Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Адміністративна відповідальність
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Конфіскація знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення

Юрисдикційний статус знаряддя вчинення і предмета адміністративного правопорушення

Конфіскацією знаряддя вчинення або предмета адміністративного правопорушення є примусове безоплатне звернення у федеральну власність або у власність суб'єкта Федерації не вилучених з обороту речей.

Конфіскація призначається суддею (ч. 1 ст. 3.7 КоАП), може встановлюватися і застосовуватися в якості як основного, так і додаткового адміністративного покарання.

Конфіскація предмета являє собою різновид адміністративних покарань, що обмежують майнові права власника, в тому числі і в тих випадках, коли порушник був власником примусово вилучається речі. Застосування конфіскації тягне за собою припинення права власності на відчужуваний майновий об'єкт.

Згідно ч. 3 ст. 35 Конституції РФ ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як за рішенням суду, можливість обмеження цього права, у тому числі і у формі без суду (адміністративного) позбавлення майна, допускається тільки в тому разі, якщо це передбачено федеральним законом (див. ч. 3 ст. 55 Конституції РФ). Пунктом 2 ст. 235 ЦК визначено можливість примусового вилучення у власника майна, в тому числі у формі його реквізиції або конфіскації (ст. 242, 243 ЦК).

Правила, встановлені ЦК та цивилистическим законодавства в цілому, не призначені для регламентації публічних майнових відносин, у тому числі при застосуванні майнових санкцій або вилучення майна в загальнодержавних цілях (див. п. 3 ст. 2 ЦК).

Відповідно до Конституцією РФ розглянуте адміністративне покарання може бути призначено тільки суддею.

Об'єктом конфіскації завжди є конкретна річ або інші майнові об'єкти, що відносяться до знарядь вчинення або предметів адміністративного правопорушення.

Знаряддям вчинення адміністративного правопорушення є річ, за допомогою якої заподіяно майнову шкоду правоохоронюваним публічним або приватноправових інтересів. При кваліфікації проступку необхідно встановити, що збиток був заподіяний річчю, що знаходиться у порушника у власності чи на інших законних підставах. До знарядь вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1-3 ст. 8.17, 1 ч., 2 ст. 8.18, ст. 8.19, 8.20 Кпап, належать рухомі майнові об'єкти - морські суду, а стосовно до ч. 1, 2 ст. 8.18, ст. 8.19, 8.20 Кпап - також і літальні апарати.

Знаряддя вчинення адміністративного правопорушення можуть бути тільки конфісковані, за винятком зброї і патронів до нього, які залежно від виду посягання можуть ставитися як до знарядь вчинення адміністративного правопорушення (ст. 20.13 Кпап), так і до предметів вчинення адміністративного правопорушення (ч. 6 ст. 20.8 Кпап).

До предметів адміністративного правопорушення належить конкретна річ, або сукупність майнових об'єктів, придбаних порушником у власність та беруть участь у незаконному обігу, або річ, щодо якої порушник здійснює правомочності володіння, користування або розпорядження, причому порушник своїми протиправними діями прагне використати корисні властивості речі. До таких речей належать незаконно добуті водні біологічні ресурси, алкогольна та спиртовмісна продукція, що знаходиться у незаконному обігу (ч. 1-2, 3 ст. 14.16, ч. 1, 3,4 ст. 14.17, ст. 14.18 Кпап).

Речі, що відносяться до предметів адміністративного правопорушення, ідентифікуються з певним майновим об'єктом (наприклад, мисливська зброя) або являють собою їх сукупність, наприклад незаконно добуті водні біологічні ресурси (ч. 2 ст. 8.17, ст. 8.20 Кпап), а стосовно до ст. 8.20 також і мінеральні ресурси континентального шельфу або виключної економічної зони РФ, що знаходяться в незаконному обігу, біологічні колекції (ст. 8.34), тварини або рослини (ст. 8.35), продукція незаконного природокористування (ст. 8.39), товари та (або) транспортні засоби, володіння, розпорядження, користування якими здійснюються з порушенням митних правил (див. ч. 1-3 ст. 16.1, ч. 1-3 ст. 16.2, ч. 2 ст. 16.3, ст. 16.7, ч. 1 ст. 16.9, ст. 16.16, ч. 1-3 ст. 16.19, ч. 1 ст. 16.20, ст. 16.21 Кпап). Предмети адміністративного правопорушення завжди объективированы і не можуть бути представлені будь-якої нематеріальною субстанцією. Корисні властивості таких речей можна використовувати, зокрема реалізувати, однак в окремих випадках до них відносяться речі, які не мають потенційної комерційної значущості, наприклад предмети, конфискуемые при порушенні правил дорожнього руху (ч. 2 ст. 12.4 Кпап).

Знаряддя вчинення або предметів адміністративного правопорушення можуть бути конфісковані у правопорушника або тимчасово вилучені в особи, підозрюваного у вчиненні проступку, при застосуванні до нього заходів адміністративного припинення, а також при здійсненні експертизи та інших процесуальних дій.

Розглянуте адміністративне покарання полягає в примусовому безоплатному вилученні майнового об'єкта у порушника - фізичної чи юридичної особи незалежно від волевиявлення колишнього власника, який в цьому випадку втрачає право власності на вилучену річ.

Особа, яка вчинила проступок, може бути власником вилучається предмета, володіти стосовно до нього окремими майновими правомочностями, або володіти цим предметом на незаконних підставах.

Конфіскацію як адміністративне покарання слід відрізняти від вилучення речей і документів, що представляє собою міру адміністративного припинення.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Призначення адміністративного покарання при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
Судді, органи, посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення
Права і обов'язки осіб, щодо яких здійснюється провадження по справах про адміністративні правопорушення
Час, місце, обстановка, спосіб, знаряддя, засіб вчинення злочину: поняття і зміст
Поняття адміністративного правопорушення
Статус потерпілого в провадженні в справах про адміністративні правопорушення
Призначення адміністративного покарання при вчиненні кількох адміністративних правопорушень
Особа, підозрювана у вчиненні адміністративного правопорушення
Адміністративно - юрисдикційні провадження
Судді, органи, посадові особи, уповноважені розглядати справи про адміністративні правопорушення
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси