Меню
Головна
 
Головна arrow Історія arrow Історія Сходу
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Традиційні суспільства Африки

Про загальної відсталості африканських традиційних суспільств, особливо в Тропічній Африці, включаючи спроби пояснити цю відсталість, вже йшла мова. Тут же варто згадати про те, що зона первісної периферії була досить обширна і на півдні Азії. Вона переважала на островах Індонезії (крім Яви і Суматри), на Філіппінах, була представлена величезними анклавами в окраїнних, особливо гірських районах Індокитаю, в глибинних гірських районах континенту типу Афганістану, наявна і в Індії, і на Цейлоні. Правда, на тлі блискучих завоювань багатотисячолітньої цивілізації тій же Індії або менш тривалою, але вельми вражаючою цивілізації Індокитаю та Індонезії первісна периферія відступала на другий план. Але потужність її тим не менш була величезною, бути може, найбільш вагомою порівняно з усіма іншими регіонами Старого Світу. З усіма, крім Африки.

В Африці первісна периферія практично не була периферією. Вона була основою, свого роду первісним океаном, тим генеральним фоном, на якому анклавами виділялися території, мали якийсь, часто вельми незначне, ставлення до цивілізації і державності. Так і тут потрібні застереження. Північна Африка з часів Арабського халіфату була рішуче і безповоротно включена в зону стійкого цивілізаційного розвитку, хоча і тут поряд з такими давніми центрами високої культури, як Єгипет, було чимало первісних анклавів. Інша ж частина континенту являла собою саме океан первісності, хвилі якого то і справа переповнювали невеликі острови цивілізованості, причому переповнювали саме тому, що острови були невеликими, а рівень їх ледве підносився над рівнем океану. Представлена первісними, рідше полупервобытными спільнотами, до того ж розділеними незліченними мовними та етнокультурними бар'єрами, Тропічна Африка аж до початку її енергійного колоніального освоєння в XIX ст. майже не розвивалася, а якщо враховувати що оточував її колоніальний фон, то перебувала в стані стагнації.

приклад

Мається на увазі не абсолютна нерухомість, але саме те, про що тільки що йшлося у зв'язку з метафорою про первісному океані. Приклад міст-держав (точніше, розрослися громад) йоруба, на довгі століття як би застиглих у все тому ж полупервобытном стані, так само як і сумна доля численних прото - і раннегосударственных утворень типу Конго, Мономотапы, так і багатьох політичних структур суданського пояса, включаючи і исламизованные утворення типу султанатів та еміратів, - все це переконливо свідчить саме про стагнації, про відсутність стійких і послідовно цілеспрямованих імпульсів в бік поступального розвитку.

У чому причини, чому Тропічна Африка не мала вагомих потенцій для руху по шляху розвитку? Чому тут стародавні держави часом постають як свідоцтва втрачених досягнень, до того ж не занадто високі? Чому первісний океан з його потужними хвилями виявився настільки непереборну силу? Звичайно, відповіді на всі ці питання є, хоча далеко не завжди африканисты чітко усвідомлюють саму проблему і правильно ставлять такі питання. Це відноситься і до серйозним дослідженням, присвяченим вивченню африканської громади.

Дослідження різних типів і конкретних форм африканської первісної і полупервобытной громади свідчить про її виключної внутрішньої міцності, стійкості, непорушності, що може бути пояснено комплексом різних причин. Фахівці звертають особливу увагу на колективний характер праці, відсутність власності на землю, корпоративність общини як форми соціальної організації, на знеособленість індивіда в її рамках. Все це, безперечно, саме так. Але ж щось в цьому роді характерно і для інших, чи не для всіх первісних і полупервобытных громад. Африканисты багато пишуть про систему каст, яка дійсно добре відома Африці. Касти, точніше, щось на зразок каст, найчастіше виникали там в результаті накладання одного етносу, ставав панівним (зазвичай перш кочового, скотарського), на інший, залежний від нього, землеробський. Але і касти, до того ж несхожі з індійськими - швидше, два ворожих етносу - не чисто африканська специфіка. Общинно-кастовий лад з міцної стійкої громадою та непорушними кастами не завадив Індії стати країною високорозвиненої цивілізації. Чому ж система стійких громад та інших внутрішніх століттями складалися зв'язків не виводила Тропічну Африку за межі рівня полупервобытных кастово-этностратифицированных протополитических структур примітивною влади-власності з її старійшинами і племінними вождями, прото - і в кращому випадку дуже ранніх державних утворень, до того ж вельми неміцних і недовговічних?

приклад

Неміцними і недовговічними політичні утворення були і в умовах общинно-кастової Індії, але там це ніяк не змінювало того обставини, що дані структури, як і суспільство в цілому, були все ж досить розвиненими і відповідали стандарту структури влади-власності з налагодженою централізованої або феодально-децентралізованої редистрибуцией. Та ще й з дуже розвиненою релігійно-філософською основою, яка була фундаментом унікальної цивілізації.

Словом, мимоволі складається враження, що сам по собі дуже потрібний і цінний аналіз африканської громади, этнокастовых зв'язків та всього, що має до цього відношення, відповіді на питання не дає. Мабуть, відповідь слід шукати в іншій площині, в інших сферах африканських реалій, в першу чергу у сфері виробництва і продуктивності, в умовах життя і культури праці. Перш за все, абсолютно очевидно, що кліматичні і природні умови африканських тропіків несприятливі для життя людини, так і для успішного його розвитку, а тим більше для стійко-повсякденної виробничої діяльності, висока культура якої вимагає терпіння, посидючості, регулярності, дисципліни. Життя в тропіках не сприяє виробленню відповідних навичок і закріпленню їх у стійкі стереотипи повсякденної поведінки. Крім того, мізерні грунту, насилу отвоевываемые у пишній, буйно росте тропічної рослинності, не надто родючий і навіть при значних зусиллях не забезпечують високих врожаїв цінних і калорійних сільськогосподарських продуктів, що знову-таки явно не стимулює трудової активності, а навпаки, охолоджує її. Звідси невисокі трудові зусилля, низька продуктивність праці. Однак найголовніше полягає в тому, що все це вкупі не просто консервує відсталість, але і не сприяє створенню надлишків. Тих самих надлишків, того самого надлишкового продукту колективу, без якого і після переходу до продуктивної праці не виникає матеріальних умов для формування скільки-небудь розвиненого стратифицированного товариства, складання життєздатних державних утворень з поділом праці і необхідним обміном діяльністю.

Правда, як би не був малий обсяг цих надлишків, в Африці все ж іноді виникали прото - і навіть ранньодержавні освіти, які будувалися на общинних і этнокастовых принципах, на основі строго соблюдавшихся норм кровноспоріднених зв'язків, вікових груп, племінної спільності (трибализма) і т. п. Але показово, що адміністративно-територіальні та чиновницько-бюрократичні форми і органи влади були при цьому вкрай слабкими, нерозвиненими і неефективними. І це не дивно. Для утримання всіх відірваних від виробництва шарів у суспільства просто не було коштів. Звичайно, бували й винятки, коли кошти все-таки знаходились. Але біда в тому, що вони взяті з джерел, зовнішніх по відношенню до громади, тобто з контролю над транзитною торгівлею або прагнення використовувати природні ресурси, наприклад золото. В принципі це нормально і природно, але на практиці призводило до тієї самої нестійкість і слабкість, недовговічності надобщинных політичних структур, про яких йде мова.

Африканська громада з її первісним примітивізмом не була достатньо надійною основою для того, щоб на ній міцно трималися ефемерні прото - і ранньодержавні освіти. Природно, це стосується і кочових суспільств. Більш того, спроби спертися на іншу основу, зовнішню по відношенню до громади, зазвичай приводили до того, що існування державного утворення цілком залежало від крихкого балансу в торгівлі і зовнішніх зв'язках. Коливання в ньому, настільки звичайні для транзитної торгівлі, негайно відбивалися на стійкості влади. Але чи могло що-небудь послужити альтернативою опорі держави на крихкий баланс зовнішніх сил? Інколи могло.

приклад

Могли зіграти свою роль гірські місцевості, близькість океану або вологі ліси, навіть степова савана. Знайомство з аналогічними ситуаціями в Америці чи в Азії, де люди теж завжди жили в тропіках і в субтропічних зонах, свідчить про можливість трохи нейтралізувати вплив клімату. Там, де цього не було, з'являлися величезні пустелі, в яких дуже невеликі спільності могли існувати лише в оазисах або в умовах кочівель від одного оазису до іншого. В інших місцях на кшталт гігантського басейну Амазонки або середній частині Австралії життя людей давно зупинилася на самому примітивному рівні її. Якщо ж порівняно неподалік від пустель були багаті оазиси або родючі річкові долини, як то мало місце в Аравії, або океани і гори, як в Америці, свою роль відігравали інтенсивні і постійні зовнішні впливи. У випадку з Америкою це була дорога з півночі на південь і назад, що сприяло осіданню в гірських районах західного узбережжя людей, не відірваних від регулярних контактів і відкритих для впливів ззовні, навіть для створення вогнищ цивілізації, як то було з інками в Перу. У випадку з Аравією роль таких зовнішніх впливів грав кочовий спосіб життя бедуїнів, тих, що пізніше стали основою воїнства перших мусульман.

Словом, багато чого залежало від можливості не спорадичного, а саме постійного впливу з боку більш розвинених спільнот. Не можна сказати, що в гігантському масиві африканських тропіків і субтропіків нічого такого не відбувалося. Але все питання в частоті та інтенсивності контактів, в тому, чи могли вони бути постійними. Коли з'явилися європейці, вони поступово рухалися з Південної Африки в бік центру, і в кінці XIX ст. вже не залишили без уваги жодного куточка континенту. Якраз їх енергія і активність призвели до постійному інтенсивному впливу на африканців і створення в зоні тропіків і субтропіків, крім хіба що пустелі Сахари, міст, до появи тут основ цивілізації і державності. Виникнення справжніх повноцінних вогнищ того й іншого, власне, і призвело до пожвавлення Африки, до виходу її з летаргічного сну первісності і полупервобытности, завдяки чому сучасна Африка прийшла до стану політичної незалежності.

По ряду дуже важливих причин первісний сон африканців виявився найбільш міцним, і це стосується практично всій Африці, не вважаючи її арабського півночі і північного сходу та європейського півдня, Капської колонії. Приклад Ефіопії досить красномовний.

приклад

Настільки ж нестійкий, як і в решті Африці, політичний режим Ефіопії віками зберігався у вигляді крихких раннегосударственных утворень типу князівств і султанатів, мало пов'язаних один з одним в рамках якогось федеративного цілого під номінальним пануванням правителя. Країна не раз була на межі руйнування, але все ж не розпадалася, а, навпаки, відроджувалася, хоча в той же час і не йшла вперед по шляху поступального розвитку. Що ж тримало Ефіопію в рамках єдиного предгосударственного цілого, покоившегося практично на тому ж примітивному общинному фундаменті, що і інші, швидко распадавшиеся прото - і ранньодержавні освіти? Відповідь не викликає сумнівів: релігійно-цивилизацонная основа, та сама, що склалася ще до нашої ери і зберігалася століттями, нехай навіть і в несприятливому для поступального розвитку цивілізації обстановці. Саме ця основа її письмовій культурою, елементами освіти і урбанізації служила не просто альтернативою випадкового балансу зовнішніх по відношенню до структури обставин, але досить міцною базою для існування стійкого, хоча і структурно слабкого, вкрай крихкого державного утворення.

Таким чином, при оцінці причин відсталості Африки і слабкість, нестійкість, крихкість її державних утворень все вищевикладене дозволяє нам виокремити два найважливіших чинника.

Перший фактор був заданий самою природою. Він аналогічно діяв в Америці та на півдні Азії, в тому числі в зоні острівного світу. Правда, там географічний рельєф пом'якшував несприятливі природні умови за рахунок близькості океану, що мало місце і в Африці, де прибережні райони вигідно в цьому сенсі вирізнялися від глибинних, континентальних. Але в цілому клімат всюди в тропіках чинив свій вплив, тим більше на континенті. Природно-кліматичний фактор був первинним, його можна вважати першопричиною відсталості і стагнації.

Другий фактор - культурний потенціал населення, той цивілізаційний фундамент, на який в боротьбі з несприятливою екологічною зоною господарювання чоловік міг спертися. Саме цей фундамент - дифузне проникнення в Індокитай та Індонезію индобуддизма на рубежі нашої ери - зумовив поступальний розвиток країн і народів Південно-Східної Азії. Аналогічний фундамент в міру своїх скромних сил сприяв збереженню державності в Ефіопії. Відсутність або слабкі спорадичні прояви такого роду фундаменту, ісламу, до того ж в інтелектуальному плані не дуже насиченого порівняно з іншими, визначали залежний від характеру та цілеспрямованості зовнішніх сил нестійкий баланс примітивних державних утворень Тропічної Африки, про що і йшла мова.

приклад

Тут постає законне питання: як з точки зору інтелектуальної мощі релігійно-цивілізаційного фундаменту слід оцінювати католицизм в предгосударстве Конго, розпався до XLX ст., і тим більше іслам в ряді державних утворень суданського пояса? Чому в цих випадках фундамент не спрацював або працював недостатньо ефективно? Що стосується Конго, то католицизм, привнесена сюди португальцями, зіграв роль цементуючої структуру доктрини. Варто нагадати, що навіть потужний рух протесту проти колонізаторів на рубежі XVII-XVIII ст. було не стільки антихристиянським, скільки сектантським. Іншими словами, католицизм за два-три століття досить ґрунтовно зміцнився в Конго. І все ж, по-перше, цього часу було недостатньо для створення скільки-небудь значного цивілізаційного фундаменту - у всякому разі при темпах і масштабі нововведень, властивих XV-XVII ст., тим більше в Португалії. По-друге, значимість нововведень різко знижувалася, оскільки в даному випадку релігійний фундамент з його культурою цілком асоціювався з прибульцями-колонізаторами, по відношенню до яких традиційна структура виразно була чужою.

Що ж стосується исламизованных держав суданського пояса, починаючи з Гани, то там картина була дещо іншою, хоча й багато в чому подібною. Ісламський релігійно-цивілізаційний пласт був надто поверховим і зовнішнім по відношенню до традиційної африканської громаді, пов'язаних з інтересами транзитної торгівлі. Це пласт потроху лягав у фундамент культурних потенцій суданських народів, внаслідок чого естафета державних утворень тут практично не переривалася, поки одні політичні структури змінювали інші. Безумовно, це було набагато краще, ніж нічого. Однак ісламський пласт був занадто тонкий, щоб енергійно впливати на трансформацію традиційного суспільства. Звичайно, суспільства суданського пояса відчували певний вплив і відповідним чином трансформувалися, пристосовувалися. Але процес йшов повільно і не дуже торкався глибинні основи.

На прикладі ісламських предгосударств можна говорити лише про деяке русі від стану застою, якийсь подолання стагнації, але в кращому випадку про перші кроки в цьому напрямку. Всерйоз ситуація почала змінюватися лише з початком колоніальної експансії в широких масштабах, коли в силу вступив новий для Африки фактор надзвичайної потужності - колоніальний промисловий капітал, принципово відмінний від знайомого їй до того колоніального торгового капіталу, порівняно мало воздействовавшего на традиційну структуру континенту, у всякому разі в Тропічній Африці.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

СТАНОВЛЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ ТА ОСОБЛИВОСТІ УПРАВЛІННЯ ТРАДИЦІЙНИМ СУСПІЛЬСТВОМ (IX-XVII ст.)
Колоніальна Африка: трансформація традиційної структури
Традиційні ісламські суспільства в період колоніалізму
Геополітична нестабільність Африки
Перехідні суспільства
АФРИКА
Державне управління і політична культура суспільства: загальне та особливе у формуванні традиційних основ російської державності
Світ ісламу: традиційна структура та потенції її трансформації
Вклади в майно товариства
Трансформація Сходу в період колоніалізму. Колоніальний капітал і традиційний Схід
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси