Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Білорусі
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Питання 67. Суспільно-політичне та культурне життя УРСР в 1945-1953 рр.

Суспільно-політичне життя УРСР в післявоєнний період визначалася збереженням у суспільстві керівної ролі Комуністичної партії. У 1952 р. на XIX з'їзді ВКП(б) партія отримала нову назву - Комуністична партія Радянського Союзу (КПРС). Комуністична партія Білорусі (КПБ) була складовою частиною КПРС і підпорядковувалася її керівного органу - Центрального Комітету (ЦК). Ради, профспілки, комсомол, інші громадські організації перебували під контролем партійного апарату. 1938 - початку 1947 р. першим секретарем ЦК КП(б)б був П. Пономаренко. У 1947 р. на цю посаду призначено П. Гусаров, який керував проведенням масової колективізації в західних областях Білорусі. У 1950 р. першим секретарем ЦК КП(б)б став П. Патоличев.

У 1946 р. були проведені перші повоєнні вибори до верховної Ради РСР, у 1947 р. - Верховна Рада УРСР, 1948 р. - у місцеві Ради депутатів трудящих. В 1945-1953 рр. зберігався культ особи Сталіна. Особливо урочисто святкувалося в 1949 р. його 70-річний ювілей.

У післявоєнний період проводилася репатріація - повернення на батьківщину колишніх військовополонених, громадян, вивезених на роботу, колишніх в'язнів концтаборів, біженців і переселенців.

В кінці 1940-х - початку 1950-х рр. знову почалися політичні репресії, які в першу чергу торкнулися діячів білоруської культури та науки, деякі з них були репресовані повторно. Особливо напружена ситуація склалася у Західній Білорусі, де в умовах проведення колективізації продовжували диверсійно-терористичну діяльність загони Армії Крайової, бандитські угрупування "лісових братів".

Основним досягненням культурному житті УРСР у перші повоєнні роки було майже повне відновлення до кінця 1950 р. довоєнної мережі загальноосвітніх шкіл. У 1949-1950 рр. вводилося обов'язкове загальне 7-річну освіту, перехід до якого завершився до середини 1950-х рр. У 1950-1951 рр. кількість шкіл перевищило довоєнний показник, але число учнів було меншим, що пов'язано з людськими втратами під час війни. В початкові школи приймали так званих " переростків - дітей 15-річного віку, які в роки війни не навчалися в школі. У 1950-1951 рр. в УРСР діяло 29 вищих навчальних закладів. В зв'язку з потребами народного господарства і культури відкривалися нові вузи: Білоруський театральний інститут (1945). Мінський інститут іноземних мов (1948), Гродненський сільськогосподарський інститут (1951), Білоруський інститут інженерів залізничного транспорту в Гомелі (1953) та ін.

У 1944 р. відновила діяльність Академія наук УРСР. У післявоєнний період змінилося основний напрямок наукових досліджень: пріоритетними стали фізико-математичні та природничі науки. Великий внесок у розвиток біології вніс академік А. Жебрак, репресований у 1947 р. В. Купревич, який обіймав посаду президента АН УРСР з 1952 по 1969 рр., сприяв розвитку в Білорусі нових наукових напрямків.

У художній культурі в післявоєнний період посилився ідеологічний контроль. У 1946-1948 рр. ЦК ВКП(б) ухвалив ряд постанов, які повинні були відновити ідеологічну однорідність духовного життя і зміцнити керівну роль партії у всіх сферах культури. У повоєнні роки продовжив свою діяльність Союз радянських письменників УРСР. У творах літератури і мистецтва переважала військова тематика: романи К. Чорного "Чумацький шлях", М. Лынькова "Незабутні дні". В. Шамякіна "Глибоке". В. Мележа "Мінське напрямок" та ін.

Ряд творів білоруських письменників отримав вищу нагороду творчої інтелігенції СРСР післявоєнного періоду - Сталінську премію: поеми "Хата рибака" Я. Коласа, "Хліб" П. Бровки, "Нове русло" А. Кулешова.

В цей же час відновилися політичні репресії, жертвами яких стали представники художньої інтелігенції УРСР С. Граховский, повторно був репресований Ст. Дубівка.

Після звільнення Білорусі від фашистських окупантів з евакуації повернулися театральні колективи. У сезоні 1944-1945 рр. діяло 12 театрів. У театральний репертуар включалися п'єси, присвячені війні ("Заручники" А. Кучера. "Брестська фортеця" К. Губаревича, "Костянтин Заслонів" А. Мовзона), а також твори білоруською і світової театральної класики. Ставилися п'єси комедійного змісту: "Вибачте, будь ласка" А. Макаенка, "Співають жайворонки" К. Кропиви. На сцені Державного театру опери і балету УРСР йшли опери білоруських композиторів "Дівчина з Полісся" Е. Тикоцкого, "Надія Дурова" А. Богатирьова, "Кастусь Калиновський" Д. Лукаса.

В образотворчому мистецтві переважала військова тематика, яка втілювалася в формі тематичної картини: "Полонених ведуть" А. Шибнева, "Оборона Брестської фортеці" Е. Зайцева. "Мінськ. 3 липня" Ст. Волкова та ін

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Суспільно-політичне та культурне життя в УРСР у 1930-ті рр.
Суспільно-політичне та культурне життя Білорусі в 1953-1964 рр.
Суспільно-політичне та культурне життя УРСР у другій половині 1960-х - першій половині 1980-х рр.
Відбудова народного господарства УРСР (1945-1953 рр.)
Народне господарство УРСР в 1953-1964 рр.
Державно-політична система в СРСР у 1945-1955 рр.
Суспільно-політична думка
Суспільно-політична думка
Суспільно-політичне життя Білорусі у другій половині 1980-х - початку 1990-х рр.
Політична боротьба і державний лад після 1945 р.
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси