Меню
Головна
 
Головна arrow Політекономія arrow Історія економічних вчень
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Західні впливу і проникнення ідей меркантилізму в Росії

Західні впливи і російський меркантилізм

Доктрини активного торгового балансу можна вважати першою перенесеної на російський грунт "передовий" західної економічної ідеєю. Про пий цар Олексій Найтихіший і його найближче оточення у 1651 р. дізналися від якогось француза (кондотьєра де Грона), який рекомендував розвинути виробництво товарів, що користуються попитом на європейському ринку. А саме: випалювати лісу, щоб виробляти з деревної золи поташ для експорту, а випалені простору засівати хлібом і потім також вивозити ще й зерно. Розмах поташного виробництва (швидко став третім за значенням у країні промислом після хутрових і соляного) зазначив, що приїхав у 1659 р. в Москву хорват Юрій Крижанич (1618-1683), католицький місіонер, одержимий ідеєю зібрати "розгублених" слов'ян, які "зовсім не вміють вести дальньої торгівлі" і відстають від Заходу в ремеслах.

Ю. Крижанич головною причиною нерозвиненості ремесел в Московському царстві вважав те, що воно хоча і "безмірно велике", але з усіх боків закрито для морської торгівлі, тоді як в західних державах торжища і ремесла процвітають завдяки флотам і зручним пристаням. Крижанич закликав до завоювання Криму, наповнення Каспійського моря російськими кораблями, пошуку шляху до Китаю та Індії за Льодовитого і Східному (Тихому) океану в обхід Сибіру.

Крижанич марно намагався схилити православного царя до зміни віри, щоб самодержавное Російське держава могла стати оплотом панславізму. Олексій Найтихіший волів відправити наполегливого чужинця в почесне заслання до Тобольська, де Крижанич провів 15 років, написавши "Политичны думи" (опубліковані у 1859) з викладенням рекомендацій щодо підйому російської господарства, включаючи розвиток ремесел і досягнення активного торгового балансу. Вчений радив, наприклад, розвивати дублення шкір в Сибіру, на берегах Солоного озера Ямаш, та розширювати на цій основі торгівлю з Китаєм і Середньою Азією. Після смерті царя Крижанич був випущений в Європу і через кілька років упав у переможному для католиків битві з турками під Віднем.

"Література проектів" петровського часу

Твір Крижанича залишилося, мабуть, невідомим Петру I, який звів засвоєння західного досвіду в ранг державної політики. Після "Великого посольства" в Голландію та Англію (1697 1698), в ході боротьби зі Швецією за вихід до Балтійського моря і східними імперією (Туреччиною та Іраном) за узбережжя південних морів, Петро створив могутній флот і монопольні "кумпанства", оновив монетну систему, сприяв розвитку мануфактур, а також прийняв протекціоністський тариф з метою нарощування експорту промислових виробів (грубого текстилю та заліза). Активної позиції в торговому балансі першого російського імператора сприяли "Роздуми про державну економії Російського царства" (1717) саксонського дворянина, шотландця за походженням А. Х. Любераса (ок. 1640-1722). Ця записка увійшла в коло "літератури проектів" петровського часу, що включає доповіді цареві з економічних питань. В тому числі надіслані молодими аристократами, відправленими вчитися за кордон.

Наприклад, боярський син, корабельних справ майстер Ф. Салтиков (розум. у 1715) прислав з Лондона "Пропозиції" (1713) і "Виявлення прибыточные державі" (1714), а молодий князь дипломат В. Щербатов (1696 - 1761) з Парижа - пропозиція (1720) про випуск в Росії "банкових листів" (паперових грошей). Не цілком ясно, наскільки Петро I прислухався до думок своїх "пташенят", але віддзеркалення в його реформах багатобарвної палітри європейського меркантилізму помітно, причому іноді "барви" були досить поважного віку. Наприклад, введення десяткового принципу в монетну систему відобразило ідею, висунуту С. Стевином за століття до відвідання Петром настільки полюбилася йому Голландії. Петро навчався хімії за трактатом В. І. Бехера, але відкидав алхімію як спосіб збагачення, а от ідею Комерц-колегії втілив.