Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Загальна історія держави і права. Том 2
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Німецький союз

По Парижському трактату (1814 р.) німецькі держави оголошувалися самостійними, з'єднаними між собою федеративної зв'язком. Але трактат не визначав державного устрою Німеччини. Ця задача була покладена на Віденський конгрес, яким і був заснований Німецький союз у складі 34 держав (у тому числі таких великих, як Пруссія і Австрія) і 4 вільних міст.

Рішення конгресу були визнані основним законом Німецького союзу. Однак цей Союз нічим не нагадував федерацію і навіть віддалено не задовольняв тих, хто прагнув до справжнього об'єднання Німеччини. Тут не було самого головного - єдиної союзної, хоча б і дуже обмеженою у своїй компетенції, влади. Єдиним органом Союзу вважався Союзний сейм (Вупс1езуегзатт1иш"), що відбувся з уповноважених тридцяти чотирьох монархій і чотирьох вільних міст. Ці уповноважені представляли собою чиновників, відряджених урядами і не наважувалися кроку ступити без їх дозволу. Для вирішення ряду питань вимагалося загальна згода всіх членів Союзу, і цього одного достатньо було для того, щоб знесилити сейм. Ніяких додаткових органів Союзу не існувало. Кожне держава зберігала всі свої верховні права і здійснювало їх своїми засобами і за власним розсудом. Коли, наприклад, курфюрст гессенський самоправно знову заволодів майном, законно оголошеними в свій час національними, і сейм спробував зупинити його, він відкинув це втручання, як замах на його суверенні права.

Засідання сейму мали дві форми: Вузький рада - для розгляду найважливіших питань (про конституцію, про складі Союзу, про війну і мир) і Пленум - для менш значних. У Вузькому раді було 17 голосів, 11 найбільших держав мали по одному голосу, а інші поділялися на шість груп та кожна група мала один голос.

У Пленумі було 69 голосів: шість держав мали по 4 голоси (Австрія, Пруссія і 4 королівства), п'ять - за 3 голоси, три - по 2 голоси, решта двадцять держав і 4 вільних міста - по 1 голосу.

Головування в сеймі завжди належало уповноваженому Австрії, що підкреслювало гегемонію Австрії в Німецькому союзі.

Отже, Союз далеко не означав національного об'єднання Німеччини. Великі держави переважали в сеймі, рішуче відкидаючи принцип рівності членів Союзу. Панівна роль залишалася за Австрією, дрібні держави найбільше дбали про свою незалежність від Австрії і Пруссії. Кілька десятків держав йшли кожна своїм шляхом. У внутрішньому управлінні їх не було єдності: одні зберігали самодержавний лад, не допускаючи ні тіні представництва, як Австрія, Пруссія і деякі північні держави, інші (Саксонія, Ганновер і ін) ввели у себе зборів "земських станів", що мали, втім, дорадчий характер. І лише деякі (Баварія, Вюртемберг, Саксен-Веймар, Гессен-Дармштадт та ін) зважилися на писані конституції, в яких, проте, перевага монарха над представницьким зібранням було встановлено досить твердо і ясно.

Пруссія

Як ні мало скидався на представницький лад державний устрій цих країн, Пруссія - найбільша держава Німеччини - була позбавлена навіть і такої конституції, залишаючись абсолютистским державою, де в суспільному і політичному житті, у законодавстві і управлінні панували реакционнейшие аристократи - землевласники і феодальна бюрократія.

В період наполеонівських війн у Пруссії були проведені деякі державні реформи. Вельми характерно, що державні діячі, з іменами яких пов'язані ці реформи, - Штейн, Гарденберг, Шарнгорст - не були пруссаками, представляли собою в Пруссії прийшлий елемент і в своїх досить скромних реформаторських проектах зустрічали запеклий опір керівних суспільних верств. Сам Гарденберг, за його словами, не мав на увазі нічого більшого, як внесення принципів демократії в монархічний уряд", причому "монархічне" було однозначаще з "абсолютистским". І Штейн, який діяв за цією програмою, підготував реформу, проведену в 1808-1810 рр. Старі "колегії директорів", які управляли державою без суворого розмежування кола ведення окремих "колегій", було замінено п'ятьма міністерствами з одноосібними міністрами на чолі з точно визначеною відомчої компетенції (справи військові, іноземні, внутрішні, фінансові, юстиція). Заснована була на посаду державного канцлера, який очолював Раду міністрів. Державна рада з принців і вищих посадових осіб, заснований в 1818 р. був настільки ж дорадчим органом при монарху, як і Рада міністрів. Королівське самодержавство залишалося принципово і фактично в повній силі. Та інші реформи Штейна зачіпали абсолютистско-феодальний лад Пруссії не більше, ніж реформи центрального управління. Були створені (1808) в містах муніципальні рад як органів місцевого самоврядування, але до виборів їх допущена була лише дуже незначна частина населення. Функції цих рад обираються ними виконавчих комітетів (магістратів) майже повністю зводилися до управління місцевим фінансовим господарством. Дещо пізніше було введено поділ країни на 8 провінцій з обер-президентами на чолі кожної. Вони ділилися на області і округи. В округах місцева влада була зосереджена в руках ландрата, який призначався урядом за поданням місцевих окружних зборів, де безумовно панували представники поміщиків. Зроблена була спроба скасування кріпосного права, і воно було офіційним указом оголошено скасованим (1807 р.), але поміщики благополучно зберігали над селянами всю поліцейську і судову владу, і середньовічна зв'язаність селянина з землею истолковывалась так, що вийти з особистої кріпосної залежності селянин міг лише ціною втрати своєї землі.

Успішніше і повніше інших реформ була проведена військова реформа, вважаючись заслугою Шарнгорста. Військова повинність була оголошена загальної - і це дало цінну можливість залучати в армію молодь з усіх верств населення. Але дворяни зберігали всі переваги просування по службі, і практично нова військова організація з її трирічним терміном загального обов'язкового проходження служби та з двадцятип'ятирічним терміном перебування в запасі стала засобом поставити все доросле чоловіче населення під команду дворян-офіцерів.

За час, минуле від кінця наполеонівських воєн до революції 1848 р., довгий ряд німецьких держав отримав так звані хартії, що встановлювали в тому чи іншому вигляді, в тій чи іншій мірі участь народних представників в управлінні. І тільки Пруссія залишалася винятком. У 1823 р. замість давно обіцяних конституції і парламенту вона отримала станові збори у кожній з восьми провінцій. Ці місцеві збори займалися питаннями місцевого управління в дуже скромних масштабах і мали право висловлюватися щодо бажаності тих чи інших урядових заходів для провінції.

Проте в середині XIX ст. було ясно, що по ряду причин, серед яких реформи Штейна, Шарнгорста і Гарденберга займали не останнє місце, Пруссія стала найсильнішою державою Німецького союзу, з найсильнішою військовою організацією та злагодженим централізованим бюрократичним апаратом. Це призвело до того, що провідні верстви німецької буржуазії, справедливо вважали возз'єднання Німеччини необхідною умовою її капіталістичного розвитку, але рішуче відкидала революцію, стали покладати надії на Прусію, як на єдине німецьке держава, здатне здійснити це возз'єднання.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Північно-Німецький союз
Сполучені штати Америки і Європейський союз: підводні камені євро-атлантичної солідарності
Митний союз (МС)
ЄВРОПЕЙСЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВТОВАРИСТВО - ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ: ЕВОЛЮЦІЯ, ІНСТИТУТИ, ПОЛІТИКА
Правовий статус Суду Європейського Союзу
Піднесення Пруссії
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси