Меню
Головна
 
Головна arrow БЖД arrow Охорона праці в будівництві
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Методи і засоби захисту технологічного обладнання

Небезпечна зона - це простір, в якому можлива дія на працюючого небезпечного або шкідливого виробничого фактора. Небезпека локалізована в просторі навколо рухомих і обертових елементів: ріжучого інструменту, деталей, планшайб, зубчастих, пасових і ланцюгових передач, робочих столів, верстатів, конвеєрів і т. д., особливо коли можливий захват одягу і волосся працюючого. Небезпечна зона може бути обумовлена электроопасностью, впливом теплових, електромагнітних, іонізуючих та лазерних випромінювань, шуму, вібрації та інших виробничих шкідливостей; можливістю травмування відлітають частинами матеріалу заготовки та інструменту при обробці або від поганого закріплення деталі, інструменту. Розміри небезпечної зони можуть бути постійними (зона між шківом і ременем) і змінними (зона різання). Для забезпечення безпеки необхідно передбачати застосування пристроїв, що виключають або знижують можливість контакту людини з небезпечною зоною.

Засоби захисту працюючих за характером їх застосування поділяються на дві категорії: колективні та індивідуальні. Засоби колективного захисту поділяються на пристрої: огороджувальні, запобіжні, гальмівні, автоматичного контролю і сигналізації, дистанційного керування - і знаки безпеки.

Оградительное пристрій (огорожі) - клас засобів захисту, що перешкоджають проникненню людини у небезпечну зону. Огороджувальні пристрої застосовують для ізоляції систем приводу машин і агрегатів, зони. Залежно від призначення і частоти використання огорожі можуть бути стаціонарні, що відкриваються, відкидні або знімні, суцільні або виготовлені з окремих секцій. Для зручності обслуговування захищених частин машин і механізмів у стаціонарних або великогабаритних огородженнях повинні бути передбачені дверці або кришки.

Огороджувальні пристрої повинні володіти необхідною жорсткістю, а кріплення повинно виключати випадки їх самооткрывания. Конструктивні рішення огороджувальних пристроїв досить різноманітні. Вони залежать від виду обладнання, розташування людини в робочій зоні, специфіки небезпечних і шкідливих факторів, які супроводжують технологічний процес. Огороджувальні пристрої підрозділяють:

o за конструктивним виконанням - на кожухи, дверцята, щити, козирки, планки, бар'єри і екрани;

o способом виготовлення - на суцільні, несуцільні (перфоровані, сітчасті, гратчасті) і комбіновані;

o способом установки - на стаціонарні і пересувні. Можливе застосування рухомого (знімний) огородження. Воно являє собою пристрій, сблокированное з робочими органами механізму або машини, внаслідок чого закривається доступ в робочу зону при настанні небезпечного моменту.

Переносні огородження є тимчасовими. Їх використовують при ремонтних і налагоджувальних роботах для захисту від випадкових дотиків до струмоведучих частин, а також від механічних травм і опіків. Крім того, їх застосовують на постійних робочих місцях зварників для захисту оточуючих від впливу електричної дуги і ультрафіолетових випромінювань (зварювальні пости). Виконуються вони найчастіше у вигляді щитів висотою 1,7 м.

Конструкція і матеріал огороджуючих пристроїв визначаються особливостями устаткування і технологічного процесу в цілому. Огородження виконують у вигляді зварних і литих кожухів, решіток, сіток на жорсткому каркасі, а також у вигляді жорстких суцільних щитів (щитків, екранів). В якості матеріалу огорож використовують метали, пластмаси, дерево.

Огороджувальні пристрої застосовують для огорожі елементів будівельних конструкцій, які можуть з'явитися причиною травм працюючих: низьких балок, виступи та перепади в площині підлоги; малопомітних сходів, пандусів, місць, в яких існує небезпека падіння (кромки вантажних платформ, вантажних піддонів, неогороджених майданчиків, люків, отворів і т. д.), звужень проїздів, малопомітні розпірок, вузлів, колон, стійок опор в місцях інтенсивного руху внутрішньозаводського транспорту і т. д.; кромки огороджувальних пристроїв, не повністю закривають рухомі елементи виробничого обладнання (огорожі шліфувальних кругів, фрез, зубчастих коліс, приводних ременів, ланцюгів тощо), огороджувальних конструкцій майданчиків для робіт, що проводяться на висоті, а також постійно підвішеною до стелі або стін технологічної арматури, яка виступає в робочий простір.

Запобіжний пристрій призначений для ліквідації небезпечного виробничого фактора в джерелі його виникнення.

Запобіжні пристрої за характером дії поділяють на блокувальні та обмежувальні.

Блокувальні пристрої за принципом дії поділяють на механічні, електронні, електричні, електромагнітні, пневматичні, гідравлічні, оптичні, магнітні і комбіновані.

Обмежувальне пристрій - пристрій, що спрацьовує при порушенні параметрів технологічного процесу або режиму роботи виробничого устаткування. Обмежувальні пристрої по конструктивному виконанню поділяють на муфти, штифти, клапани, шпонки, мембрани, пружини, сильфони і шайби.

Гальмівний пристрій призначений для уповільнення або зупинки виробничого устаткування при виникненні небезпечного виробничого фактора.

Механізми та обертові деталі, які за характером роботи неможливо захистити, забезпечують електромагнітними, механічними, ручними, педальними або іншими гальмівними пристроями, а також системами, перемикаючими двигун на зворотний хід. Деякі з конструкцій гальмівних пристроїв виконуються комбінованими.

Гальмівні пристрої підрозділяють:

o за конструктивним виконанням - на колодкові, дискові, конічні і клинові;

o способу спрацьовування - на ручні, автоматичні і напівавтоматичні;

o принципом дії - на механічні, електромагнітні, пневматичні, гідравлічні та комбіновані;

o призначенням - на робочі, резервні, стоянкові і екстреного гальмування.

Пристрій автоматичного контролю і сигналізації призначене для контролю передачі та відтворення інформації (колірний, звукової, світлової та ін) з метою привертання уваги працюючих та прийняття ними рішення при появі або можливе виникнення небезпечного виробничого фактора.

Пристрої автоматичного контролю і сигналізації підрозділяють:

o за призначенням - на інформаційні, попереджувальні, аварійні і відповідь;

o способу спрацьовування - на автоматичні і напівавтоматичні;

o характером сигналу - на звукові, світлові, колірні, знакові та комбіновані;

o характером подачі сигналу - на постійні і пульсуючі.

Пристрій дистанційного керування призначений для керування технологічним процесом або виробничим обладнанням за межами небезпечної зони.

Пристрої дистанційного управління підрозділяють:

o за конструктивним виконанням - на стаціонарні і пересувні;

o принципом дії - механічні, електричні, пневматичні, гідравлічні та комбіновані.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Безпечна експлуатація технологічного обладнання галузі
Вибухозахист технологічного обладнання
Аналіз використання виробничої потужності та технологічного обладнання
Засоби індивідуального захисту
Безпечна експлуатація технологічного обладнання м'ясної галузі
Методи і засоби захисту від шуму і вібрації
Методи і засоби захисту від електромагнітних полів
Захист від забруднень водного середовища, методи і засоби захисту
Вимоги безпеки при збиранні та санітарної обробки технологічного обладнання
Техніка безпеки при експлуатації технологічного обладнання молочної галузі
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси