Меню
Головна
 
Головна arrow Логістика arrow Логістика
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Якісна і кількісна гнучкість виробничих систем

Виробництво в умовах ринку може вижити лише в тому разі, якщо воно здатне швидко змінювати асортимент і кількість пропонованої продукції покупцеві. До 70-х рр. весь світ вирішував цю задачу за рахунок наявності на складах запасів готової продукції. Сьогодні логістика пропонує адаптуватися до змін попиту за рахунок запасу виробничої потужності.

Запас виробничої потужності виникає при наявності якісної та кількісної гнучкості виробничих систем. Якісна гнучкість забезпечується за рахунок наявності універсального обслуговуючого персоналу і гнучкого виробництва. Кількісна гнучкість може забезпечуватися різними способами. Наприклад, на деяких підприємствах Японії основний персонал складає не більш 20% від максимальної кількості працюючих. Решта 80% - тимчасові працівники. Таким чином, при чисельності персоналу 20 чоловік підприємство у будь-який момент може поставити на виконання замовлення до 100 осіб. Резерв робочої сили повинен доповнюватися відповідним резервом засобів праці (рис. 42).

Рис. 42. Гнучкість виробничої потужності

Штовхаючі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці

Управління матеріальними потоками у рамках внутрішньовиробничих логістичних систем може здійснюватися різними способами, з яких виділяють два основних: штовхаючий й тягнучий, принципово відрізняються один від одного.

Перший варіант носить назву "штовхаюча система" і являє собою систему організації виробництва, у якій предмети праці, що надходять на виробничу ділянку, безпосередньо цією ділянкою в попередньої технологічної ланки не замовляються. Матеріальний потік "виштовхується" одержувачу по команді, що надходить на передавальну ланку з центральної системи управління виробництвом (рис. 43).

Рис. 43. Принципова схема штовхає системи управління матеріальним потоком в рамках внутрішньовиробничої логістичної системи

Штовхаючі " моделі управління потоками характерні для традиційних методів організації виробництва. Можливість їх застосування для логістичної організації виробництва з'явилася у зв'язку з масовим розповсюдженням обчислювальної техніки. Ці системи, перші розробки яких відносять до 60-х роках XX ст., дозволили погоджувати і оперативно коригувати плани і дії всіх підрозділів підприємства, постачальницьких, виробничих та збутових, з урахуванням постійних змін в реальному масштабі часу. Результати впровадження даних систем образно характеризуються однією фразою: "Тепер ми можемо розробити план виробництва, на який нам були потрібні тижні, за кілька годин".

Штовхаючі системи, здатні з допомогою мікроелектроніки пов'язати складний виробничий механізм в єдине ціле, тим не менш мають природні межі своїх можливостей. Параметри "выталкиваемого" на ділянку матеріального потоку оптимальні настільки, наскільки керуюча система в змозі врахувати і оцінити всі фактори, що впливають на виробничу ситуацію на цій ділянці. Однак чим більше факторів щодо кожного з численних ділянок підприємства повинна враховувати керуюча система, тим досконаліше і дорожче повинно бути її програмне, інформаційне та технічне забезпечення.

На практиці реалізовані різні варіанти штовхають систем, відомі під назвою "системи МРП" (МРП-1 і МРП-2). Можливість їх створення обумовлена початком масового використання обчислювальної техніки. Системи МРП характеризуються високим рівнем автоматизації управління, що дозволяє реалізовувати наступні основні функції:

o забезпечувати поточне регулювання і контроль виробничих запасів;

o в реальному масштабі часу погоджувати і оперативно коригувати плани і дії різних служб підприємства - постачальницьких, виробничих, збутових.

У сучасних варіантах систем МРП вирішуються різні задачі прогнозування. В якості методів вирішення завдань широко застосовуються імітаційне моделювання та інші методи дослідження операцій.

 
< Попередня   ЗМІСТ   Наступна >

Схожі тими

Якісні і кількісні моделі оцінки ймовірності банкрутства
Якісна і кількісна характеристика об'єктів нерухомості
Методи якісного і кількісного аналізу патопсихологічних проявів
КІЛЬКІСНІ ПОКАЗНИКИ ВИРОБНИЧОГО РИЗИКУ
Кількісний аналіз виробничих небезпек
Тягнучі системи управління матеріальними потоками у виробничій логістиці
Штовхаючі системи управління матеріальними потоками в логістиці
Тягнучі системи управління матеріальними потоками в логістиці
ЛОГІСТИЧНИЙ ПІДХІД ДО УПРАВЛІННЯ МАТЕРІАЛЬНИМИ ПОТОКАМИ У СФЕРАХ ВИРОБНИЦТВА ТА ОБІГУ
Матеріальні потоки
 
Предмети
Банківська справа
БЖД
Бухоблік і аудит
Документознавство
Екологія
Економіка
Етика і естетика
Інвестування
Інформатика
Історія
Культурологія
Література
Логістика
Маркетинг
Медицина
Менеджмент
Політологія
Політекономія
Право
Психологія
Соціологія
Страхова справа
Товарознавство
Філософія
Фінанси