Меню
Головна
 
Головна arrow Маркетинг arrow Ділові комунікації
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Прийоми утримання уваги аудиторії

В. Іванова пропонує використовувати такі прийоми, як "втягнення" та "приєднання". Прийом "залучення". Задати питання залу.

Як би помиляючись, попросити зал поправити.

Попросити підняти руки тих, хто має науковий ступінь, підписаний на ділові видання, займається спортом (залежить від теми виступу); при цьому він також піднімає руку, показуючи приклад реагування, щоб спрацювала ланцюгова реакція.

Попросити посунутися ближче.

Запитати, чи не відсвічує чи дошка, чи не слід включити світло яскравіше.

Таким чином, аудиторія залучається до прийняття рішення.

Прийом "приєднання".

"Свій/чужий". Звернути увагу аудиторії на те, що вас із нею об'єднує: загальні інтереси, вік, професія, ступінь спорідненості з винуватцем торжества і т. д. Це можна робити і стосовно окремо взятих людей.

Образ оратора (хто говорить)

При першому сприйнятті оратора увагу слухачів розподіляється наступним чином: 60% - ХТО оратор, що він з себе представляє; 30% - ЯК оратор говорить; 10% - ЩО він каже. Образ оратора (те, як він виглядає і яким його бачать слухачі) може серйозно вплинути на сприйняття того, що говорить оратор.

Загальне враження, вироблене оратором, є синтезом багатьох факторів, які необхідно контролювати і які важливі для створення вигляду оратора.

1. Одяг. Вона не повинна кидатися в очі, а повинна відповідати очікуванням аудиторії та характером ситуації.

2. Положення сидячи або стоячи. Як вимовляти мова - сидячи або стоячи, - залежить від характеру виступу і розміру аудиторії. У невеликій аудиторії при неофіційній обстановці можна сидіти. Проте спостереження показали, що при інших рівних умовах перевага віддається доповідачу, який стоїть під час виступу.

3. Вираз обличчя. Вираз обличчя оратора має бути природним для нього самого.

4. . Жести. Всі люди використовують жести в цілях підкріплення ідеї і допомоги в описі. Ораторові слід звернути увагу на жести, які він застосовує, оскільки вони надають значимість фрагментів мовлення, роблячи її більш виразною.

Мета виступу

Далі важливо уявити собі те, що режисер К. С. Станіславський називав "надзавданням виступу", тобто уявити собі ідеальний результат: чого автор промови хоче добитися? Наприклад, при підготовці студентом курсової роботи завдання повинна бути сформульована так: "Захистити курсову роботу". А надзавдання може бути наступною: "Написати роботу, яка може стати основою диплома; написати роботу, яка покаже, що в майбутньому автор гідний навчання в аспірантурі".

Черговий крок підготовки до виступу - складання попереднього робочого плану. Це саме план підготовки, а не план самого виступу. Робочий план підпорядкований власною логікою, він прямолінійний, в ньому ще немає інтриги, зав'язки, деталей. План складається з 5-6 головних питань, які ви хотіли б висвітлити в своєму виступі.

Наступний крок роботи над промовою - збір матеріалу. Існує кілька секретів, які можуть значно полегшити роботу на цьому етапі. Перше, що потрібно мати на увазі: збір матеріалу - це не збір інформації. Це не стільки читання книг, скільки виношування власних думок з приводу даної теми. Тому не можна залишати збір інформації на останні один-два дні.

На етапі збирання матеріалу необхідно намагатися думати про свою тему, не тільки сідаючи за стіл, а скрізь: у транспорті, на прогулянці - де завгодно. При цьому дуже корисно всі приходять в голову думки записувати. Де саме записувати, кожен вибирає сам, і багато в чому це залежить від організованості людини. Найбільш зручний варіант для запису, звичайно, комп'ютер. Зручно, наприклад, завести окремий файл "Нотатки з приводу" і кожен раз, коли в голову приходить перспективна думка, заносити її в цей файл. Крім цього, потрібно для себе визначити, як часто (раз в п'ять днів, у тиждень) доцільно цей файл переглядати. Це дуже зручний спосіб роботи. Потім, коли почнеться етап компонування матеріалу, з'ясується, що вже відсотків на вісімдесят ваша мова готова!

Структура мови. Після завершення змістовної підготовки до виступу необхідно зайнятися його формою: ретельно продумати структуру мови, послідовність частин і розділів, керуючись тепер вже не логікою збору матеріалу, а логікою його подачі. Робота на цьому важливому етапі істотно залежить від характеру очікуваної аудиторії. Як правило, в структурі мови виділяють три частини: вступ, основну частину і висновок.

Відповіді на питання

Ніколи не говорите, що не бажаєте відповідати на питання. Почніть відповідь з фрази: Дякую за цікаве питання", "А тепер, будь ласка, ставте питання", "Буду радий (а) відповісти на ваші запитання".

Сила дії дорівнює силі протидії. Не потрібно боротися з "інтелектуальними терористами" - одарите їх увагою, зверніть увагу залу на глибину і ширину їх знань.

Малозрозумілий питання. Попросіть повторити. Повторіть самі. Попросіть кілька хвилин на роздуми, одночасно відповідаючи на інші запитання - щось придумається.

"Самовираження" слухача можна зупинити фрази "Отже, ваше запитання".

Питань пет. Допоможіть аудиторії. Перед початком можна попросити когось із знайомих поставити перше питання для затравки. Застосуйте прийом: "Часто запитують..." або "Перед початком виступу мені поставили ось який цікавий питання...".

Оратору-початківцю написати цілком текст виступу дуже корисно. Навіть психологічно, коли ви знаєте, що перед вами лежить повний текст, це надає впевненість. На завершальному етапі зручно користуватися маркерами, виділяючи кольором ключові фрази тексту (розмітка). Текст виступу повинен візуально легко сприйматися. При одному погляді на нього промовець повинен тут же бачити цікавлять його фрагменти. (Що стосується більш досвідчених ораторів, то вони цілком можуть обмежитися підготовкою розгорнутого плану-конспекту.)

Якщо виступ належить важлива, бажано його прорепетирувати. Краще всього, якщо є живий слухач, в крайньому випадку можна використовувати диктофон.

Майстерність публічного виступу приходить з досвідом роботи в професії. І все ж дізнатися про головних "секрети" ораторського мистецтва та застосування їх в аудиторії корисно якомога раніше, починаючи зі студентської лави.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Як завоювати і утримати увагу аудиторії
Увага
Увага і пам'ять
Слухова образна пам'ять, інші типи образної пам'яті
Характеристика співрозмовника по його манері говорити
Шотландське Просвітництво і світогляд А. Сміта. Витоки образу "невидимої руки"
Публічні виступи
Правила підготовки публічного виступу
Завершення виступу
Як грамотно відповісти на запитання членів комісії
СЕРІЯ "ВІДПОВІДІ НА ЕКЗАМЕНАЦІЙНІ ПИТАННЯ"
Відповідь на питання: "Ассертивное поведінка - ресурс?"
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси