Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Елліністичне мистецтво

Ще у другій половині IV ст. до н. е. на арену історії виступила нова політична сила - Македонія, якої не могли протистояти грецькі міста-держави. Завоюваннями Філіпа II Македонського (ок. 382-336 до н. е..), а потім його сина Олександра III Великого (356-323 до н. е..) скінчилася політична незалежність Еллади. Строката держава Олександра Македонського простягалася від Північної Італії до Індії, від Нілу до Середньої Азії. Але після смерті владики вона дуже швидко розпалася, і на її руїнах були створені нові монархії, що ведуть між собою безперервні війни. Греко-македонське держава, держава Селевкідів з Сирією на чолі, Єгипту Птолемеїв, пізніше інших завойованих Римом, були серед них найсильнішими.

Епохою еллінізму умовно можна назвати час після смерті Олександра Македонського, обмежене 323 р. до н. е. і 31 р. до н. е. (дата знаменитого бою при мисі Акцій, де римський флот Октавіана розбив єгипетські суду Антонія і Клеопатри). Але загальноприйнято вважати час еллінізму з кінця IV по I ст. до н. е. Саме в епоху еллінізму злилися і взаємно збагатилися культури Стародавньої Греції та східних країн. Саме в цю пору активно систематизувалися знання, досвід, накопичений навіть не століттями, а тисячоліттями. Одна тільки Александрійська бібліотека налічувала 700 тисяч рукописів - сувоїв пергаменту й папірусу. Розвивалися науки: математика, медицина, натурфілософія. В елліністичну епоху жили великий математик Архімед (близько 287-212 до н. е..), геометр Евклід (помер між 275 і 270 до н. е..), астроном Гиппарх (180/190 - 125 до н. е..), географ Ератосфен (близько 276-194 до н. е..) та ін У літературі отримали розвиток різні жанри: комедія вдач (Менандр), епіграма, буколика, елегія.

Постійні завоювання давали величезну кількість рабів з полонених, їх руками розбивалися парки, зводилися палаци, храми, житлові будинки, видовищні споруди у великих містах на зразок Антіохії, Олександрії, Пергама. Це був час створення гігантських творів інженерного мистецтва: Фароський маяк висотою в сто з гаком метрів, поставлений на острові Фарос біля входу в гавань Олександрії і простояв 1500 років, і Колос Родоський - бронзове зображення бога сонця Геліоса 32 м заввишки, сповнене учнем Лисиппа скульптором Харесом, не випадково увійшли в число семи чудес світу.

Успішно вирішувалися містобудівельні завдання. Міста будувалися але "гипподамовой системі", відомої ще в Греції V ст. до н. е. Утицы прокладали під прямим кутом один до одного, місто ділився на квадрати - житлові квартали, виділялася головна площа - адміністративний і торговий центр. Культова елліністична архітектура тяжіла до гігантським розмірам, які призвели до виникнення диптера - такого ж прямокутного в плані храму, що й периптер, але обнесеного (в силу тяжкості величезного антаблемента) не одним, а двома рядами колон. Найбільший з них - Олімпейон (41 х 108 м) - було розпочато ще в VI ст. до н. е., активно будувався 174-173 рр. і був закінчений вже у II ст. н. е. Олімпейон являє собою диптер коринфського ордера з відношенням колон по фасаду 8:20. У храмі Аполлона в Дидимах близько Мілета співвідношення колон (кожна з яких більше 20 м висоти) 10:21.

Еллінізм знав і храм-ротонду, тобто круглий у плані храм, наприклад Арсинойон на Самофракії з діаметром ротонди 19 м.

Ніка Самофракийская. Початок II ст. до н. е. Париж, Лувр

Складне розвиток гігантської разноликой держави в епоху еллінізму породило створення багатьох художніх шкіл у скульптурі. Вони виникли на острові Родосі, в Олександрії, Пергамі, на території власне Греції. Так, на острові Самофраке була споруджена "Ника Самофракийская" (ок. 190 до н. е..). Статуя богині Перемоги з пароського мармуру поставлена в честь перемоги родоського флоту над флотом сирійського царя. Споруджена на п'єдесталі, що нагадує ніс корабля, постать Ніке органічно вписувалась у ландшафт зі скелею, обрывающейся в море. Розвівається хітон, відведені назад могутні крила, могутнє тіло, спрямоване вперед, надають їй щось титанічні, нестримно стрімкий, пристрасне, створюють переможний, радісний, урочистий образ.

Агесандр. Афродіта Мілоська. Париж, Лувр

Нерідко скульптори зверталися і до класичних зразків. Прикладом цього може служити статуя Афродіти з острова Мелос (скульптор Агессандр; 120 до н. е..), більш відома в римському назві як "Венера Мілоська". У численних зображеннях Афродіти, створених в елліністичну епоху, завжди підкреслювалося тільки чуттєве начало. Образ же Афродіти з острова Мелос сповнений високої моральної сили, що говорить про глибокому розумінні майстром ідеалів високої класики.

Великий крок вперед робить елліністичний скульптурний портрет, в якому цілком виразно прагнення не стільки до передачі характерних особливостей зовнішнього вигляду моделі, скільки до втілення духовного світу (наприклад, портрети Аристотеля і Менандр).

Повноправним у скульптурі став побутовий напрям, іноді натуралістичного спрямування, характерного, наприклад, для олександрійської школи ("Старий, що виймає скалку з ноги"), іноді більш ліричний, поетичний, як, наприклад, теракотові статуетки з Танагры. На зміну ідеалам високої громадянськості еллінізм приніс інші рішення: чудові спостережливості зображення дитячого тіла ("Хлопчик з гусаком", скульптор Боэф), складні образи декоративної скульптури, пов'язаної з розквітом паркового мистецтва і будівництвом заміських вілл (зображення Нілу з шістнадцятьма дитячими фігурками - алегоріями 16 ліктів, на які річка піднімається під час розливу; невідомий майстер).

У пам'ять перемоги пергамського царя над галлами в Пергамі було споруджено "Вівтар Зевса" (так званий "Пергамський вівтар"), який став одним з головних пам'яток Пергамського акрополя (ок. 180 до н. е., творці Дионисад, Орест, Менекрат та ін). На окаймляющем цоколь вівтаря рельєфному фризі завдовжки близько 130 м і висотою 2,3 м перемога символічно виражена в образах борються між собою богів і гігантів (Гигантомахия). Гіганти гинуть, відчай, страждання читається в їхніх постатях, але вони сповнені благородства і величі духу. Перебільшеність емоцій, підкреслена динаміка, грандіозність образів посилюються завдяки складній світлотіньовий моделюванні.

Битва богів і гігантів. Фрагмент фриза Вівтаря Зевса в Пергамі. Берлін, Пергамон-музей

Пергамська школа залишила приклади не менш виразною і повної драматизму круглої скульптури. "Галл, який убиває себе і свою дружину", "Вмираючий галл" - в цих пам'ятках примітно те, що, передаючи настрій трагічної приреченості, елліністичний майстер не утрирує, не окарикатуривает зображення ворога, створюючи його мужнім і прекрасним в останній боротьбі і перед лидом смерті. Етнічні риси демонструються завжди дуже ненав'язливо.

Вмираючий галл. Рим, Капітолійський музей

Величезною славою користувалася знайдене в XVI ст. твір періоду пізнього еллінізму - скульптурна група, що зображає "Лаокоона з синами". Троянський жрець Лаокоон покараний покровителькою греків Афіною за те, що застерігав безтурботних троянців від введення у місто залишеного греками дерев'яного коня. Скульптурну групу виконали родоські майстра Агесандр, Афинодор і Полідор в 40-25 рр. до н. е. В моделюванні тел Лаокоона та його синів багато дробности, сухості, в їх позах - зайвої театральності, що взагалі, мабуть, було характерно для родосской школи періоду пізнього еллінізму. Ті ж риси дробности і одночасно гігантоманії ми бачимо у більш ранній роботі "Фарнезский бик".

Агесандр, Афинодор, Полідор. Лаокоон та його сини. Римська копія. Рим, Музей Ватикану

Взяттям Коринфа в 146 р. до н. е. було покладено початок завоювання Греції Римом. Протягом II-I ст. до н. е. римські легіонери поступово відвоювали все Східне Середземномор'я, і з цього часу починається нова сторінка в історії античного мистецтва, пов'язана вже з Римом.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Ст. Елліністична філософія
Прикладне мистецтво
Мистецтво Стародавньої Греції
Мистецтво Римської імперії
МИСТЕЦТВО АНТИЧНОСТІ
Саморазрушающееся мистецтво. Безлика особистість у світі "ніщо"
Теорія та історія видовищних мистецтв
Морфологія і семіотика мистецтва
Історія російського образотворчого мистецтва
Мистецтво етрусків і стародавнього Риму
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси