Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

ЛІТЕРАТУРНИЙ ПРОЦЕС КІНЦЯ ХІХ - ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

Лекція 1. РОСІЙСЬКА ЛІТЕРАТУРА КІНЦЯ XIX-ПОЧАТКУ XX СТОЛІТЬ

Останнє десятиліття ХІХ ст. відкриває в російській, так і в світовій культурі новий етап. Великі фундаментальні природничо-наукові відкриття, в тому числі теорія відносності Альберта Ейнштейна, різко похитнули колишні уявлення про будову світу, сформовані традиції європейського Просвітництва і засновані на судженнях про однозначних закономірності, на фундаментальному принципі передбачуваності природного явища. Повторюваність і передбачуваність процесів розглядалися як родові властивості причинності взагалі. На цій основі сформувалися позитивистские принципи мислення, що панували в світовій науці XIX ст. Ці принципи поширювалися і на соціальну сферу: життя людини розумілася як повністю детермінована зовнішніми обставинами, тієї чи іншої ланцюжком діючих причин. Хоча не все в житті людини вдавалося задовільно пояснити, що малося на увазі, що наука коли-небудь досягне універсального всевідання, зуміє зрозуміти і підпорядкувати людському розуму весь світ. Нові відкриття різко суперечили уявленням про структурної завершеності світу. Те, що раніше здавалося стабільним, обернулося нестійкістю і нескінченної рухливістю. З'ясувалося, що будь-яке пояснення не універсально і вимагає доповнень, - таке світоглядне наслідок принципу додатковості, народженого в руслі теоретичної фізики. Більш того, під сумнівом виявилася вважалася перш аксіомою ідея пізнаванності світу.

Ускладнення уявлень про фізичну картину світу супроводжувалося переоцінкою принципів розуміння історії. Перш непорушна модель історичного прогресу, заснована на уявленнях про лінійної залежності, причин і наслідків, змінювалася розумінням умовності та приблизності будь історіософської логіки. Криза історичних уявлень виразився насамперед у втраті універсальної точки відліку, того чи іншого світоглядного фундаменту. З'явилися різні теорії суспільного розвитку. Зокрема, широке поширення отримав марксизм, який робив ставку на розвиток промисловості та поява нового революційного класу - пролетаріату, вільного від власності, об'єднаного умовами спільної праці в колективі і готового активно боротися за соціальну справедливість. У політичній сфері це означало відмову від просвітництва ранніх і тероризму пізніх народовців і перехід до організованої боротьби мас - аж до насильницького повалення ладу і встановлення диктатури пролетаріату над усіма іншими класами.

На рубежі XIX-XX ст. думка про людину не тільки бунтующем, але і здатне переробляти епоху, створювати історію, крім філософії марксизму отримує розвиток у творчості М. Гіркого і його послідовників, наполегливо висували на перший план Людину з великої літери, господаря землі. Улюбленими героями Горького були новгородський напівлегендарний купець Васька Буслаев і біблійний персонаж Іов, що кинули виклик самому Богові. Горький вважав, що революційна діяльність по перебудові світу перетворює і збагачує внутрішній світ людини. Так, героїня його романа "Мати" (1907) Пелагея Ниловпа, ставши учасницею революційного руху, відчуває материнське почуття любові не тільки до свого сина, але і до всіх гнаних і безправним людям.

Більш анархічно звучало бунтівне початок в ранній поезії В. В. Маяковського, в віршах і поемах Ст. Хлєбнікова, А. Н. Кручених, Д. Д. Бурлюка, протиставляли (принаймні в маніфестах і деклараціях) ідеалів суспільства споживання натхненні матеріалістично-індустріальні утопії.

Інша велика група письменників, переконавшись після трагічних подій 1 березня 1881 р. (вбивство царя-визволителя) і особливо після поразки революції 1905 р. у безперспективності насильницьких способів впливу на суспільство, прийшла до ідеї духовного перетворення, нехай повільного, але послідовного вдосконалення внутрішнього світу людини. Дороговказною світоглядної зіркою для них стала пушкінська ідея внутрішньої гармонії людини. Близькими собі по духу вони вважали письменників послепушкинской пори - Н. В. Гоголя, М. Ю. Лермонтова, Ф. В. Тютчева, Ф. М. Достоєвського, ощущавших трагедію руйнування світової гармонії, але які сумують за нею і прозревавших її відновлення в майбутньому.

Саме ці письменники бачили в пушкінської епохи золотий вік вітчизняної культури та з урахуванням кардинальних змін соціокультурного контексту прагнули розвивати його традиції, усвідомлюючи тим не менш всю драматичну складність такого завдання. І хоча культура рубежу століть набагато більш суперечлива і внутрішньо конфліктний, ніж культура першої половини XIX ст., нова літературна епоха отримає пізніше (в мемуаристиці, літературній критиці і публіцистиці російської еміграції 1920-1930-х рр.) яскраве оціночне найменування - "Срібний вік". Ця історико-літературна метафора, що зв'язує літературу початку століття з літературою XIX ст., у другій половині XX ст. знайде термінологічний статус і буде поширена, по суті, на всю літературу рубежу століть: саме так в наш час прийнято називати епоху М. Гіркого і А. А. Блоку, І. в. Буніна і А. А. Ахматової. Хоча названі письменники дуже по-різному дивилися на світ і місце людини в ньому, є щось об'єднуюче їх усвідомлення кризи, перехідності епохи, яка повинна була привести російське суспільство до нових обріїв життя.

Плюралізм політичних і філософських поглядів, разделявшихся різними літераторами, привів до кардинальної зміни загальної картини художніх напрямів і течій. Колишня плавне стадиальность, коли, наприклад, класицизм в літературі поступався місце сентименталізму, а той, у свою чергу, змінювався романтизмом; коли на кожному етапі історії літератури панівне становище займало якийсь один напрямок, - така стадиальность пішла в минуле. Тепер одночасно існували різні естетичні системи.

Паралельно і, як правило, у боротьбі один з одним, розвивалися реалізм і модернізм, найбільші літературні напрямки, при цьому реалізм не був однорідним у стильовому відношенні освітою, а являв собою складний комплекс кількох "реализмов" (кожна різновид вимагає від історика літератури додаткового визначення). Модернізм, в свою чергу, відрізнявся крайньою внутрішньою нестабільністю: різні течії та угруповання безперервно трансформувалися, виникали і розпадалися, об'єднувалися і диференціювалися. Нова ситуація створила ґрунт для самих несподіваних комбінацій і взаємодій: з'являлися проміжні у стильовому відношенні твори, що виникали недовговічні об'єднання, які намагалися поєднати у своїй художній практиці принципи реалізму та модернізму. Ось чому по відношенню до мистецтва початку XX ст. класифікація явищ на основі "напрямів" та "течій" носить свідомо умовний, неабсолютності характер.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

ЛІТЕРАТУРА РЕВОЛЮЦІЇ 1920-Х-ПОЧАТКУ 1930-Х РОКІВ
Зарубіжна література XIX - початку XX ст.
ПЕРЕДУМОВИ І ПОЧАТОК ПЕРЕТВОРЕНЬ ПЕТРА ВЕЛИКОГО
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
Епоха "палацових переворотів": падіння державного початку і особливості політичних процесів у другій чверті XVIII ст.
Початок нового періоду російської історії
ЛІТЕРАТУРА РЕВОЛЮЦІЇ 1920-Х-ПОЧАТКУ 1930-Х РОКІВ
Зарубіжна література XIX - початку XX ст.
Початок змирщення російської культури
Московська держава в епоху Смути (початок XVII століття)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси