Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Теоретичні основи товарознавства і експертизи
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Лекція 4. Класифікація продовольчих або непродовольчих товарів по однорідним групам

Існують різні системи класифікації асортименту товарів.

В навчальних цілях застосовується торгово-товарознавчо система класифікації. Вона склалася в відповідності з прийнятим в XX ст. в СРСР прейскурантным розподілом товарів на групи, мала галузевий принцип. В її основу були покладені ознака сировинного та вихідного матеріалу, спільність вироблення та призначення виробу.

Товари поділяються за сферами застосування на два роди: товари промислового призначення (призначені для виробництва інших товарів і створюють його сировинне і технологічне забезпечення), споживчі товари (призначені для особистого користування індивідуальних споживачів).

Кожен рід поділяється на класи. Клас товарів - це сукупність товарів, які мають аналогічне функціональне призначення.

Так, рід товарів промислового призначення ділиться на два класи: основне обладнання, призначене для виробництва основних видів продукції, і допоміжне обладнання. Віднесення товарів промислового призначення до основного обладнання або допоміжного обладнання залежить o r типу виробництва і його характеру.

Споживчі товари поділяються на три класи: продовольчі (харчові продукти), непродовольчі, медичні товари.

Всередині класів товари поділяються на групи однорідних товарів. Однорідні товари - це товари, які не є ідентичними, але мають схожі характеристики і складаються зі схожих компонентів, що дозволяє їм виконувати однакові функції та бути комерційно взаємозамінними.

Продовольчі товари - товари, що представляють собою харчові продукти в натуральному або переробленому вигляді, призначені для вживання людиною в якості їжі, бутильована питна вода, алкогольна продукція (у тому числі пиво), безалкогольні напої, жувальна гумка, а також біологічно активні добавки.

Клас "Продовольчі товари" ділиться на наступні комплекси (підкласи) і групи.

1. Комплекс "Допоміжні товари"

Групи: харчові добавки, прянощі, приправи, натуральні покращувачі консистенції.

2. Комплекс "Товари рослинного походження"

Групи: зерномучные (зерно, борошно, крупа, хлібобулочні і макаронні вироби містять високу кількість крохмалю), плодоовочеві (свіжі плоди, овочі, гриби та продукти їхньої переробки відрізняються високою фізіологічною цінністю і низькою енергетичною здатністю), смакові (алкогольні, слабоалкогольні та безалкогольні напої, чай, кава, а також умовно тютюн та тютюнові вироби володіють вираженими смаком і ароматом, містять речовини, що впливають на центральну нервову систему), цукор і його замінники, крохмаль і крахмалопродукты, кондитерські товари (мають приємні смак і аромат), рослинні масла і маргаринова продукція (володіють високою енергетичною здатністю, є джерелом вітамінів A, D, Е).

3. Комплекс "Товари тваринного походження"

Групи: харчові жири тваринного походження, молочні (кисломолочні вироби - молоко, сметана, сир, вершки, масло, сири та ін - відрізняються високою біологічною цінністю і гарною засвоюваністю), м'ясні (м'ясо різних тварин і птахів і продукти їх переробки (ковбасні вироби, м'ясокопченості, м'ясні консерви, напівфабрикати і кулінарні вироби) є одним з основних джерел повноцінних білків, рибні (риба свіжа, солона, в'ялена, копчена, сушена, консерви, рибна ікра), а також нерыбное водне сировину (раки, краби, молюски, водорості та ін) є джерелом повноцінних білків, жирів, вітамінів і володіють високою харчовою і біологічною цінністю, яйця і яйцепродукти (яйця птиці та продукти їх переробки (меланж, яєчний порошок) добре засвоюються організмом людини і володіють високою біологічною цінністю).

1. Комплекс "Об'єднані товари"

Групи: продукти дитячого харчування, харчові концентрати.

За торгової класифікації дані товари поділяються на такі групи: хлібобулочні, плодоовочеві, кондитерські, винно-горілчані, молочно-масляні, м'ясні, рибні, яєчні, харчові жири, тютюнові вироби.

У торговій практиці продовольчі товари поділяються на гастрономічні та бакалійні. В групу гастрономічних товарів включаються готові до вживання продукти: ковбаси, м'ясна кулінарія, копченості, консерви, сири, молочні продукти, алкогольні напої та ін.

В групу бакалійних товарів входять крупа, борошно, макаронні вироби, сушені плоди, гриби, дріжджі, цукор, крохмаль, чай, кава, сіль, прянощі та ін

Непродовольчі товари - це продукти виробничого процесу, призначені для продажу його громадянам або суб'єктам господарської діяльності, але не з метою вживання його в їжу людиною та (або) представниками тваринного світу.

Клас "Непродовольчі товари" ділиться на наступні комплекси (підкласи) і групи.

1. Комплекс "Одяго-взуттєві товари і текстильні матеріали"

Групи: матеріали для одягу та штучні текстильні вироби (бавовняні тканини, лляні тканини, шовкові тканини, шерстяні тканини, неткані матеріали, штучні текстильні вироби, нитки і приналежності для рукоділля).

Групи: одяг, головні убори (верхній одяг, легке плаття, білизну, головні убори, панчішно-шкарпеткові вироби, пушно-хутряні вироби).

Група: взуттєві товари (взуття шкіряне, гумове, валяне, фетровий і т. д.).

Група: галантерейні товари.

2.Комплекс "Гігієнічні товари"

Група: парфумерні товари (парфуми, парфумерні та туалетні води, одеколони, запашні води, тверді і мазеподібної парфумерні вироби).

Група: косметичні товари (для догляду за шкірою, волоссям, порожниною рота, за нігтями; декоративна косметика).

Група: прилади та приладдя для санітарії та особистої гігієни (епілятори, ножиці, бритви і т. д.).

3. Комплекс "Товари для прикраси"

Група: ювелірні товари, художньо-декоративні товари.

4. Комплекс "Культурно-побутові товари"

Група: електронні товари (аудіовідеотехніка, офісна техніка, персональні комп'ютери, засоби зв'язку, техніка для фото - і відеозйомки).

Група: товари для активного відпочинку і спорту.

Група: товари для розумової творчості та інтелектуального розвитку.

5. Комплекс "Транспортні засоби особистого користування"

Група: велотранспорт.

Група: мототранспорт.

Група: автотранспорт.

Група: водний транспорт.

Група: паливно-мастильні матеріали і запасні частини до транспортних засобів.

6. Комплекс "Господарські товари"

Група: меблі і предмети прикраси інтер'єру.

Група: посуд і столові прилади.

Група: побутова техніка (для підтримки мікроклімату, приготування і зберігання злиденні, прибирання приміщень, оброблення білизни).

Група: товари побутової хімії.

Група: будівельні матеріали.

Група: господарські інструменти та інвентар.

Група: сільськогосподарські товари.

Група: паливно-мастильні матеріали господарського призначення.

У Загальноросійському класифікаторі продукції (ОКП) класи товарів поділяються на групи, групи - на види, види на різновиди, різновиди на марки, моделі, артикули.

Група товарів - це сукупність товарів певного класу, що володіють подібним складом споживчих властивостей і показників. Вид товарів - це сукупність товарів, певної групи, об'єднаних загальною назвою або призначенням. Різновид товарів - це сукупність товарів певного виду, виділених з ряду приватних ознак.

Найменування товару - це його власна назва з урахуванням індивідуальних особливостей, які обумовлені конструкцією (фасоном, формою), технологією, які відрізняють конкретний товар від товарів того ж виду.

Для деяких товарів (швейні вироби, взуття та ін) найменування, вказані в торговельній документації, не є останньою сходинкою класифікації. Товари можуть бути розділені за розмірами, кольором і т. д.

Маркетингова класифікація поділяє товари на групи (сегменти) за мірою потреби, активності та характером попиту, ціною та іншими ознаками.

Наприклад, по активності купівельного попиту товари поділяються:

- товари повсякденного попиту (хліб, молоко, цукор);

- товари попереднього вибору (одяг, меблі, телевізори, радіоелектронна апаратура);

- товари особливого попиту (модні товари, марочні вина);

- товари пасивного попиту (меблі, електронні товари, будинку).

Система класифікації товарів дозволяє кодувати товарні розділи, групи і підгрупи, види.

Кодування товарів - це утворення і присвоєння коду класифікаційної групи і (чи) об'єкта класифікації.

Код - знак або сукупність знаків, прийнятих для позначення класифікаційної групи і (чи) об'єкта класифікації.

Існують різні методи кодування товарів.

Послідовний метод кодування полягає в утворенні класифікаційної групи і (чи) об'єкта класифікації з використанням кодів послідовно розташованих підлеглих груп, які отримані при ієрархічному методі класифікації, і його присвоєння.

Наприклад, послідовним методом кодування за класифікаційної частини ОКП:

22 1000 - смоли полимеризационные

22 1100 - полімери етилену і його алкилпроизводных (поліолефіни)

22 1110 - поліетилен

22 1111 - високого тиску незабарвлений

22 1112 - низького тиску незабарвлений

22 1113 - середнього тиску

22 1114 - високого тиску пофарбований

22 1115 - низького тиску пофарбований

22 1119 - інший.

Паралельний метод кодування - утворення коду класифікаційної групи і (чи) об'єкта класифікації з використанням кодів незалежних груп, отриманих при фасетном методі класифікації, і його присвоєння.

Наприклад, поділ товарів на види асортиментної частини А - ОКП:

вид - 39211 - інструмент ріжучий: свердла зі швидкорізальної сталі, спіральні загального призначення, з циліндричним хвостиком, короткої серії, праві;

різновид - 3912111011 - інструмент ріжучий: свердла зі швидкорізальної сталі, спіральні загального призначення, з циліндричним хвостиком, короткої серії, праві, діаметром 1 - 1,5 мм, з порядковим номером 01 звичайного виконання.

Порядковий метод кодування - утворення коду з чисел натурального ряду і його присвоєння. Наприклад, студенти в групі кодуються за абеткою перших літер; інші ознаки (вік, стать, рівень підготовки і т. д.) випадкові.

Серійно-порядковий метод кодування - утворення коду з чисел натурального ряду, закріплення окремих серій чи діапазонів цих чисел за об'єктами класифікації з однаковими ознаками і його присвоєння.

Присвоєння порядкових номерів певної групи товарів відбувається наступним чином: консерви рибні отримують індекс " Р " (рибна промисловість), а потім певний порядковий номер, наприклад 85 - лосось далекосхідний натуральний - горбуша.

Сукупність методів і правил кодування класифікаційних угруповань і об'єктів класифікації заданої множини називається системою кодування. Системи кодування товарів дозволяють працювати з даними в електронному вигляді, прискорюють час пошуку і обробки даних за допомогою ЕОМ. Найбільше поширення в торгівлі отримали системи цифрового та штрихового кодування.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Функціональні показники непродовольчих товарів
Ремонт і технічне обслуговування непродовольчих товарів
Класифікація груп: формальні і неформальні групи людей. Управління взаємодією
Метод але вартістю угоди з однорідними товарами (метод 3)
Класифікація товарів
Класифікація груп
Конкурентоспроможність товарів і послуг як фактор національної безпеки
Правила проведення сертифікації харчових продуктів і продовольчої сировини
Нормативні групи
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси