Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Росії
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція ІІ. МОСКОВСЬКА ДЕРЖАВА

Лекція 5. Становлення Московської держави XIV - початку XVI століття

Піднесення Москви

Москва виникла в центрі старого району польового землеробства, що давало можливість прогодуватися і, отже, зумовило порівняно велику щільність заселення навколо неї. В результаті Московське князівство володіло відчутними людськими і економічними ресурсами. Москва виявилася важливим вузловим пунктом торгових шляхів: через Москву-ріку і Окр вона мала вихід до Волги, Дону і далі в Азовське і Чорне моря. Через притоки Волги і систему волоків князівство було пов'язано з Новгородом і Балтикою. Вигідне географічне положення Московського князівства визначалося ще й тим, що воно виявилося в центрі Руських земель і було захищене від зовнішньої небезпеки лісовими масивами, а зі сходу і півдня - Суздальско-Нижегородським і Рязанським князівствами, з північного заходу-Тверським князівством і Великим Новгородом. Однак усіма цими перевагами володіла і Твер. У зв'язку з цим результат боротьби між Москвою і Твер'ю в кінцевому рахунку залежав від конкретних політичних колізій, співвідношення сил, політики і дипломатії їх князів.

Першим московським князем за заповітом померлого в 1263 р. великого князя володимирського Олександра Ярославича Невського став молодший з його чотирьох синів Данило Олександрович (1263-1303). Оскільки на той момент Данилу ледь виповнилося два роки, реальним правителем Московського князівства став його дядько тверський князь Ярослав. Вперше ім'я Данила як самостійного московського князя з'являється в джерелах у 1282 р. Ймовірно, в 1301 р. Данило Олександрович відвоював у рязанського князя Коломну, а в 1302 р. отримав за заповітом доля переяславського князя, не мав спадкоємців. У 1303 р., вже за сина Данила Юрія Даниловичі (1303-1324), до Москви був приєднаний Можайськ, який входив в Смоленське князівство. В результаті вся територія вздовж берегів Москви-ріки виявилося під контролем Московського князівства, і його площа збільшилася майже вдвічі. Юрій Данилович повів боротьбу за ярлик на велике Володимирське князювання з Михайлом Ярославичем Тверським, який володів цим титулом з 1304 р. В 1318 р. Юрій Московський добився засудження і вбивства Михайла Тверського в Орді і отримав ярлик. Однак у 1322 р. ярлик знову був переданий Твері, отримав його син Михайла Дмитро Грізні Очі. В 1324 р., коли московський і тверській князі перебували в Орді, Дмитро вбив винуватця загибелі свого батька Юрія, але потім і сам був страчений (1325). Ярлик ж знову отримала Твер, великим князем став брат страченого Дмитра Олександр. На московський престол зійшов молодший брат Юрія Іван I Данилович Калита (1325-1340), прозваний так за свою скупість і ощадливість ("калигой" називався гаманець, привязывавшийся до поясу). З 1326 р. Івану Калиті вдалося умовити митрополита всія Русі Петра переїхати з Володимира до Москви. З цього моменту Москва придбала значення релігійного центру всієї Русі, що посилило, зокрема, її позиції в боротьбі з Твер'ю.

Разом з новим великим князем Олександром Михайловичем Тверським ординський правитель хан Узбек послав на Русь як баскака свого родича Чолхана (Щелкана), який повинен був зібрати данину. Однак безчинства ординського загону в Твері викликали раптове повстання городян, що великий князь Олександр змушений був підтримати. Городяни перебили ординців, загинув і Чолхан. Хан Узбек зробив каральну експедицію проти Тверського князівства, до якої приєднався Іван Калита. Твер піддалася жорстокому розгрому і на час вибула із політичної боротьби. В нагороду за участь у придушенні повстання Іван Калита в 1328 р. отримав ярлик на велике князювання, який з цього часу майже постійно залишався в руках московських князів. Незважаючи на свою поразку, тверське повстання змусило Орду остаточно відмовитися від системи баскачества і передати збір данини руським князям. Головним її складальником став Іван Данилович. Це дало можливість князю значно збагатитися, так як частина ординського "виходу" йому вдавалося приховувати. При Івані Калиті, фактичне засновника московської династії, Московське князівство перетворилося в найсильніше на Русі. Він зміцнив свій вплив у Новгороді, придбав в Орді ярлики на удільні князівства з центрами в Угличі, Галичі та Белоозері. В порушення існуючого права Іван Калита купував у інших князівствах села, які ставали опорними пунктами Москви. Зміцнюючи Московське князівство, він залишався вірним васалом Орди.

Політику Івана Калити продовжили його сини Симеон Гордий (1340-1353) та Іван Червоний (1353-1359), які вже не мали суперників в Орді при отриманні ярликів на велике князювання Володимирське. При них до складу Московського князівства увійшли дмитрівські, костромські, стародубські землі, район нинішньої Калуги. Московські князі-спадкоємці Калити контролювали територію, у багато разів перевищує їх власну "отчину".

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Державно-політичний розвиток Московської держави
Культура Московської держави в XVI-XVII ст.
Становлення російського самодержавства і станового управління суспільством. система центральних і місцевих органів влади в московській державі в ХV-ХVІ ст.
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Історія російської держави в світлі становлення правової державності
Піднесення Московського князівства
Піднесення Московського князівства
Піднесення виконавчої влади
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси