Меню
Головна
 
Головна arrow Література arrow Історія російської літератури
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Аналіз окремих творів І. А. Буніна

Повість "Село" (1910)

Бунін працював над повістю в 1909-1910 рр.., а в березні - листопаді 1910 р. твір публікувалося в журналі "Сучасний світ", викликавши своєю гостротою і пристрасної полемичностью самі суперечливі відгуки. Осягаючи побут і буття російського села часів революції 1905-1907 рр., письменник висловив глибинні прозріння про російському характері, психології селянства, метафізики російського бунту, а в кінцевому підсумку - справджене в історичній перспективі пророцтво про Росії. Зображувана село Дурновка виступає в повісті в якості символічного образу Росії в цілому: "Так вона вся - село...!" - зауважує один з героїв. Образ Росії і російської душі, в її "світлих і темних, але майже завжди трагічні основи" розкривається в розгалуженій системі персонажів, поліфункціональних пейзажних образах, а також в загальній архітектоніці твору.

У центр системи персонажів висунуто багато в чому антитетические один одному образи братів Тихона і Кузьми Красових. Їх долі, при всіх індивідуальних відмінностях, зрощені в темних глибинах родового перекази про прадіда, діда і батька: зображене вже в перших рядках, воно виявляє жахливу часом ірраціональність російського характеру і задає основний тон подальшого оповідання. Значну роль відіграють в повісті і другорядні, епізодичні персонажі, що втілюють, як, наприклад, у випадках з Дениском або Сірим, яскраві типи, як би вихоплені автором із надр повітової середовища.

Суттєвою рисою свідомості братів Красових стає їх здатність, піднявшись над одиничними явищами дійсності, побачити в них вплив глобальних історичних сил, філософських закономірностей буття. Художній характер Тихона, який волею долі став власником нищающего "дурновского именьица", цікавий неординарним з'єднанням практичного розуму ділового і глибоких інтуїції психологічного та національно-історичного плану. Сімейна драма приводить героя до трагедійної самовідчуття людини, що випав з родової "ланцюга": "Без дітей людина - не людина. Так, обсевок якийсь..."

Подібне індивідуальне мирочувствие породжує цілий комплекс складних, "розплутування" дум героя про народного буття. Багаторазово використовуючи форму несобственно-прямої мови Тихона, автор через сумний і пронизливий погляд свого персонажа розкриває трагічні парадокси національної дійсності, наприклад, як у випадках з тяжкої убогістю повітового міста, "на всю Росію славного хлібної торгівлею", або з нелегкими роздумами про специфіку російської ментальності: "Дивний ми народ! Строката душа. То чиста собака людина, то сумує, жалкует, обіймається, сам над собою плаче..." Настільки характерний для ранньої бунінської прози авторський ліризм тут йде в глибини художнього тексту, поступаючись місцем зовні об'єктивної епічній манері, розчиняється у проникливих внутрішніх монологах героїв.

Вражена обезбоженной реальністю російського життя, душа Тихона занурюється в процес болісного самопізнання. Особливо примітно зображення "потоку свідомості" героя, що розгортається па межі сну і яви. Загострено відчуваючи, що "дійсність була тривожна", "що все сумнівно", він нещадно фіксує виразки національного буття: втрату духовних основ існування ("Не до релігії, свиням!"), отторгнутость Росії від європейської цивілізації ("А у нас всі вороги один одному..."). Суворим випробуванням усієї прожитого життя на міцність і свідомість стають для Тихона "думи про смерть", проступають у дискретному психологічному малюнку.

У спразі "небуденного", яка особливо наочна в притчевом розповіді героя про стряпухе, износившей ошатний хустку навиворіт, Тихон балансує між прагненням долучитися до духовного знання про безсмертя душі (епізод відвідин кладовища) і згубним захопленням стихією назріваючого бунту ("захоплювала спершу і революція, захоплювали вбивства"), "дурновской" деструктивністю, що в кінцевому рахунку стає однією з точок зближення братів Красових.

Паралельно зображується в повісті і життєвий шлях Кузьми, на відміну від підприємливого брата колишнього "анархістом", поетом "надсоновского" спрямування, в чиїх "скарги на долю і нужду" позначилися болісні блукання російського духу, з трагічними наслідками для себе який підмінив позитивний духовний зміст виснажливим самобичуванням. Не менш гостро, ніж у Тихона, в роздумах Кузьми, його промовах, суперечках з Балашкиным звучать критичні оцінки згубних сторін національного характеру ("чи є хто лютее нашого парода?", "історію почитаєш - волосся дибки стануть" та ін). Кузьма тонко вловлює в народній масі посилення "бродіння", неясних умонастроїв, соціальної конфронтації (сцена в вагоні). Проникливо вбачаючи в Денискові народжуваний "новенький типик" люмпенізованого, духовно безрідного "пролетаря", Кузьма через силу, однак, Молоду благословляє на вбивче заміжжя і демонструє повне безсилля протистояти абсурду скачується до фатальної межі російської життя.

Картина національної дійсності напередодні революційного хаосу доповнюється і цілому поруч масових сцен (бунтують, то "гуляють" у шинку селяни), а також примітною галереєю другорядних і епізодичних персонажів. Це і утопічне свідомість Сірого ("ніби чекав чогось"), яка проявилася в епізоді пожежі і в сцені з потонуло боровому, що перекликається з сюжетними перипетіями оповідання М. Гіркого "Льодохід", і майбутній виконавець революційного насильства "революцанер" Дениска, який носить із собою книжку "Роль пролетаріату в Росії". З іншого боку, це багато в чому загадковий образ Молодої, доля якої (від історії з Тихоном до фінальної весілля) являє приклад жорстокого "дурновского" глумління над красою, що виразно проглядається у символічній сцені насильства над героїнею, вчиненого міщанами. Серед епізодичних персонажів звертають на себе увагу індивідуалізовані образи "дурновских" мужиків, в чиєму бунт автор бачить прояв все тієї ж російської спраги подолати ненависні "будні", а також бездумне слідування загальній інерції народної смути ("вийшло розпорядження пошабашити", "збунтувалися мужики мало не по всьому повіту"). У цьому ряду і Макарка Мандрівник, і Іванушка з Басова, і караульщик Акім: кожен з них по-своєму - хто в загадкових "прорицаниях", хто через занурення в стихію народної міфології, хто в истовом "молитовному" фанатизмі - втілює неутоленную тугу російської людини з вищої, надвременному.

Характерною особливістю композиційної організації повісті стало переважання статичного панорамного зображення дійсності над лінійної сюжетною динамікою. З цим пов'язана значна художня роль ретроспекций, вставних епізодів і символічних сцен, часом містять у собі притчевий потенціал, а також розгорнутих, насичених експресивними деталями пейзажних описів. До числа найважливіших "вставних" епізодів у повісті може бути віднесений із захватом рассказываемый працівниками Макухою і Оськой непристойний анекдот про християнському похованні кобеля "церковної огорожі", анекдот, який явив приклад неспинною десакралізації релігійних цінностей у простонародному свідомості, падіння авторитету духовної влади в епоху межреволюционной смути. В інших вставних епізодів з несподіваного боку висвічуються долі фонових персонажів, межі національної свідомості, наприклад як у випадку з невісткою, "разваливающей пироги" "на похорон" не померлого ще Иванушки з Басова, або в близькій ситуації з покупкою дорогого труни "захворавшего" Лук'яна. Втрата побожного ставлення російської людини до смерті виявлена в бунінської повісті в загостреною, чи не гротескною формою і знаменує посилення руйнівних тенденцій в народному характері.

Різноманітні художні функції пейзажних описів. В основній частині твору переважають соціальні пейзажі, дають часом у згущеному вигляді панораму "печерних часів" повітового буття. Так, очима Тихона зі щедрою деталізацією виведений фрагмент сільського пейзажу, де поява мужика домальовує загальний моральний дух зубожілого селянства:

"Грубо стирчала на голому вигоні церква дикого кольору. За церквою блищав на сонці дрібний глинистий ставок під гнойовою греблею - густа жовта вода, в якій стояло стадо корів, щохвилини отправлявшее свої потреби, і намыливал голову голий мужик".

Далі опис "печерних часів" села постане крізь призму погляду Кузьми, збагачуючись психологічної підгрунтям:

"За бруд кругом по коліно, на ґанку лежить свиня <...> старушонка-свекруха щохвилини жбурляє манери, миски, кидається на невісток..."

З іншого боку, бунинское глибоко ліричний почуття повітової Росії з неповторних ритмів, її життя проривається в "випуклою" деталізації:

"У соборі дзвонили до всеношної, і під цей мірний, густий дзвін, повітовий, суботній, душа нила нестерпно".

По мірі поглиблення автора і його героїв в осягнення не тільки соціальних, але і містичних основ порубіжною російської дійсності змінюється фактура пейзажних образів. У пейзажних описах, даних очима Кузьми, конкретно-соціальний фон все виразніше переростає в надвременное узагальнення, насичене апокаліпсичними обертонами:

"І знову глибоко відчинилися чорна темрява, заблищали краплини дощу, і па пустки, в мертвотно-блакитному світлі, вирізалася фігура мокрою тонкошеей коні".

"Дурновка, занесена мерзлими снігами, така далека всьому світу в цей сумний вечір серед степової зими, раптом вжахнула його".

У фінальному символічному пейзажі, супроводжує опис абсурдистски пофарбованого епізоду весілля Молодий, ці апокаліпсичні ноти посилюються, знаменуючи собою сумні пророцтва автора про спроможної до згубного мраку російської історії:

"Завірюха у сутінках було ще страшніше. І додому гнали коней особливо шибко, і горластая дружина Ваньки Червоного стояла в передніх санях, танцювала, як шаман, махала хусточкою і орала на вітер, у бурхливу темну каламуть, у сніг, летів їй в губи і заглушавший її вовчий голос..."

Таким чином, у повісті "Село" розгорнулося глибоко трагедійне полотно національної життя пори передодня потрясінь. В авторському слові, у промовах і багатьох внутрішніх монологах персонажів закарбувалися складні вигини російської душі, які отримали у творі ємне психологічний та історіософське осмислення. Епічна широта і об'єктивність повісті укладають у собі пристрасний, до болю пронизливий авторський ліризм.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Аналіз окремих творів Л. Н. Андрєєва
Аналіз окремих творів М. Гіркого
Аналіз окремих творів А. Білого
Аналіз окремих творів А. А. Ахматової
Аналіз окремих творів А. В. Купріна
Повість "Гранатовий браслет" (1910)
"Відплата" (1910-1921)
Окуровский цикл (1910-1911)
Автобіографічні повісті
Доакмеистический період (1905 -1910)
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси