Меню
Головна
 
Головна arrow Менеджмент arrow Стратегічний менеджмент
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 8. СТРАТЕГІЇ МІЖНАРОДНОГО РОЗВИТКУ КОРПОРАЦІЙ

В результаті освоєння матеріалу глави 8 студент повинен:

знати

o основні напрями міжнародного розвитку компанії;

o причини вибору міжнародної стратегії;

o особливості фінансового планування при виборі міжнародної стратегії;

вміти

o визначати проблемні області конкретної стратегії міжнародного розвитку;

o виявляти переваги конкретної стратегії міжнародного розвитку;

володіти

o методами вибору відповідної стратегії міжнародного розвитку.

Починаючи з 1980-х рр. глобальна конкуренція стає настільки важливим чинником розвитку світової та національних економік, що починає вирішальним чином впливати на стратегічне планування і управління не тільки в найбільших транснаціональних корпораціях (ТНК), але і в компаніях, які традиційно орієнтувалися на національний ринок. Компанії прямо або побічно (через інтереси своїх стейкхолдерів) включаються в процеси, що протікають в міжнародному бізнесі.

Міжнародний бізнес багато в чому схожий з національним бізнесом, однак є і суттєві відмінності, які необхідно враховувати для успішної реалізації міжнародних стратегій. Головна проблема - подолання відмінностей національних культур, які проявляються в особливостях ведення справи. Міжнародний бізнес працює в різних культурах, тому одні і ті ж формальні параметри початку бізнесу (обсяг залученого капіталу, чисельність службовців, виробничі фонди, методи стимулювання продуктивності тощо) можуть при реалізації в різному культурному середовищі давати різні результати. Особливо це важливо для бізнесу в Росії і для виходу російського бізнесу на міжнародний ринок, так як досвід міжнародної діяльності тут обмежений відносно вузькими часовими рамками.

Причини вибору міжнародних стратегій

Існує безліч причин для розробки організацією міжнародного варіанту стратегічного розвитку. Відомий американський теоретик менеджменту П. Коттер виділив дві групи факторів, які визначають, чи буде для компанії привабливим міжнародний варіант розвитку бізнесу.

Чинники виштовхування. Вони породжуються недоліком можливостей для розвитку бізнесу на місцевому ринку у зв'язку з низькими цінами на продукцію або обмеженнями з боку уряду (наприклад, антимонопольне законодавство). Часто це є причиною звернення компанії до вивчення можливостей діяльності на міжнародних ринках.

Фактори втягування. Вони виникають при існуванні за кордоном кращих умов для розвитку бізнесу. Р. Луффман та інші проводять розмежування між первинним і вторинним мотивами, що викликають інтерес до міжнародної діяльності.

Первинні мотиви включають в себе орієнтовані на зарубіжний ринок вкладення, що ведуть до зниження витрат, а також вертикальні закордонні вкладення, спрямовані на зниження витрат на сировину або інші основні ресурси на вході. Рішення по іноземним інвестиціям рідко приймаються з однією метою - більш ймовірно це можуть бути змішані мотиви.

Вторинні мотиви можуть включати наступне: ситуацію з можливостями інвестування у своїй компанії, реакцію фірми на зовнішні умови середовища, такі як труднощі постачання ринку іншими способами.

При плануванні міжнародної діяльності на перших етапах компанія буде дуже уважно ставитися до ризику, пов'язаному з іноземними інвестиціями, а що стосується невеликих компаній, то для них потрібні серйозні стимули навіть для того, щоб лише почати розглядати можливість інтернаціоналізації власного бізнесу. Ці стимули можуть бути як внутрішніми, так і зовнішніми і зазвичай викликають дії, що включають заходи по збору інформації в іншій країні, ретельний облік усіх міжнародних чинників перед прийняттям рішення і чіткого визначення цілей діяльності. Таким чином, для розробки і реалізації міжнародної стратегії компанія повинна бути готова до зіткнення з труднощами і мати достатню кількість ресурсів, у тому числі й адміністративних, щоб їх подолати. Типовими труднощами міжнародних стратегій є наступні:

- можуть існувати проблеми у вирішенні того, якими і наскільки різними повинні бути продукти (послуги), щоб бути привабливими для різних закордонних ринків;

- завжди існує значна складність в управлінні переказом валюти та курсами обміну валют;

- можуть існувати в тій чи іншій мірі проблеми, пов'язані з прогнозом витрат і прибутковості, так як вони повинні ґрунтуватися на прогнозуванні руху курсів валют, а неправильне прогнозування може коштувати дуже дорого;

- компанія може піддаватися впливу різних культур, що може створити значні управлінські проблеми, особливо у випадках, якщо існує практика переходу керуючих з країни в країну;

- зазвичай є і структурні проблеми; при виборі міжнародних стратегій часто виникає питання, яку структуру краще взяти організації, що діє в міжнародній економічній середовищі;

- можливо, будуть виникати питання з ціноутворенням при внутрішньофірмовому обмін напівфабрикатами та іншими продуктами, виробленими в різних країнах, а також в таких областях, як вимірювання прибутковості або збитковості різних підрозділів;

- ймовірно, будуть існувати проблеми з податками: компанія буде шукати можливості вирішення проблем, пов'язаних з перекладними процедурами, щоб зменшити податки і показати максимальний прибуток там, де податки найнижчі;

- повинен також враховуватися аспект політичного ризику: політичний ризик пов'язаний з імовірністю того, що зарубіжні вклади підприємства будуть скуті політикою уряду країни-господаря. Це те питання, яке має бути проаналізований дуже уважно.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Міжнародні корпорації і транснаціональні банки в сучасній світовій економіці
Фінансовий менеджмент транснаціональної корпорації
Інноваційна стратегія розвитку підприємства
Стратегії дослідження психічного розвитку дитини
Стратегія "зняття вершків"
Первинний контакт з конфліктуючими сторонами та вибір стратегії медіації
Методи вибору відповідної стратегії
Вибір стратегії
Стратегія "зняття вершків"
Вибір стратегії управління поточними активами
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси