Меню
Головна
 
Головна arrow Економіка arrow Регіональна економіка
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Водні ресурси та їх економічна оцінка

Росія має значними запасами водних ресурсів, які нерівномірно розподілені па території країни. Значні запаси прісних вод Росії, 30% яких припадає на всю Європейську частину і Урал. На території країни розташовано 2,5 млн річок і озер, серед яких і найбільше в світі озеро - Каспійське (зване з-за його розмірів морем), і найглибше прісне - Байкал.

Найбільш широко в господарському комплексі використовуються річкові води. Річки Росії належать до басейнів трьох океанів: Північного Льодовитого, Тихого й Атлантичного, а також до бессточному внутрішнього басейну Каспію. Стік річок нерівномірний сезонно і по роках. Більшість річок взимку замерзають.

Основна частина річок Росії відноситься до басейну Північного Льодовитого океану. Ці річки найбільш довгі і повноводні. Найбільш крупна річка - Лена (4400 км), найповноводніша - Єнісей.

Річки Європейської частини басейну Північного Льодовитого океану - Печора, Мезень, Північна Двіна і Онега - значно коротше сибірських річок.

До басейну Тихого океану відносяться багато річок. Основні з них Амур і його притоки - Зея, Бурея, Уссурі.

Басейн Атлантичного океану займає найменшу частину площі території країни. Річки течуть на захід, в Балтійське море (Нева), і на південь - в Азовське і Чорне (Дон, Кубань та ін). Особливе місце займає Нева.

Більшу частину Європейської частини Росії займає внутрішній басейн Каспійського моря. В нього впадають багато відомих річки: Волга (найдовша річка Європи - 3530 км), Урал, Терек, Сулак. На Волзі побудовані великі ГЕС: Волзька, Саратовська, Самарська і ін. Завдяки створенню штучних водосховищ по всій Волзі можливо рух річкових суден.

Росія володіє також значними запасами підземних вод (прісних і мінеральних). Багато прісної води міститься в льодовиках. Найбільші з них знаходяться на островах Північного Льодовитого океану. Велике господарське значення мають гірські льодовики Кавказу та інших гір країни. На значній частині території Росії (11 млн км2) поширена багаторічна мерзлота.

Головними споживачами водних ресурсів у нашій країні є системи водопостачання, гідроенергетики, штучного зрошення. Енергія поточних вод широко використовується в гідроенергетиці. Росія має найбільшими у світі запасами гідроенергії, які становлять близько 1/10 світових запасів. Гідроенергетичний потенціал Росії оцінюється в 2,5 трлн. квтг, з них технічно можливо використовувати майже 1,7 трлн. кВт·год. По забезпеченості гідропотенціалом РФ займає друге місце в світі після Китаю. Розподілені гідроенергетичні ресурси нерівномірно. 85,2% запасів припадає на Сибір і Далекий Схід і лише 14,8% - на Європейську частину і Урал.

Основні запаси гідроенергії зосереджені в басейнах річок Єнісею, Лени, Обі, Ангари, Іртиша і Амура. Олена займає за запасами гідроенергії перше місце серед річок Росії. Багаті гідроенергетичними ресурсами річки Північного Кавказу.

Значна частина технічно можливі для використання гідроенергетичних ресурсів країни припадає на Поволжі та Центр Росії, де особливо великі запаси гідроенергії басейну Волги.

Значення річок країни для розвитку внутрішньогосподарських зв'язків неоціненне. Росія має найбільш розгалужену в світі річковий мережею, що створює досить сприятливі умови для розвитку річкового транспорту.

Біологічні ресурси та їх економічна оцінка

Цей вид ресурсів включає лісові, мисливські й рибні. Серед біологічних ресурсів важливе значення мають лісові. Наша країна багата лісовими ресурсами, вона має 1/4 всіх світових ресурсів. Вкрита лісом площа в Росії становить 766,6 млн га, або майже 65% території країни. Загальні запаси деревини оцінюються в 82 млрд м3, або понад 30% світових. За запасами деревини Росія займає перше місце в світі.

Основні лісові ресурси розташовані в східних районах країни, на частку яких припадає 79% запасів. В Європейській частині зосереджений 21% лісових ресурсів.

Найбільш лісистими районами є Західна Сибір (Тюменська область), Східна Сибір (Красноярський край і Іркутська область), Далекий Схід (Республіка Саха (Якутія) і Хабаровський край), Європейський Північ, Урал (Свердловська область і Удмуртська Республіка), а також Кіровська і Нижегородська області.

У лісах Росії росте близько 1500 видів дерев і чагарників. Основні лісоутворюючі породи, на їх частку припадає 82%, м'яколистяні - 16, на твердолистяні породи - 2%. Цінною деревиною мають хвойні ліси європейського Півночі країни, Сибіру і Далекого Сходу.

Найбільш поширені породи в Росії - модрина, сосна, ялина та кедрова сибірська сосна. Ліси є також джерелом хутра. Росія - головний у світі постачальник хутра. Промислові звірі - білка, ондатра, соболь, горностай, куниця, лисиця, песець, колонок, норка.

Ліси Росії багаті ягодами, грибами та цінними дикорослими лікарськими рослинами.

Російська Федерація володіє великими можливостями для розвитку відпочинку і туризму. Цьому сприяють сприятливі кліматичні умови Центральної Росії, Південного Уралу, півдня Сибіру і Далекого Сходу, Північного Кавказу. Бальнеологічні курорти розміщуються в місцях виходу лікувальних мінеральних джерел. Такими ресурсами розташовують Північний Кавказ - Кисловодськ, П'ятигорськ, Єсентуки, Желєзноводськ, Мінеральні Води, Центральна Росія - Липецька, Тульська, Тверська (Країнка, Кашин) області, Північно-Захід - Новгородська область (Стара Русса), Республіка Карелія, а також Поволжя, Урал, Приморський край.

Унікальний природний ресурс-лікувальні грязі. Великими запасами лікувальних грязей мають солоні озера і лимани Північного Кавказу і Сибіру.

Величезними можливостями для розвитку туризму мають багато регіони. У попередні десятиліття були прокладені десятки туристичних маршрутів: в Центральній Росії - Селігер, Мещера, Золоте кільце; на Уралі - Ільменських мінералогічний заповідник, по річках Чусовой, Білої; па Алтаї - Телецьке озеро; у Східній Сибіру - район Красноярських Стовпів, верхів'я Олени. Великими можливостями для туризму мають райони озера Байкал, Приморський край, Сахалін.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Збори за користування об'єктами тваринного світу і за користування об'єктами водних біологічних ресурсів
Земельні ресурси та їх економічна оцінка
Сільськогосподарські, лісові та водні ресурси у світовій економіці
Збори за користування об'єктами тваринного світу і об'єктами водних біологічних ресурсів
Правовий режим охорони і використання водних об'єктів
Земельні ресурси та їх економічна оцінка
Збори за користування об'єктами тваринного світу і об'єктами водних біологічних ресурсів
ВИРОБНИЦТВО І ПОПИТ НА ЕКОНОМІЧНІ РЕСУРСИ
Природно-ресурсний потенціал Росії і його економічна оцінка
Збори за користування об'єктами тваринного світу і за користування об'єктами водних біологічних ресурсів
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси