Меню
Головна
 
Головна arrow Культурологія arrow Історія мистецтва Західної Європи від Античності до наших днів
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Фламандське мистецтво XVII століття

У XVII ст. нідерландське мистецтво розділилося на дві школи - фламандський і голландський - у зв'язку з поділом самих Нідерландів в результаті революції на дві частини: на Голландію, як стали називати сім північних провінцій, що звільнилися від влади Іспанії, і південну частину, що залишилася під пануванням Іспанії, - Фландрію (сучасна Бельгія). Історичне, так само як і культурне, розвиток їх пішло різними шляхами. У Фландрії феодальне дворянство і вища бюргерство, а також католицька церква відігравали головну роль у житті країни і були основними замовниками мистецтва. Тому картини для замків, міських будинків антверпенського патриціату і величні вівтарні образи для багатих католицьких церков - ось головні види робіт фламандських живописців цього часу. Сюжети зі Священного Писання, античні міфологічні сцени, портрети іменитих замовників, сцени полювань, величезні натюрморти - основні жанри мистецтва Фландрії XVII ст. У ньому змішалися риси та іспанські, та італійського Відродження з власне нідерландськими традиціями, а в підсумку склалося фламандське мистецтво бароко, по-національному життєрадісне, емоційно-піднесений, матеріально-чуттєве, пишне у своїх изобильных формах. Фламандське бароко мало виявила себе в архітектурі, зате яскраво і виразно - в декоративному мистецтві (різьба по дереву, карбування металу), мистецтві гравюри, але особливо - у живопису.

Центральною постаттю фламандського мистецтва XVII ст. був Пітер Пауль Рубенс (1577-1640). Універсальність таланту Рубенса, його вражаюча творча продуктивність ріднять його з майстрами Відродження.

Народився в Німеччині, де недовго жили його батьки, Рубенс отримав освіту в Антверпені: в єзуїтській школі він вивчав латинь і сучасні європейські мови, а також познайомився з античною історією, пізніше навчався живопису - спочатку у художника старонидерландской традиції, потім у майстра італійського напряму. Художник, який в буденній свідомості асоціюється зі співаком майже язичницького буйства плоті, Рубенс був одним з найбільш інтелектуальних і найосвіченіших людей свого часу. У 1598 р. він був внесений у списки вільних майстрів гільдії Святого Луки, і цю дату можна вважати початком творчої самостійності художника. Однак у 1600 р. він їде для подальшого вдосконалення в Італію, насамперед у Венеції, "на зустріч" з Тіцианом, Веронезе і Тінторетто, потім в Рим, де вивчає Мікеланджело. Він пробув в Італії до 1608 р., з 1601 р. будучи придворним художником герцога Гонзага в Мантує. Ці роки були періодом формування його мистецтва. Із сучасних художників на Рубенса найбільший вплив у цей період мав Караваджо. В Італії Рубенс вивчив і на все життя полюбив Античність.

В 1608 р. Рубенс повернувся на батьківщину, одружився на дівчині з багатої родини Ізабелли Брандт і міцно влаштувався в Антверпені. З цих пір йому як художнику незмінно супроводжував успіх. 1620-1630-з роках - період найбільш напруженої творчої діяльності Рубенса. Він отримує замовлення від церкви, двору, бюргерства, йому замовляють твори іноземні двори. Першою великою роботою на батьківщині були вівтарні образи для відомого Антверпенського собору: "Воздвиження хреста" (1610-1611) і "Зняття з хреста" (1611-1614), в яких Рубенс створив класичний тип вівтарного образу XVII ст. В ньому поєднуються монументальність (бо це живопис, яка повинна виражати настрої великої кількості людей, які дуже важливі ідеї, зрозумілі їм) і декоративність (так як подібна картина є яскравим плямою в ансамблі інтер'єру).

Пітер Пауль Рубенс. Зняття з хреста. Антверпен, собор

Мистецтво Рубенса - типове вираження стилю бароко, якому надано в його творах свої національні особливості. Величезна життєстверджуюче начало, перевага почуттів над рассудочностью характерні навіть для самих драматичних творів Рубенса. В них начисто відсутня містика, екзальтація, властиві німецької і навіть італійського бароко. Фізична сила, пристрасність, іноді навіть неприборканість, захоплення природою приходять на зміну спиритуалистической, завуальованій еротиці берниниевской "Терези". Рубенс славить національний тип краси. Діва Марія, як і Магдалина, постає білявою, блакитноокою брабанткой з пишними формами. Христос навіть на хресті виглядає атлетом. Себастьян залишається сповнений сил під градом стріл.

Картини Рубенса насичені бурхливим рухом. Зазвичай для посилення динаміки він вдається до певної композиції, де переважає діагональне напрямок. Так, в обох антверпенських образах ("Воздвиження хреста" і "Зняття з хреста") діагональ утворює лінія хреста. Це динамічний напрям створюється і ускладненими ракурсами, позами фігур, які перебувають у взаємозв'язку, утворюють складну просторову середу. Усі композиції Рубенса пронизані рухом, це воістину "світ, де немає спокою" (М. Алпатов).

Рубенс розумів і любив Античність, він часто перетворював міфи живописні образи. Але він обирав переважно ті сюжети, які можна втілити в динамічні композиції. Юпітер викрадає своїх коханих, амазонки б'ються, сатири нападають на німф... Вакханалії, в яких можна показати солодкість сп'яніння, полювання на левів з їх енергією, стрімкістю і нестримною силою, - все, що дає привід висловити радість буття, проспівати гімн життя, особливо приваблює художника. Під пензлем Рубенса поэтизируется чуттєва стихія. Образи класичної давнини знаходять земну достовірність, не заземляясь і не втрачаючи своєї височини, як, наприклад, в ермітажному шедеврі "Персей і Андромеда" (ок. 1620). Андромеда, перетворилася на біляву, що пашить здоров'ям фламандку, повний мощі Персей звільнив красуню з полону дракона, його крилатий кінь Пегас, амури, що вінчає героя слава - все овіяне поезією і повно почуттям радості. Цьому особливо сприяє колорит картини, урочисте звучання синього, червоного, жовтого.

Трепетний, вібруючий мазок передає тонкій нюансировке рожевих і перламутрових тонів всю красу тіла Андромеди. Переходи світла і тіні непомітні, чіткі контури відсутні, всі предмети як би виникають світла і повітря. Рубенс пише дуже рідко, іноді під фарбами просвічує тон грунту. Правда, для 1620-х рр. характерні в цілому яскравість колориту і багатоколірність, пізніше Рубенс буде тяжіти до більш монохромного живопису.

Будинок Рубенса стає центром художнього життя Фландрії, туди стікається колір художнього і наукового інтелігенції Європи, уваги художника шукають самі привілейовані особи. Атмосферу сімейного життя Рубенс прекрасно передав в "Автопортреті з Ізабеллою Брандт" (1609-1610), зобразивши себе і дружину під покровом квітучої жимолості, в ошатних, навіть урочистих строях, позбавленими всякої пози і нарочитості, випромінюючими молоде щастя.

У 1623-1625 рр. Рубенс отримує замовлення на цикл з 21 величезного полотна від французької королеви Марії Медичі (1573-1642), вдови Генріха IV, для прикрашення Люксембурзького палацу. Теми малоцікаві і несуттєві історично (одруження і регентство королеви) геній Рубенса перетворив на блискуче творіння монументально-декоративного мистецтва. Сцени з життя Марії Медичі не можна назвати в повному сенсі історичними картинами, в них обличчя історичні сусідять з античними божествами, реальні події уживаються з алегоріями. Але що б він не зображував, все має характер переконливою правди, реальності і вірності зображеного світу при всій нестримності художньої фантазії.

В 1626 р. Рубенс втрачає свою улюблену дружину. Закінчується певний період його життя. Тяготячись самотністю, художник приймає пропозицію правительки Нідерландів інфанти Ізабелли (1566-1633) і їде з дипломатичним дорученням в Іспанію та Англію (для переговорів про мир Іспанії з Англією). Зустрінутий з пошаною англійською і іспанським королями як художник світової слави, він набуває нові зв'язки, заступництво царствених осіб, його зводять у дворянське і лицарське достоїнство. В Іспанії Рубенс вивчає багато представлені там полотна Тиціана, знайомиться з молодим Веласкесом.

Пітер Пауль Рубенс. Викрадення дочок Левкіппа. Мюнхен, Стара Пінакотека

В 1630 р. Рубенс повертається в Антверпен і незабаром одружився з молоденькою далекою родичкою по першій дружині Оленою Фоурмен. Вона стала музою художника в останній період його творчості. Олена - живе втілення ідеалу художника, як би зійшло з його полотей зображення. Він пише її разом з собою на прогулянку, в саду, демонструє їй свої володіння, він зображує її з дітьми ("Портрет Єлени Фоурмен з дітьми", ок. 1636), пише її одягненою й оголеною. У віденському портреті ("Шубка", 1638) Олена постає оголеною, що стоїть на червоному килимі, з накинутою на плечі шубкою. Портрет побудований на тонких колірних нюансів, на контрасті густого коричневого хутра з бархатистість шкіри, з легкістю пронизаних повітрям волосся, вологістю блискучих очей. Тіло жінки написано з приголомшливою реалістичною силою, здається, що відчуваєш, як у жилах пульсує кров. Це дуже особисте, інтимне зображення, але, як у кожному великому творі, в ньому є узагальнююча думка: Рубенс славить жінку як символ життя.

У 1630-х рр. Рубенс, переймаючись життям у великому торговому місті, купує маєток зі старовинним замком Стін (Стеен), тому часто цей період творчості Рубенса називають "стеновским". В останнє десятиліття життя Рубенс більше пише для себе, керуючись власним вибором тем, але виконує чимало творів і на замовлення. Він пише портрети, і хоча цей жанр не самий головний у його творчості, тим не менш він чітко вкладається в рамки стилю. Це парадний бароковий портрет, в якому велич передається і позою моделі, і костюмом, і аксесуарами обстановки. В останньому автопортреті (1638-1639) Рубенс зумів, однак, показати себе і тонким психологом: смуток, втома, сліди хвороби і багатьох роздумів навченого життєвим досвідом вже немолодого чоловіка написані на обличчі. Не менш тонкий за характеристикою і вишуканий за кольором більш ранній портрет молодої жінки, відомий як "Портрет камеристки" (ок. 1625, Державний Ермітаж).

Рубенс звертається і до життя природи. Широкі рівнини, огрядні стада, могутні дерева, спокійне привілля або, навпаки, розбурхана стихія передані його пензлем з однаковим почуттям реалізму і незмінного життєствердження. У відчутті справді народного духу Рубенс виступає спадкоємцем великого нідерландського художника Пітера Брейгеля Мужицький.

В останнє десятиліття мальовниче майстерність Рубенса відрізняється особливою віртуозністю та граничної широтою. Колорит стає монохромним, узагальненим, втрачається колишня багатоколірність ("Вірсавія", 1635; "Наслідки війни", 1638).

Рубенс помер у 1640 р. у розквіті творчих сил. У нього було безліч учнів, величезна майстерня, в якій багато роботи були завершені за ескізами художника його учнями. Ван Дейк, Снейдерс, Ян Брейгель Оксамитовий були в їх числі. Але справа не в кількості учнів. Історичне значення Рубенса полягає в тому, що він визначив шляхи розвитку фламандської школи, що мала величезний вплив на наступний розвиток західноєвропейського мистецтва, особливо XIX ст.

Найбільш знаменитим з усіх учнів Рубенса, навчалися у нього недовго, але став невдовзі першим помічником в його майстерні, був Антоніс Ван Дейк (1599 - 1641). Як художник Ван Дейк склався рано. Син багатого антверпенського комерсанта, який розпочав з володіння галантерейної лавкою, він все життя прагнув долучитися до родової аристократії, і в його портретах та автопортретах завжди підкреслені аристократизм моделі, її крихкість і вишуканість. Саме таким витонченим улюбленцем долі ми бачимо її на ермітажний автопортреті: стомлене нарочито додано цього розовощекому особі фламандця, в натурі підкреслені риси жіночності. Ретельно виписані красиві доглянуті руки, аристократично недбалий костюм, романтично розвинулися кучері. Він пише себе те Рінальдо, то Парісом, то Святим Себастьяном. Портретуючи антверпенських багатих бюргерів, сам вийшов з цією середовища, Ван Дейк всіляко намагається аристократизировать моделі, повідомляючи їм нервову експресію і витонченість форм.

У його творчості важливе місце займають міфологічні сюжети і християнські, які він трактує з властивим йому ліризмом або сумно-елегійно ("Сусанна і старці", 1618-1620; "Святий Ієронім", 1620; "Мадонна з куріпками", початок 1630-х рр..).

Але головним жанром Ван Дейка стає портрет. У перший, антверпенський період (кінець 1610-х - початок 1620-х рр.), як називається цей час його творчості, він пише багатих бюргерів або своїх товаришів по мистецтву, пише в строго реалістичної манері, з тонким психологізмом. Але по приїзду в Італію цей тип портрета поступається місцем іншому. Здобувши любов місцевої генуезької знаті, Ван Дейк отримує багато замовлень і створює парадний, репрезентативний портрет, в якому перш за все виражена станова приналежність моделі. Фігура подана знизу, що робить її більш величною, монументального, аксесуари багатого костюма і обстановки підсилюють враження. Портрети Ван Дейка декоративні всім своїм ладом: пластичним і лінійним ритмом, грою світлотіні, чому він вчився у Караваджо, і, звичайно, колоритом, в якому вплив видатного колориста Рубенса злилося з впливом на художника колористичної школи венеціанців (портрет Паоли Адорно).

В 1627 р. Ван Дейк повертається в Антверпен і, так як Рубенс в цей період їде в Іспанію та Англію, стає на деякий час головною художньої фігурою в рідному місті. Успіх його як модного живописця величезний. Політичні діячі, прелати церкви, аристократи і багаті бюргери, місцеві красуні, побратими-митці постають у довгій галереї, яку склали роботи Ван Дейка цих років (парні портрети подружжя Стевенс; портрет художника Ф. Снейдерса та ін).

Антоніс Ван Дейк. Портрет Карла і на полюванні. Париж, Лувр

Після повернення Рубенса на батьківщину, не бажаючи конкурувати з великим майстром, честолюбний художник у 1632 р. на запрошення короля Карла I (1600 - 1649) їде в Англію. Англійська національна школа живопису ще тільки складалася, і Ван Дейк був зустрінутий з радістю і відразу буквально засипаний замовленнями. Карл I жалує йому звання головного живописця короля, зводить його в лицарське достоїнство. Ван Дейк "відплачує" за все створенням галереї парадних портретів англійської придворної аристократії. Свої моделі він представляє у багатих інтер'єрах або на лоні природи, найчастіше в зростання, в ефектній позі, барвистою одягу, явно прикрашеними. Але тонко схоплені в кожному окремому випадку індивідуальні особливості моделі, властиве Ван Дейку почуття міри і, звичайно, блискучу майстерність художника - все це разом рятує його від грубих лестощів (портрет Томаса Уортона; портрет Філіпа Уортона; "Портрет Карла і на полюванні", ок. 1635).

Для Англії, Ван Дейк з'явився засновником великої школи портретного мистецтва, що досягла виняткового розквіту у XVIII ст. Але і для шкіл континенту як майстер парадного портрета він мав величезне значення.

Ван Дейк в чому був далекий від Рубенса. Істинним послідовником і главою фламандської школи після смерті Рубенса був Якоб Йордан (1593-1678), найбільший художник Фландрії XVII ст. Один з кращих помічників Рубенса в його майстерні, він багато чому навчився у великого живописця, але зумів не втратити і свої індивідуальні риси. Як і Ван Дейк, він походив з бюргерською середовища. За будь-які теми Йордані не брався - міфологічні, християнські, алегоричні - він завжди залишався тверезим реалістом, зуміли зберегти здорове народне начало. Улюблений його жанр - побутовий. Це національний "Свято бобового короля" - сімейні гулянки, багато раз повторені Йордансом: столи вгинаються від наїдків, обличчя лисніють від достатку, розпливаються в усмішках. Художник шукав свої образи в селянському середовищі, народної натовпі (див. кольорову вклейку).

В іншому поширеному сюжеті - "Сатир в гостях у селянина" (на тему эзоповской байки; варіанти цієї картини є в багатьох європейських музеях) антична легенда набуває національні фламандські риси. Мистецтво Йорданса самим тісним чином пов'язано з старонидерландскими традиціями. У ранні роки з європейських майстрів на нього справив великий вплив Караваджо ("Поклоніння пастухів"). Пізніше Йорданс менше захоплюється ефектами світлотіньових контрастів. Насиченість кольору створить святковість композиції, завжди брызжущей веселощами. Живопис Йорданса соковитий, вільний, пластично потужна, із наявними великі декоративні можливості художника. Національний колорит, національний тип виражені в творах Йорданса з найбільшою повнотою і прямолінійністю.

Особливим жанром у фламандському мистецтві XVII ст. був натюрморт, знаменитим майстром якого був Франс Снейдерс (1579-1657). В його картинах купами лежать на столах чудово написані дари землі й води: риба, м'ясо, фрукти, бита дичина. Як правило, такі натюрморти служили декоративним прикрасою великих багатих інтер'єрів, тому фламандський натюрморт зазвичай великий за розміром на відміну від голландського, наприклад знамениті "Крамниці" Снейдерса (1618-1621): "Рибна крамниця", "Фруктова крамниця", виконані для єпископського палацу.

Жанрова живопис представлена в мистецтві Фландрії творчістю винятково обдарованого художника Адріана Броувера (Брауера, 1601 - 1638). Багато років прожив у Голландії, Броувер писав невеликого розміру картини на побутові теми. Його герої - селяни і міський плебс, вони грають в карти, п'ють, б'ються, горланять пісні. У творах Броувера немає широкої декоративності фламандської школи, вони виконані в дусі голландського реалізму і розраховані на близьку розгляд ("Сільський лікар"). Сюжети іноді драматичні, обличчя, міміка, пози, жести надзвичайно виразні, іронія переплітається з гіркотою, і в цьому сенсі Броувер продовжує традиції Брейгеля ("Сварка за грою в карти"). Лист його віртуозно, артистично, повно тонких колірних співвідношень. Лаконізм мови, вміння мінімальними засобами висловити головне, мудре самообмеження в повній мірі проявляються в малюнках Броувера, у своїй лапидарности дуже близьких сучасного мистецтва.

У творчості послідовника Броувера - Девіда Тенірса Молодшого (1610-1690) селянська тема трактується як сільські свята. У великих за розміром, але мелкофигурных композиціях він представляє святкові веселощі просто неба, з танцями, трапезами, мирними розмовами...

У другій половині XVII ст. великих майстрів у фламандського живопису немає, але вплив фламандського мистецтва на загальноєвропейське позначалося на весь подальший час.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Голландське мистецтво XVII століття
Італійське мистецтво XVII століття
Іспанське мистецтво XVII століття
Французьке мистецтво XVII століття
Російське образотворче мистецтво XVII ст.
МИСТЕЦТВО ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ У XVII СТОЛІТТІ
Державна влада і управління в Росії в XVII ст. Еволюція станової моделі державного управління і початок формування інститутів абсолютизму
Прикладне мистецтво
Мистецтво Римської імперії
Мистецтво Стародавньої Греції
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси