Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Археологія
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Археологічні пам'ятки Хазарського каганату. Волзька Болгарія

Рис. 81. Кам'яні статуї пізніх кочівників Євразії XII-XIII ст.

(С. Л. Плетньової)

У VII ст. н. е. на Середній Волзі та в пониззі Ками з'явилися тюркомовні кочові племена болгар. Вони прийшли з Приазов'я - місця свого початкового існування. Осілі в Поволжі болгари змішалися з місцевим населенням, створили яскраву матеріальну культуру і утворили раннефеодальное держава - Волзьку Болгарію, яка стала одним з культурних центрів на сході середньовічної Європи і зіграло чималу роль у процесі етногенезу сучасних народів Поволжя.

Ще до приходу болгар на Волгу цей район було переважно хліборобським, населені осілими племенами городоцької культури, поблизу мешкали напівкочівники - пізні сармати.

У формуванні Болгарської держави брали участь багато тюркомовні і угроязычные племена. Археологічний матеріал дозволяє стверджувати, що до складу держави увійшли нащадки племен раннього залізного віку - тюркомовні болгари, іраномовні алано-сармати і угорські племена. Антропологи налічують шість - сім етнічних груп, які склали населення Волзької Болгарії, які займали територію по нижній течії Ками і Поволжя до Самарської Луки.

Великий матеріал по етногенезу болгар дали Большетарханский (Середня Волга) і Танкеевский (Татарія) могильники. Большетарханский могильник VIII-IX ст. містить близько 400 поховань кочівників, похованих у витягнутому положенні, головою на захід. Поряд з похованими знаходилися кістки коней і овець, вигнуті шаблі, серпи, зроблені на гончарному крузі судини і монети-дирхеми. Майже половина їх досліджена. Поховальний обряд свідчить про різної етнічної приналежності похованих. По-різному влаштовані могильні ями. На частині похованих були тонкі срібні лицьові маски, аналогічні знайденим в похованнях на Верхній Камі і в Угорщині. В інвентарі багато залізних сокир, наконечників стріл, ножів, предметів кінської збруї. З прикрас були знайдені так звані шумливі підвіски з бронзових і срібних фігурок, прикріплених до налобному обруча або пов'язці, срібні ромбічні накладки, скроневі кільця, намиста, браслети. До більш пізнього часу існування Великої Болгарії належать могильники Тарханский, Тиганский, Бабин Бугор.

До IX ст. Волзька Болгарія входила до складу Хазарського каганату. Міста Болгар, Биляр, Керменчук та ін. зберегли назву племен, на землях яких вони виникли.

Особливо швидко зростав Болгар на Волзі, який займав вигідне географічне положення на торгових шляхах. Місто добре вивчений археологічно. Він був захищений валами та ровом. За головним валом, на його південній частині був розташований так званий Малий містечко, оточений ще одним валом і ровом. На площі містечка знайдені залишки древніх кам'яних споруд. Вважають, що тут розташовувалося військове поселення, свого роду форпост. Розквіт міста відноситься до X-XI ст. були побудовані кам'яні і дерев'яні будинки, мостові, водостоки з жолобчастих плит і водогін з керамічних труб.

Деякі пам'ятники архітектури збереглися до цих пір. Серед них дві лазні, залишки мечеті, так звана чорна палата, також служила мечеттю і усипальниці при ній. Як зразок культури цікава біла палата-лазня. Основу її становила квадратне в плані приміщення розміром 12 х 12 м. У будівлі знаходилися викладені каменем басейни. Одна з кімнат з фонтаном служила роздягальнею і місцем відпочинку. Гаряча і холодна вода подавалася по трубах. У центрі міста відкрито залишки кам'яних і дерев'яних будинків. У місті влаштовувалися ярмарки, на які з'їжджалися росіяни, хозарські, хорезмийские і вірменські купці. Під час розкопок були відкриті окремі квартали - так звані колонії, в яких проживали греки, вірмени і росіяни.

Рис. 82. Культура Волзької Болгарії:

1 - оборонні укріплення городища Сувар; 2 - залізний леміш; 3 - залізні наконечники списів; 4, 8,9 - сокири і тесла; 5, 6 - шаблі Билярского городища; 7 - бойова сокира (за А. П. Смирнову)

Відомий ще один великий місто Болгарії - Сувар. Тут будували глинобитні будинки і дерев'яні рублені хати з иолом і підпіллям. Біля стіни знаходилася піч. Стіни будинку робили у вигляді плоту із прутів, обмазаних з обох боків глиною.

В центрі міста знаходився великий архітектурний комплекс, який неодноразово перебудовувався. Виявлені залишки двоповерхового будинку, мабуть, палацу, спорудженого з сирцевих і обпалених цеглин. Навколо нього йшла цегляна стіна, всередині було вимощене подвір'я.

Розкопки показали, що міста Волзької Болгарії були великими ремісно-торговими центрами. Їх оточували великі передмістя, населені ремісниками. В ході розкопок були знайдені сотні предметів ремісничого виробництва: сиродутні горни, важкі масивні кувалди для проковки криц, ковадла різних розмірів і типів, ковальські молотки, чавунні котли, залізні сошники і мотики для землеробських робіт. Часто зустрічаються різного типу сокири: одні використовувалися для викорчовування кущів, інші - в плотницком справі, а треті були бойовими. З особливою ретельністю обробляли бойові сокири: їм надавали вузьку, видовжену форму і покривали карбуванням - рослинним орнаментом і зображеннями тварин. Значну частину предметів озброєння становили залізні наконечники стріл: плоскі, трикутні, круглі, вільчатиє з черешком і втулкою. Для захисту в бою служили кольчуги.

Заслуговують уваги вироби мідників, ювелірів, теслярів, гончарів, каменярів. Мідники робили великі бронзові котли, відливали дзеркала, бронзові прикраси та оригінальні висячі бронзові замки у вигляді тварин, прикрашені орнаментом та арабськими написами. З ювелірних виробів були знайдені пластинки для прикраси збруї, поясів, сідел, персні, намисто.

Посуд була різноманітною за формою. У її виконанні і манері прикрашати судини відчувається вплив культури Середньої Азії. Болгарські гончарі крім посуду робили безліч інших виробів, наприклад фігурки тварин і брязкальця з глини. Особливо слід відзначити так звану будівельну кераміку - виготовлення керамічних водопровідних труб, цегли, кахлів, якими прикрашали стіни будівель, і виробництво маленьких мозаїчних плиток різного кольору, які йшли на оздоблення приміщень.

З X в. у Волзькій Болгарії чеканили монети з арабськими написами, зовні схожі на арабські дирхеми. В XI ст. випуск монет припинився і був відновлений золотоординськими правителями Болгара в XIV ст. Було встановлено, що болгари підтримували стійкі торговельні зв'язки з арабами, Хорезмом, з російськими князівствами і Вірменією, також були знайдені речі з Ірану і Візантії.

Основне населення займалося сільським господарством і проживали в невеликих сільських поселеннях.

Волзька Болгарія першою з держав Європи зазнала розорення від монголо-татарської навали. Сліди руйнування були відкриті під час розкопок Погоди: місто фактично був знищений.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

друга. Дослідження археологічних пам'яток
Основні прийоми виявлення археологічних пам'яток
Археологічні пам'ятки етногенезу і культурогенеза слов'ян
Дослідження пам'яток наскального мистецтва та інших наземних археологічних об'єктів
Археологічні пам'ятки
Дозвіл на дослідження археологічної пам'ятки
Розвідка археологічних пам'яток
Археологічні та архітектурні пам'ятки давньоруських міст
Археологічні пам'ятки Парфії, Бактрії, Маргіана, Согда і Хорезму
Робота на археологічній пам'ятці під час розвідки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси