Меню
Головна
 
Головна arrow Політологія arrow Геополітика сучасного миру
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Категорії геополітики як дзеркало епохи

Категоріальний апарат сучасної геополітики досить багатий і різноманітний. Вона використовує як категорії, що прийшли з військових павук, наприклад "межа", "буферна зона", "баланс потужності", "блок", так і філософські поняття: "національна ідея", "цивілізація", "національна ідентичність", "символічний капітал", "соціокультурні чинники". Крім того, в ході розвитку геополітики як науки з'являються і специфічні геополітичні категорії. Тут в першу чергу слід назвати термін "геостратегія", під яким розуміють військові аспекти геополітичного аналізу. Геостратегічні дослідження включають аналіз сили і значення держав на міжнародній арені, можливості та перспективи їх територіальної політики.

Геостратегія може бути сухопутної, морської, повітряної і космічної. Якщо на початку XX століття провідними були морський і сухопутний аспекти геостратегічного аналізу, то в XXI ст. основна увага приділяється повітряної і космічної геостратегії. Наприклад, плани розміщення лазерної зброї з ядерними боєголовками в космосі (про що сьогодні заявляють США) здатні принципово по-новому вплинути на розвиток геополітичної ситуації. Технічні можливості такої зброї великі: воно спрацьовує протягом декількох секунд, що забезпечує його вирішальну перевагу над всіма іншими видами озброєнь.

Геостратегія сьогодні поширює свій вплив на малонаселені і важкодоступні райони земної кулі. І навіть Арктика стає об'єктом підвищеної уваги: тут виявлені багаті поклади нафти, газу та інших стратегічно важливих видів сировини, а з точки зору географічного положення - це найбільш зручний і короткий коридор для нанесення стратегічного удару по Євразії. "Цей регіон виключно рідко заселений, але він має все зростаюче значення як для оборони, так і щодо використання природних ресурсів".

Серед інших важливих геополітичних категорій слід назвати вісь світової політики, або Хартленд (англ. Heartland - "серце світу", "серединна земля"), - термін, введений англійським геополітиком Хелфорд Маккиндером (1861 - 1947) і отримав широке поширення в сучасних геополітичних дослідженнях. Він означає євразійський простір, Євразію як гігантську природну фортецю, непроникну для морських імперій, багату природними ресурсами і завдяки цьому виступає справжньою віссю, навколо якої обертається вся система геополітичних інтересів. Іншою категорією, розробленої Маккиндером, стало поняття Римленда (англ. Периферія - "дугова земля", від rim - дуга), або, інакше, берегової зони, що позначає берегові території Євразії, що тяжіють до морського типу існування.

Ключове значення для геополітики має також загальна дихотомія "Море - Суша" (детально розроблена німецьким геополітиком К. Шміттом), позначає два принципово різних типи освоєння території, один з яких пов'язаний з "домом", а інший з "кораблем". Звідси поділ країн на геополітичній карті світу на морські і континентальні, талласократию (влада допомогою моря) і теллурократию (влада допомогою землі), атлантизм і євразійство.

З розвитком глобальних процесів у другій половині XX ст. набув поширення термін "мондиалізм" (від франц. - світ) - особлива ідеологія, що передбачає злиття всіх держав і народів у єдине планетарне утворення з встановленням світового уряду, знищенням національних, культурних та геополітичних кордонів.

Серед категорій, введених в останні десятиліття, перш за все слід назвати:

- однополярний світ - геополітична модель, що склалася після поразки СРСР у "холодній війні", згідно з якою єдиним домінуючим геополітичним центром є США;

- дисконтинуальный пояс - досить поширене поняття (вперше його використав американський політолог Стівен Коен), що означає розірвані берегові зони з неопредатенной, змінної орієнтацією, здатні обернутися як у бік атлантизму та євразійства;

- -"країна-ворота" (також вперше використана С. Козном) - невелика держава з вигідним географічним положенням на перетині геополітичних інтересів великих блоків, здатне відігравати роль посередника при досягненні балансу сил в регіоні.

Інформаційна революція принесла з собою цілий ряд нових категорій геополітичного аналізу. Центральними серед них є поняття інформаційної війни та інформаційної зброї, які дозволили по-новому сформулювати багато традиційні геополітичні проблеми контролю над простором.

Інформаційна війна - це планомірне інформаційний вплив на всю инфокоммуникационную систему противника і нейтральних держав із метою формування сприятливого глобального інформаційного середовища для проведення будь-яких політичних і геополітичних операцій, що забезпечують максимальний контроль над простором.

Інформаційна зброя - це використання інформаційних технологій та інформації для руйнівного впливу на інформаційні системи і менталітет противника.

Серед новітніх геополітичних технологій особливе значення мають такі категорії, як конфлікти низької інтенсивності і "кольорові революції", які дозволяють у новій операціонально формі представити силові протидії в геополітичній боротьбі.

Конфлікт низької інтенсивності в геополітику можна визначити як військове зіткнення нижче порога стратегічної війни, без підключення основних військових сил протиборчих сторін. Такі конфлікти не мають чіткої локалізації в просторі і в часі, ведуться на території обох сторін з застосуванням терористичних актів та локальних військових операцій.

"Кольорову революцію" можна визначити як геополітичний сценарій переділу простору за допомогою з'єднання виборчих технологій з технологіями шоу-бізнесу, в результаті чого на контрольованій території приходить до влади повністю керований політичний лідер.

Треба зауважити, що так звані "кольорові революції", сценарій яких був успішно апробований в Чехословаччині, Сербії інших країнах Східної Європи, привели до тривалої дестабілізації геополітичної обстановки в цих країнах в кінці минулого століття. Дещо пізніше "кольорові революції" сталися в країнах СНД: "Революція троянд" у Грузії (2003), "Помаранчева революція" на Україні (2004), "Тюльпанова революція" в Киргизії (2006) та ін. В 2009 р. була зроблена спроба "кольорової революції" в Молдові.

Як видно, геополітика продовжує безперервно розвиватися, відображаючи у своєму категоріальному апараті нові реалії сучасної розстановки сил на міжнародній арені.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Предметне поле і основні категорії геополітики
Геополітика як боротьба панидей в інформаційному просторі
Континентально європейська школа геополітики
Епоха палеометалла
Сонористика. Нарцис в дзеркалі звуків (гра тембрів, виражає "Я" автора)
Епоха Відродження
Розвиток культурологічної думки від епохи просвітництва до початку XX ст.
Культурологічна концепція романтизму як реакція на епоху просвітництва
Другий період раннього залізного віку. Початок великого переселення народів. Гунно-сарматська доба
Музика епохи Бароко
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси