Меню
Головна
 
Головна arrow Право arrow Екологічне право
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Шляхи вирішення екологічних проблем в Російській Федерації

Згідно Концепції національної безпеки Російської Федерації, затвердженої Указом Президента РФ від 10.01.2000 № 24, національні інтереси Росії в екологічній сфері полягають у збереженні і оздоровлення навколишнього середовища. При цьому в названому документі наголошується, що "загроза погіршення екологічної ситуації в країні та виснаження її природних ресурсів перебуває в прямій залежності від стану економіки і готовності суспільства усвідомити глобальність і важливість даних проблем. Для Росії ця загроза особливо велика через переважного розвитку паливно-енергетичних галузей промисловості, нерозвиненість законодавчої основи природоохоронної діяльності, відсутності або обмеженого використання природозберігаючих технологій, низької екологічної культури. Має місце тенденція до використання території Росії в якості місця переробки та захоронення небезпечних для навколишнього середовища матеріалів і речовин.

В цих умовах послаблення державного нагляду, недостатня ефективність правових та економічних механізмів попередження і ліквідації надзвичайних ситуацій збільшує ризик катастроф техногенного характеру в усіх сферах господарської діяльності".

Таким чином, у процитованому документі визначаються основні фактори, що загрожують екологічної безпеки, під якою розуміється стан захищеності населення країни та окремих регіонів, а також природних об'єктів від негативного впливу природного і техногенного характеру. При цьому в названому Указі визначаються пріоритетні напрями діяльності держави в екологічній сфері, до числа яких відносяться:

раціональне використання природних ресурсів, виховання екологічної культури населення;

запобігання забруднення природного середовища за рахунок підвищення безпеки технологій, пов'язаних з похованням та утилізацією токсичних промислових і побутових відходів;

запобігання радіоактивного забруднення навколишнього середовища, мінімізація наслідків, що відбулися раніше, радіаційних аварій і катастроф;

екологічно безпечне зберігання та утилізація виведеного з бойового складу озброєння, насамперед атомних підводних човнів, кораблів і суден з ядерними енергетичними установками, ядерних боєприпасів, рідкого ракетного палива, палива атомних електростанцій;

безпечне для навколишнього середовища і здоров'я населення зберігання і знищення запасів хімічної зброї;

створення та впровадження безпечних виробництв, пошук способів практичного використання екологічно чистих джерел енергії, прийняття невідкладних природоохоронних заходів в екологічно небезпечних регіонах РФ.

У числі інших концептуальних документів, які встановлюють пріоритети держави у сфері екології, слід назвати укази Президента РФ від 04.02.1994 № 236 "Про державну стратегії Російської Федерації з охорони навколишнього середовища і забезпечення сталого розвитку" та від 01.04.1996 № 440 "Про Концепції переходу Російської Федерації до стійкого розвитку".

Разом з тим найбільш наочно ілюструвати офіційну позицію вищих органів державної влади щодо значущим екологічних питань, визначати подальші шляхи вирішення екологічних проблем покликана екологічна доктрина. Розпорядженням Уряду РФ від 31.08.2002 № 1225-р була схвалена Екологічна доктрина Російської Федерації. Цей документ визначає цілі, завдання, принципи та основні напрями державної політики в галузі екології, пріоритетні напрямки діяльності по забезпеченню екологічної безпеки, називає шляхи та засоби реалізації державної політики в галузі екології, до яких відносить:

розвиток системи державного управління охороною довкілля та природокористуванням;

нормативне правове забезпечення та правозастосування;

економічні та фінансові механізми;

екологічний моніторинг та інформаційне забезпечення;

наукове забезпечення;

екологічна освіта і просвіта; розвиток громадянського суспільства як умова реалізації державної політики в галузі екології; регіональну політику в галузі екології; міжнародне співробітництво.

На закінчення слід зазначити, що саме по собі опублікування екологічної доктрини держави є хоч і запізнілим як мінімум на десять років, але тим не менш важливим кроком. Однак необхідно підняти правовий статус такого документа, на чому було наголошено в зверненні Державної Ради до глави держави в червні 2003 р. з нагоди святкування Всесвітнього дня охорони навколишнього середовища.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Шляхи вирішення екологічних проблем на міжнародному рівні
Екологічні проблеми та сучасний екологічний стан російської федерації
Конституція Російської Федерації як головне джерело екологічного права
Умови здійснення екологічного страхування у Російській Федерації
Організаційне забезпечення діяльності арбітражних судів у Російської Федерації
Арбітражні суди, їх місце і роль у судовій системі Російської Федерації
Актуальні проблеми адміністративного судочинства в Російській Федерації
Проблеми завершення податкової реформи в Російській Федерації
Умови вирішення екологічних проблем і переходу до сталого розвитку
Проблеми реалізації змагальності в кримінальному процесі Російської Федерації
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси