Меню
Головна
 
Головна arrow Медицина arrow Фізична культура
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Соціальна роль, функції фізичної культури і спорту

Фізична культура - вид культури суспільства і людини. Це діяльність та її результати з формування фізичної готовності до життя; з одного боку, специфічний процес, з іншого - результат людської діяльності, а також засіб і спосіб фізичного вдосконалення людей. По відношенню до культури людина виступає в трьох іпостасях: він її освоює (споживає), є носієм культури і створює нові культурні цінності. Освоєння, "споживання" фізичної культури проявляється в результатах цієї діяльності - у оволодінні знаннями, розвитку фізичних якостей і рухових здібностей, "власником" яких він і є.

Фізична культура, вирішуючи проблему відтворення фізичних здібностей людини, є важливою частиною культури суспільства в цілому. З одного боку, від духовної культури суспільства вона отримує і переробляє ідейно-теоретичну і науково-філософську інформацію. З іншого - вона сама збагачує культуру, науку, мистецтво, літературу спеціальними цінностями у вигляді теорії, наукових знань, методик фізичного розвитку і спортивного тренування.

Діяльність у галузі фізичної культури має і матеріальні, дак і духовні цінності.

Матеріальними цінностями фізичної культури є результати її впливу на біологічну сторону людини - фізичні якості, рухові можливості. До матеріальних цінностей фізичної культури відносяться також спортивні споруди, спортивні бази навчальних закладів, спортивно-медичні установи, навчальні заклади, що готують кадри фізичної культури і спорту, науково-дослідні інститути.

До духовних цінностей фізичної культури відносяться твори мистецтва, присвячені фізичній культурі і спорту, - живопис, скульптура, музика, кіно; система управління фізкультурної діяльністю в державі; наука про фізичне виховання. В цілому духовні цінності втілюються в результатах наукової, теоретичної, методичної діяльності.

Тому фізична культура - це складне соціальне явище, яке не обмежується вирішенням лише завдань фізичного розвитку, а виконує і інші соціальні функції в області політики, моралі, етики та естетики.

Фізична культура стимулює розвиток духовної і матеріальної діяльності, оскільки створює суспільні потреби і спонукає до пошуків, відкриттів в галузі науки, новим методикам, новим технічним засобам. Вона збільшує потреби суспільства в будівництві матеріально-технічних споруд, спонукає до створення приладів, конструювання та вдосконалення інвентарю та обладнання. Тим самим вона сприяє створенню нових матеріальних і духовних цінностей.

Фізична культура збагачує культуру суспільства унікальною інформацією про вплив на людину граничних фізичних і психічних навантажень (у спорті, космос), про особливості адаптації до них, про біологічних резервах організму. Ця інформація може використовуватися і використовується в суміжних науках - фізіології, біохімії і т. д.

Вона сприяє виникненню і розвитку нових напрямків в теорії і практиці будівництва (безопорні перекриття стадіонів), технологій (необхідність виготовлення снарядів, інвентарю, обладнання з штучних матеріалів, які відповідають вимогам світового спорту), створення штучних покриттів (лижних трас, трамплінів, льодових ковзанок).

У соціального життя, системі освіти, виховання, у сфері організації праці, повсякденного побуту, здорового відпочинку фізична культура проявляє свої виховні, освітні, оздоровчі, економічні та загальнокультурні функції, сприяє виникненню такого соціального течії, як фізкультурний рух, тобто спільна діяльність людей по використанню, поширенню та примноження цінностей фізичної культури.

Фізична культура покликана виконувати ряд специфічних функцій:

- освітню - отримання знань, необхідних для розуміння природних і соціальних процесів функціонування фізичної культури суспільства і особистості, здатність їх творчого використання для особистого та професійного розвитку;

- прикладну - підвищення специфічної фізичної підготовленості та працездатності для трудової діяльності та військової служби засобами профсссионально-прикладної фізичної культури;

- спортивний - досягнення максимальних результатів в обраному виді спорту;

- рекреативную - організація змістовного дозвілля;

- оздоровчо-реабілітаційної - попередження стомлення і відновлення тимчасово втрачених функціональних можливостей організму.

При ведені функції фізичної культури можуть задовольнити запити і потреби у фізкультурної діяльності будь-якої людини.

В сучасних системах фізичного виховання все більше місце займає спорт. Це пояснюється особливою дієвістю спорту як засобу та методу фізичного виховання, його популярністю, широким розвитком в останні десятиліття міжнародних спортивних зв'язків, неухильно зростаючої загальнокультурної і престижною значимістю спорту.

Незважаючи на те, що спорт без змагальної діяльності не існує, його функції не вичерпуються досягненнями чисто змагальних цілей. Спорт являє собою ефективний засіб для вдосконалення людини, перетворення його духовної і фізичної природи у відповідності з запитами суспільства, є дієвим фактором виховання і самовиховання.

Соціальна цінність спорту полягає і в тому, що він є засобом етичного, естетичного, морального виховання особистості.

Досягається в процесі занять спортом підвищений рівень функціональних можливостей організму і створюваний одночасно фонд корисних умінь і навичок можуть значною мірою визначити прискорене засвоєння спортсменом професійно-трудової, військової та іншої соціально потрібної діяльності.

Велике значення спорту як свого роду еталон оцінки людських можливостей. Спортивний еталон передбачає використання спортивної діяльності як моделі для вивчення максимальних можливостей людського організму при фізичних і психічних напругах в екстремальних умовах і володіє широкими можливостями для розвитку пізнавальних здібностей людини.

Спорт цікавий як емоційно насичене видовище. Видовищна сутність спорту незвичайна. Вона сприяє прищеплювання інтересу до занять фізичною культурою і спортом, впровадження їх у спосіб життя. Сучасні технічні засоби комунікацій сприяли тому, що аудиторія спортивних видовищ як ніколи раніше розширилася, а це збільшило неординарне вплив спорту на емоційний світ людства.

При характеристиці соціальної ролі спорту важливо мати на увазі його неабияке економічне значення. Матеріальні вкладення товариства у розвиток спорту багаторазово окупаються насамперед підвищенням загального рівня працездатності, зміцнення здоров'я, збільшення тривалості життя людини. Економічно значимі та фінансові доходи, одержувані від спортивних видовищ, експлуатації спортивних споруд, продаж спортивного інвентарю, обладнання, атрибутики, видавничої та наукової діяльності.

Спорт вважають одним із засобів соціалізації особистості. Безпосередньо в процесі спортивної діяльності виникають різноманітні специфічні відносини суперництва і співдружності окремих спортсменів, між командами, організаторами, спортивними суддями і т. д., які так чи інакше включені в систему соціальних відносин, що виходять за рамки спорту. Сукупність усіх цих відносин становить основу формуючого впливу спорту на особистість, становлення соціального досвіду.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Фізична культура і спорт у вільний час
Реабілітація інвалідів методами фізичної культури і спорту
СПОРТ. ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ВИБІР ВИДІВ СПОРТУ АБО СИСТЕМ ФІЗИЧНИХ ВПРАВ
Вибір видів спорту або систем фізичних вправ
Організація фізичної культури і спорту, правові засади управління і регулювання в цій області
Організаційно-правові основи фізичної культури і спорту
ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА В ЗАГАЛЬНОКУЛЬТУРНОЇ ТА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ СТУДЕНТІВ
Виховання фізичної культури учнів
Виробнича фізична культура, її мета та завдання
Методи самооцінки спеціальної фізичної і спортивної підготовленості з обраного виду спорту
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси