Меню
Головна
 
Головна arrow Банківська справа arrow Гроші. Кредит. Банки
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Валютна система Російської Федерації

Росія у червні 1992 р. вступила в Міжнародний валютний фонд. Валютна система україни формується з урахуванням структурних принципів Статуту МВФ.

Основні елементи системи відображені у Федеральному законі від 10 грудня 2003 року № 173-ФЗ "ПРО валютне регулювання і валютному контролі" (далі - Закон про валюті), Законі про Центробанку, указах Президента РФ, нормативних актах Уряду РФ.

Валютна система Російської Федерації - державно-правова форма організації і регулювання валютно-кредитних і фінансових відносин Російської Федерації з іншими країнами.

Основні риси валютної системи Російської Федерації зводяться до наступного.

Основою національної валютної системи країни є російський рубль, що містить 100 копійок і не має фіксованого золотого вмісту.

Він був введений в обіг в серпні 1993 р. замість рубля колишнього СРСР. У 1998 році рубль був деномінованих у співвідношенні 1000 : 1.

Центральний банк РФ у липні 1992 р. відмовився від режиму множинності валютних курсів і встановив режим "плаваючого" валютного курсу. З середини 1995 р. режим "плаваючого" курсу було замінено режимом "валютного коридору".

У 1995-1997 рр. Банк Росії встановлював абсолютні значення верхніх і нижніх меж коливання валютного курсу. З 1998 р. був введений "горизонтальний валютний коридор" з центральним курсом 6,2 крб. за 1 дол. США з можливими відхиленнями від нього в межах 15%. Цей коридор був розширений у серпні 1998 р., а у вересні 1998 р. був знову встановлений "плаваючий" валютний курс. В даний час офіційний валютний курс встановлюється Центральним банком РФ за результатами торгів на Московській міжбанківській валютній біржі (ММВБ). При цьому ЦБ РФ з метою усунення різких коливань курсу проводить валютні інтервенції.

Офіційний курс рубля до долара і євро встановлюється щодня і використовується для всіх видів платіжно-розрахункових відносин в економіці.

В цілях регулювання ринкового валютного курсу рубля та забезпечення міжнародних розрахунків необхідними платіжними засобами використовуються офіційні міжнародні валютні резерви, які знаходяться у володінні та розпорядженні ЦБ РФ і Мінфіну Росії. Величина золотовалютних резервів і їх структура постійно коливаються в залежності від стану платіжного балансу та кон'юнктури валютного ринку. На кінець липня 2007 р. золотовалютні резерви ЦБ РФ становили понад 400 млрд дол.

Важливим етапом у розвитку валютної системи Російської Федерації стало прийняття Урядом і Банком Росії у червні 1996 р. міжнародних зобов'язань по зняттю обмежень за поточними операціями платіжного балансу в рамках ст. VIII Статуту МВФ, що означає введення конвертованості рубля по поточних валютних операціях. З найбільш істотних обмежень по поточних валютних операціях в Росії зберігалося лише вимога про обов'язкову репатріації експортних надходжень і продажу 50% експортної валютної виручки на внутрішньому валютному ринку за ринковим курсом. У грудні 2003 р. був прийнятий ФЗ "ПРО валютне регулювання та валютний контроль в РФ".

У 2006 р. обов'язковий продаж експортної валютної виручки було скасовано.

У відповідності з російським законодавством операції купівлі-продажу іноземної валюти здійснюються через банки, що отримали ліцензії Банку Росії на проведення валютних операцій (уповноважені банки), а також через валютні біржі.

Основним органом валютного регулювання Російській Федерації є Центральний банк РФ. Він визначає сферу і порядок звернення до Російської Федерації іноземної валюти і цінних паперів в іноземній валюті, встановлює правила проведення резидентами і нерезидентами в Російській Федерації операцій з іноземною валютою і цінними паперами в іноземній валюті, а також правила проведення нерезидентами операцій з рублями і цінними паперами в рублях; встановлює порядок обов'язкового перекладу, ввезення і пересилання в Російській Федерації іноземної валюти і цінних паперів в іноземній валюті, що належать резидентам, а також випадки та умови відкриття резидентами рахунків в іноземній валюті в банках за межами Російської Федерації; встановлює загальні правила видачі ліцензій банкам та іншим кредитним установам на здійснення валютних операцій та видає такі ліцензії; встановлює єдині форми обліку, звітності, документації і статистики валютних операцій.

У відповідності з законодавством валютний контроль в Російській Федерації здійснюється Урядом РФ, органами та агентами валютного контролю.

Органами валютного контролю в Російській Федерації є Центральний банк РФ, федеральний орган (федеральні органи) виконавчої влади, уповноважений (уповноважені) Урядом РФ.

Агентами валютного контролю є уповноважені банки, підзвітні Центральному банку РФ, а також не є уповноваженими банками професійні учасники ринку цінних паперів, в тому числі власники реєстру (реєстратори), підзвітні федеральному органу виконавчої влади по ринку цінних паперів, та територіальні органи федеральних органів виконавчої влади, які є органами валютного контролю.

Контроль за здійсненням валютних операцій кредитними організаціями, а також валютними біржами здійснює Центральний банк РФ. Контроль за здійсненням валютних операцій резидентами і нерезидентами, які є кредитними організаціями або валютними біржами, здійснюють в межах своєї компетенції федеральні органи виконавчої влади, які є органами валютного контролю, і агенти валютного контролю.

Уряд РФ забезпечує координацію діяльності у сфері валютного контролю федеральних органів виконавчої влади, які є органами валютного контролю, а також їх взаємодію з Центральним банком РФ. Уряд РФ забезпечує взаємодію не є уповноваженими банками професійних учасників ринку цінних паперів як агентів валютного контролю із Центральним банком РФ. Центральний банк РФ здійснює взаємодію з іншими органами валютного контролю та забезпечує взаємодію з ними уповноважених банків як агентів валютного контролю відповідно до законодавства Російської Федерації.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Правове регулювання валютної діяльності в Російській Федерації
ВІДРОДЖЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ І СТАНОВЛЕННЯ СУЧАСНОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ В РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ (1991-2012 рр..)
Система державної служби Російської Федерації
Національна система акредитації Російської Федерації та її учасники
ПРЕДМЕТ ТА СИСТЕМА КУРСУ "ПРАВООХОРОННІ ОРГАНИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
СУДОВА СИСТЕМА РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ
Валютна система та валютний курс
Нормативно-правові основи податкової системи Російської Федерації
Бюджетний устрій і бюджетна система Російської Федерації
РОСІЙСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ НА РУБЕЖІ XX-XXI СТОЛІТЬ
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси