Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Безпека життєдіяльності
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Джерела світла

Для штучного освітлення застосовують лампи розжарювання і газорозрядні (люмінесцентні) лампи. При виборі джерел штучного освітлення повинні враховуватися їх електричні, світлотехнічні, конструктивні, експлуатаційні та економічні показники.

Лампи розжарювання генерують світло за принципом теплового нагрівання. Видиме випромінювання в них виникає в результаті нагрівання нитки розжарення до температури свічення, від якої залежить спектральний склад випромінювання. Ці лампи перетворюють в світловий потік лише 5% споживаної енергії, випускають безперервний потік випромінювання з переважанням оранжевокрасных променів і мають термін служби не більше 1000 ч. Світлова віддача низька і становить 13-15 лм/Вт. Наповнення колби лампи інертним газом та зменшення розміру тіла напруження за рахунок згортання одинарної спіралі в подвійну (биспиральные лампи) дещо покращує характеристики ламп розжарювання. У галогенних ламп світлова віддача складає 20-30 лм/Вт. Коефіцієнт корисної дії ламп розжарювання складає 2-4% споживаної електричної енергії. Лампи розжарювання мають широкий інтервал потужності, прості і зручні в експлуатації. Знаходять застосування в основному в світильниках місцевого освітлення, при аварійному освітленні і в приміщеннях, де з якихось причин не можна користуватися іншими джерелами світла. В освітлювальних системах використовують лампи розжарювання наступних типів: вакуумні (НВ), газонаповнені биспиральные (НБ), биспиральные з криптоноксеноновым наповненням (НБК), рефлекторні (HP), що є лампами-світильниками (частина колби такої лампи покрита дзеркальним шаром), що володіють великою потужністю кварцові галогенні лампи (КГ).

Газорозрядні лампи генерують світло за принципом люмінесценції, при якій різні види енергії (електричної, хімічної) перетворюються в світлове випромінювання, минаючи стадію переходу в теплову енергію. Це явище використано в люмінесцентних, неонових, аргоновых, натрієвих лампах. Світлова віддача 80-85 лм/Вт, у натрієвих ламп - 115-125 лм/Вт.

Люмінесцентні лампи представляють собою газорозрядні ртутні лампи низького тиску, в яких при подачі напруги між катодом і анодом відбувається електричний розряд у парах ртуті, що супроводжується випромінюванням. Це випромінювання, впливаючи на люмінофор, яким покрита внутрішня поверхня лампи, перетворюється в світлове випромінювання (фотолюминесценцию). В залежності від люмінофора лампи володіють різною кольоровою гамою. Розрізняють лампи: ЛД - лампи денного світла; ЛДЦ - лампи денного світла з покращеною светопередачей; ЛЕ - лампи, найбільш близькі до природного світла; ЛБ - лампи білого світла; ЛХБ - лампи холодно-білого світла; ЛТБ - лампи тепло-білого світла.

Газорозрядні лампи володіють великою світловіддачею, більш довгим терміном служби (від 15 до 20 тис. год) і сприятливим спектральним складом світла. До недоліків цих ламп можна віднести складність включення в електричну мережу; громіздкість; залежність від напруги в мережі і мікрокліматичних умов; пульсацію світлового потоку; можливі перешкоди при роботі, для придушення яких встановлюють фільтри; підвищені витрати при монтажі освітлювальної мережі; складність утилізації з-за наявності в колбах цих ламп парів ртуті.

Для освітлення великих цехів використовуються лампи дугові ртутні високого тиску (ДРЛ), металлогенные (МГЛ), дугові ртутні з випромінюючими добавками (ДРІ), дугові ксенонові трубчасті (ДКсТ), натрієві (ДНА) з великою світловіддачею.

Джерела світла - лампи розташовують в освітлювальній арматурі (разом їх називають світильниками), призначеної для перерозподілу світлового потоку, захисту очей від блескости і лампи від забруднення, для забезпечення електро-, вибухо - і пожежобезпеки, захисту від вологи.

Залежно від світлового потоку, випромінюваного світильником у нижню півсферу, розрізняють світильники: прямого світла (П), у яких світловий потік, спрямований в нижню сферу, складає більш 80%; ПП - переважно прямого світла - 60-80%; розсіяного світла (Р) - 40-50%; переважно відбитого світла (В) - 20-40%; відбитого світла (О) - 20%.

Важливі характеристики світильника - захисний кут а і коефіцієнт корисної дії (ККД) (рис. 5.2).

Захисним кутом світильника називається кут, в межах якого очей спостерігача захищений від сліпучого дії лампи і утворений горизонталлю і лінією, дотичній до світним тілом і краю кромки відбивача. Найменше значення кута дорівнює 15°. В світильниках з люмінесцентними лампами розрізняють два захисних кута - в подовжній а1 і поперечної а2 площинах світильника.

Рис. 5.2. Схема до визначення захисного кута світильників: а - світильник з лампою розжарювання; б - світильник з люмінесцентними лампами

Коефіцієнтом корисної дії світильника (ККД) називається відношення світлового потоку світильника до світлового потоку ламп у цьому світильнику, виражається у відсотках. В сучасних світильниках ККД становить 60-80%.

По захисту від пилу світильники діляться на три класи:

• незахищені (відкриті, перекриті);

• пилозахищені (повністю або частково);

• пилонепроникні (повністю або частково).

За ступенем захисту від вологи світильники діляться на незахищені, брызгозащищенные, струезащищенные, водонепроникні герметичні. У брызгозащищенных світильниках виключається попадання на струмоведучі частини і колбу лампи крапель і бризок, що падають під кутом до вертикалі не більше 45°. Струезащищенная конструкція забезпечує захист при обливанні світильника струменем води з будь-якого напрямку. Водонепроникне виконання повинно забезпечувати захист струмоведучих частин і колби лампи від попадання води при зануренні світильника в воду на обмежений час, а герметичне - при зануренні на необмежене довгий час.

Для освітлення вибухонебезпечних приміщень призначені світильники у взрывонепроницаемом виконанні і підвищеної надійності проти вибуху. Вибухонепроникне виконання повинно виключати виникнення вибуху при впливі навколишнього середовища на корпус світильника. Це досягається обмеженням гранично допустимої температури його поверхні. Разом з цим конструкція світильника перешкоджає поширенню вибуху, що виник всередині, в зовнішнє середовище. Вибухонепроникне виконання не може бути універсальним. Воно повинно відповідати категорії вибухонебезпечної суміші.

Виконання підвищеної надійності проти вибуху не виключає можливості передачі вибуху, виникає всередині світильника, в зовнішнє середовище, але зводить таку ймовірність до мінімуму застосуванням спеціального вибухонепроникного патрона.

Найбільш поширені світильники типу "Универсаль", "Глубокоизлучатель", ВЗГ, ППД-200, СЗЛ-ЗОО-1, Шм, Здо-300, У, НСП2, НСП11, ППР - для ламп розжарювання; типу ОД, ЛДОР, ПВЛМ, УВЛН, ІН, ТДВ, ШОД, ШЛП, ЛСП02, - для люмінесцентних ламп. Деякі типи світильників наведені на рис. 5.3.

Вибір тих чи інших світильників обумовлений трьома основними факторами: умовами навколишнього середовища, необхідної характеристикою світлорозподілу, економічними міркуваннями. Так, у забійному цеху рекомендується застосовувати світильники типу ПВЛМ з екрануючої ґратами або дифузним відбивачем, з відбивачем і гратами, з відбивачем і отворами. В цеху обвалки і жиловки м'яса доцільно застосовувати світильники типу УВЛН з розсіювачем з органічного скла. У відділенні вироблення м'ясних хлібів добре себе зарекомендували світильники НСП2 з лампами розжарювання. Жирове відділення доцільно оснастити світильниками типу ППР з лампами розжарювання, змонтованими на 20-міліметровою труби, гаку або монтажному профілі. Для цеху технічних фабрикатів рекомендуються світильники НСП11. В механічній та столярної майстерень зручні світильники ЛСП02 різних модифікацій.

Для аварійного освітлення необхідно застосовувати: лампи накалювання; люмінесцентні лампи в приміщеннях з мінімальною температурою повітря не менше 5 °С і за умови живлення ламп у всіх режимах напругою не нижче 90% номінального.

Рис. 5.3. Типи світильників: а - "Универсаль" (прямого світла); б - типу ПУ-200; в - ПУ-100; м - типу ВЗГ (вибухобезпечний газонаповнений); д - "Глубокоизлучатель" (прямого світла); е - "Люцетта" (розсіяного світла); ж - "Молочний куля" (рассеянною світла); з - стельовий ПСХ; і - типу ОД (підвісний відкритий дневною світла з суцільними відбивачами); к - типу ПВЛ (пиловологозахисні люмінесцентний)

Для охоронного освітлення можуть використовуватися будь-які джерела світла, за винятком випадків, коли охоронне освітлення нормально не горить і автоматично включається від дії охоронної сигналізації або інших технічних засобів. В таких випадках повинні застосовуватися лампи розжарювання.

Контроль і вимірювання освітленості

Методика вимірювання КЕО й освітленості наведено в ГОСТ 24940-96 “Будівлі і споруди. Методи вимірювання освітленості".

При визначенні КЕО проводять одночасні вимірювання освітленості в контрольних точках всередині приміщення і зовнішньої освітленості на горизонтальній майданчику, освітлюваної всім світлом небосхилу. Вибираються дні з суцільною рівномірної десятибальною хмарністю, що покриває весь небосхил. Електричне світло в приміщеннях на період вимірювань вимикається.

Перед вимірюванням освітленості від штучного освітлення слід провести заміну всіх перегорілих ламп і чищення світильників. Можна проводити виміри без попередньої підготовки світильників, але це повинно бути зафіксовано в протоколі вимірів.

Перед проведенням вимірювань вибирають і наносять контрольні точки вимірювання освітленості на план приміщення із зазначенням розміщення світильників.

Вимірювання освітленості від штучного освітлення при робочому і аварійному освітленні слід проводити в темний час доби, коли відношення природної освітленості до штучної становить 0,1.

На початку і в кінці вимірювань слід фіксувати напругу на щитках мережі освітлення. Результати вимірів заносять у протокол.

Для вимірювання освітленості, яскравості, коефіцієнта пульсації світлового потоку використовуються прилади, наведені в табл. 5.4.

Таблиця 5.4

Прилади для вимірювання світлових параметрів

Найменування приладу

Вимірювані параметри

Межі вимірювань

Люксметр-пульсметр

"Лргус-07"

Освітленість

Коефіцієнт

пульсації

від 1,0 до 200 000 лк

від 1 до 100%

Пульсметр-люксметр

ТКА-ПКМ

Освітленість

Коефіцієнт

пульсації

від 10 до 200 000 лк

від 1 до 100%

Люксметр "Аргус-01, 02"

Освітленість

від 1 до 200 000 лк

Люксметр-яркомер

Освітленість

Яскравість

від 1 до 200 000 лк

від 1 до 200 000 кд/м2

Люксметр ТКА-ЛЮКС

Освітленість

від 1 до 200 000 лк

Люксметр-яркометр для дисплеїв ΤΚΛ-04/3

Освітленість

Яскравість

від 10 до 200 000 лк

від 10 до 200 000 кд/м2

Контрольні питання

1. Які вимоги пред'являються до виробничого освітлення?

2. Які характеристики має виробниче освітлення?

3. Які види має виробниче освітлення?

4. Як і за яким показником нормується природне освітлення?

5. На які види підрозділяється штучне освітлення?

6. Як і за якими показниками нормується штучне освітлення?

7. Які переваги і недоліки мають лампи розжарювання?

8. Які переваги і недоліки мають газорозрядні лампи?

9. Які характеристики мають світильники?

10. Які прилади використовуються для оцінки якості освітлення?

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Джерела світла та освітлювальні прилади
Методологія економіки у світлі аналітичної філософії
Методологія економіки у світлі континентальної філософії
Державний метрологічний контроль за засобами вимірювань
Вимірювання і контролю вібрації на робочих місцях
Види та методи вимірювань. Основні поняття і визначення
Контрольні запитання
Контрольні запитання
Контрольні запитання та завдання
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси