведи обложили Горішок, але в листопаді відступили, не зумівши його взяти, хвилювання народів Поволжя змусило прискорити переговори про мир. У серпні 1583 р. на річці Плюссе підписано трирічне перемир'я. Шведи зберегли всі захоплені російські міста (Корела, Івангород, Ям, Копор'є). Росія зберегла невеличку ділянку узбережжя Фінської затоки з гирлом Неви. Підсумок - Росія не змогла утвердитися на берегах Балтики. Але прагнення Росії вийти до Балтійського моря стало постійним фактором європейської політики.

Сибір. В середині XVI ст. сибірський хан Едигер визнав себе васалом царя, який Казань. Григорій Строганов в 1558 і 1564 рр. отримав від царя жалувані грамоти на освоєння земель по Камі і Чусовой, а поле придушення повстання башкирів, остяків і черемис 1572 р. - привілей видобувати не тільки залізну руду, але і кольорові метали (мідь, олово, свинець). У строгановских володіннях використовувався працю залежних людей і найманих працівників. Щорічно в казну платили до 23 тис. руб. податків. Купці Строганови змогли побудувати укріплені містечка в Приураллі. Сибір перервала васальні відносини з Росією, коли Едигера вигнав хан Кучум, виходець з Бухари.

Строганови найняли на службу на Волзі вільних козаків на чолі з отаманом Єрмаком Тимофійовичем. Походи Єрмака 1581-1585 рр. відкрили епоху інтенсивного просування росіян на схід. Сибірські татари почали облогу р. Чердинь. В цей час, поки татари пішли, Єрмак (500 козаків) вирушив у Сибір 1 вересня 1582 р. і 26 жовтня захопив столицю Кучума Кашлык. Після зимівлі козаки оголосили Сибір володіннями царя і обклали місцеві племена данину. Слідом за походами Єрмака в Сибіру з'явилося російське населення.

У роки правління царя Федора Івановича (1584-1598) Росія продовжила політику Івана IV. На Балтиці в результаті походу до Нарві в 1590 р. Ям, Копор'є і Івангород були повернуті Росії. У 1592 р. російські війська були послані до Выборгу, але не змогли взяти місто.

У 1589 р. польський королівський канцлер Ян Замойський виступив з проектом завоювання Смоленська, сіверських земель та здійснення унії двох держав. Надалі Росії вдалося нормалізувати відносини з Річчю Посполитою. У 1592 р. було укладено перемир'я на 12 років. При цьому Росія відмовлялася від претензій на естонські міста. У 1595 р. Росія уклала зі Швецією Тявзінскій мирний договір. До Москві відходили міста, зайняті Швецією в 1580 р. Швеція зобов'язувалася дотримуватися нейтралітету у разі російсько-польської війни. Однак іноземні судна могли вести торгівлю тільки в Ревелі і Виборзі. Руські купці позбавлені прямих контактів з західноєвропейськими купцями. Зберігався балтійський бар'єр Швеції проти Росії. У 1600 р. Росія після початку польсько-шведської війни не ратифікувала Тявзінскій світ, розраховуючи добитися вигідніших умов.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Зовнішня торгівля та торгова політика
Зовнішня політика Василя III
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА РОСІЇ В ПЕРШІЙ ЧВЕРТІ XIX СТОЛІТТЯ
ВНУТРІШНЯ І ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА ПРИ ОЛЕКСАНДРІ I
Зовнішня політика
Зовнішня політика
Зовнішня політика
Внутрішня та зовнішня політика Павла I
Зовнішня політика Росії в XVI в
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси